Okrasná paprička hýří barvami

Tato půvabná odrůda čili papriky se pěstuje nikoli pro užitek, ale pro zářivě barevné plody.

Bílé pěticípé květy se objevují v létě a počátkem podzimu. Plody – drobné papričky – rostou vzpřímeně a mění barvu od zelené přes žlutou a oranžovou až po ostře červenou. Existují i odrůdy s nachovou barvou plodů a také takové, které mají plody kulaté.

Plody jsou silně pálivé, ale na rozdíl od jedlých chilli paprik se ke konzumaci se nehodí. Vydrží však na rostlině velmi dlouho a plní svou okrasnou funkci dokonale.

Papričky dozrávají na podzim a v zimě, což jim na severní polokouli vyneslo jméno vánoční paprika. Ovšem bohatou násadu plodů si musíte zajistit již v létě. V době, kdy rostlina kvete, ji umístěte ven, abyste zajistili dobré opylení.

Rostliny držte mimo dosah dětí. Šťáva z plodů může způsobit bolestivé podráždění kolem očí a úst, i když k polknutí kousku plodu by těžko došlo.

Pěstování

 • Paprička vyžaduje velmi světlé a slunečné stanoviště. Při letnění ji však raději umístěte na chráněné a chladnější místo. Horký a suchý vzduch způsobuje krabacení a opadávání listů.
 • Zeminu udržujte neustále vlhkou, zvláště v období květu.
 • Pokud mají listy papírový vzhled a objeví se na nich jemná pavučinka, přesvědčte se, zda rostlina není napadená sviluškami. V takovém případě rostlinu umístěte na mokrý štěrk, abyste zvýšili vlhkost vzduchu, což v boji s těmito škůdci pomáhá. Pokud toto opatření nestačí, můžete rostlinu ošetřit insekticidem, nebo ještě lépe přípravkem na bázi oleje a lecitinu, který je zdravotně nezávadný a účinkuje také.

Lilek ozdobný, keřík pro potěchu oka

Malé ale pohledné, hvězdicovité, bílé květy lilku se zakládají v létě a mění se v kulaté bobule o průměru kolem 13 mm. Ty jsou nejdříve zelené, mění se v bledozelené, pak přecházejí v bílou a před dozráním jsou oranžové až červené. Na rostlině zůstávají po celou zimu. I lilek je vhodné umístit ven, aby byla zajištěna bohatá násada plodů.

Pro okrasné plody se pěstují dva druhy lilku, které jsou si velmi podobné a často se zaměňují. Oba pocházejí z Brazílie.

 • Solanum capsicastrum vytváří hustě rozvětvený keřík s tmavě zelenými, jemně chlupatými kopinatými listy, na okrajích lehce zvlněnými.
 • Solanum pseudocapsicum je o něco vyšší a má větší a jasněji zbarvené bobule.

Pěstování

 • Ozdobným lilkům se daří na světlém místě na přímém slunci.
 • Chcete-li, aby plody vydržely co nejdéle, pěstujte rostlinu v čase jejich dozrávání při teplotě do 16 °C. Přílišné horko a sucho způsobí, že se plody scvrknou a opadají.
 • Až plody svraskají, snižte zálivku a stonky seřízněte asi na polovinu.
 • Rostlinu přesaďte a až pominou mrazy, rostlinu umístěte na chráněné polostinné místo venku. Před prvními podzimní mrazy ji opět přeneste do interiéru. Rostliny při tomto postupu mohou plodit i další rok.
 • V době, kdy rostlina tvoří plody, ji zalévejte jednou za dva týdny plným tekutým hnojivem.

Nertera, korálková rostlina

Okouzlující nertera andská pochází z hor Jižní Ameriky. Je to plazivá rostlina s drobnými, dužnatými, překrývajícími se listy na poměrně dlouhých stoncích, které vytvářejí hustý polštářek.

Počátkem léta se v paždí listů objevují malé, zelenobílé květy, které dozrají v červenooranžové bobule o průměru asi 6 mm. Bývá jich tolik, že někdy zcela zakryjí listy a proto se nerteře také někdy říká korálkový mech.

Pěstování

 • Rostlina koření mělce, proto je nejlepší pěstovat ji v misce nebo nízkém kořenáči, v nichž se navíc polštářky s bobulemi hezky vyjímají.
 • Nerteru umístěte na vzdušné místo, protože špatné větrání může tvorbu bobulí brzdit.
 • Pokud je to možné, dopřejte rostlině od jara letnění na chráněném a zčásti osluněném stanovišti. Když se začnou tvořit bobule, vezměte rostlinu dovnitř.
 • Na podzim jí v interiéru svědčí spíše chladnější prostředí s maximální teplotou do 17 °C, v příliš teplé místnosti vytváří místo bobulí listy.
 • Zalévejte ji hodně, ale před každým dalším zalitím nechte rostlinu vyschnout. Rostlina ocení, pokud květináč postavíte na misku s vlhkými oblázky, a pro zvýšení vzdušné vlhkosti rostlinu navíc od vzniku květů až po vytvoření bobulí také denně postřikujte.
 • V době, kdy se vytvoří bobule, přidávejte jednou za měsíc tekuté hnojivo.

Podle publikace nakladatelství RDV Rostliny v bytě