I když to může vypadat, že příroda pomalu usíná, právě teď je ideální čas na přípravu zahrady na nadcházející sezonu. Podzimní práce, jako je sázení cibulovin, kompostování či zazimování citlivějších rostlin, přinášejí nejen radost z péče o zahradu, ale i očekávání jara, kdy se vaše úsilí znovu projeví v plné kráse.
Nůžky nechte spát do jara
Podzimní zahrada není náročná na péči. Nic nestříhejte. Suchá květenství jsou velmi dekorativní, zaujmou rozmanitými tvary a odstíny od béžové po téměř černou. Až se na nich bude lesknout jinovatka nebo budou vykukovat ze sněhu, budete okouzleni. Navíc jsou potravou pro drobné ptáčky a útočištěm pro drobné živočichy.
Svazovat, nebo nesvazovat? To je otázka…
Na svazování okrasných trav před zimou se často ptáte. Radím svazovat vyšší druhy, aby se neválely po zemi, ale ani ty to nepotřebují. Stejnou zkušenost má i kurátor trvalek a okrasných trav Botanické zahrady v pražské Troji, pan Petr Hanzelka.
Povídala jsem si s ním nejen o travinách, v novém v podcastu Po uši v hlíně. Poslechnout si ho můžete na YouTube a Spotify, kde najdete další rozhovory se zajímavými lidmi nejen z oblasti zahradničení.
Růže do každé zahrady
Často slyším, že růže jsou náročné, a to je jeden z důvodů, proč je nepěstujete. Ráda bych vás vyvedla z omylu. Věnuji jim stejně času jako trvalkám a jsou nádherné. Stačí dodržet několik zásad a bude se jim dařit i u vás. Každý rok rozšiřuji svou sbírku, v listopadu vysazuji ty prostokořenné, které si objednávám už v létě. Kontejnerované růže můžete vysazovat celoročně až do zámrazu.
Jak na výsadbu růží:
Před výsadbou vyberte správné stanoviště – slunce nebo lehký polostín, hlinitopísčitá, slabě kyselá nebo neutrální půda. Důležitý je dostatek místa, při špatném proudění vzduchu růže trpí padlím.Prostokořennou sazenici nechte přes noc v kýblu s vodou. Kontejnerovanou namočte i s plastovým květináčem, až je substrát dostatečně nasáklý vodou. Připravte si kompost nebo substrát pro růže, myslete i na mykorhizní houby.
Růže vysazujte ve vzdálenosti:
- miniaturní – 20–30 cm
- mnohokvěté a velkokvěté potřebují 45–50 cm odstup
- půdopokryvné 50 cm
- sadové 1–3 m
- pnoucí 1,2–2 m
- stromkové 1 m
Postup výsadby prostokořenné růže:
- Zastřihněte hlavní kořen, postranní tenké kořínky asi o 1/4 až 1/3 délky. Zlomené a poškozené kořeny odstraňte.
- Ustřihněte mladé výhony a větvičky, které rostou v blízkosti roubu. Ponechejte 3–5 silných výhonů.
- Výsadbovou jámu prokypřete do hloubky 40 cm, smíchejte zeminu s kompostem nebo substrátem pro růže.
- Rostlinu sázejte tak, aby byl kořenový krček (místo roubu) přibližně 5 cm pod úrovní půdy (Kontejnerové sazenice sázejte stejně hluboko jako byly v květináči). Kořeny rozprostřete do všech stran a zasypejte zeminou.
- Kolem sazenice vytvořte výsadbovou misku, aby se voda dobře vsakovala a netekla pryč.
- Na konci listopadu přihrňte k růži kompost, aby vyčnívaly jen vrcholy výhonů a přikryjte chvojím nebo listím (platí i pro starší růže).
Tip na trvalku
Můj trvalkový tip byl jasný – listopadka indická neboli chryzantéma. Dostala jsem od tchyně odkopek a každý podzim zdobí trvalkový záhon. Milují ji včely, vydrží ve váze. Poproste na jaře sousedku, aby vám kus odkopla nebo si vyberte v zahradnictví, existuje v mnoha barvách.
O autorce
Magda H. Švarcová radí na instagramu zahradnictví Flos. Miluje pivoňky a růže. Trvalkové záhony by vysadila nejraději všude.