7 tipů jak opticky zvětšit malou zahradu
26. 10. 2017

7 tipů jak opticky zvětšit malou zahradu

Z říše snů pocházejí zahrady, které mají dostatek plochy na to, aby uspokojily naše zahrádkářské představy o nekonečném prostoru, kde shromáždíme všechny své oblíbené rostliny a ještě zbude nějaké to místo na trávník a plochu k posezení. Realita je bohužel obvykle taková, že jsme rádi i za miniaturní zahrádku nebo předzahrádku, kde můžeme pěstovat alespoň pár bylinek anebo naše milované okrasné keře.

Existuje ale naštěstí několik dobrých triků, které nám pomohou zvětšit naše miniaturní zahrady, i když to bude pouze optické zvětšení. Které jsou to tedy tipy a jak je správně provést, aby splnily svůj účel?

1. Správná barva plotu navodí hloubku

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak jednoduše navodit v malé zahradě dojem většího prostoru, je výběr správné barvy plotu anebo zdí, pokud v zahradě nějaké jsou. Použijete-li do pozadí světlou barvu, dodá vaší zahradě na širším vzhledu. Naopak tmavá barva, hlavně, je-li použitá v rozích či koutech zahrady, vytvoří iluzi stínu, čímž prostor opticky zmenší.

Nižší plot s průhledem do okolí také dokáže zahradu opticky zvětšit.

2. Oblé tvary podpoří dynamiku

Zaoblené linie, tvarované okraje záhonů, to jsou zajímavé prvky, díky nimž se nám snadno podaří vytvořit dojem určité dynamiky. S pomocí těchto prvků zahradu prostorově otevřeme. I přidání jednoduché oblé linie chodníčku nebo zaoblené linie malého záhonku, to postačí k tomu, že se zahrada rozšíří o zajímavý prvek a zároveň nabyde dojmu většího prostoru.

Zaoblené záhony jsou dobrou volbou pro malé zahrady.

3. Vybudování vodního prvku      

Vodní prvek každou zahradu ozvláštní a dodá jí na svěžesti a zajímavosti. Málo známé je však to, že vybudování vodního prvku v podobě malého jezírka s tekoucí vodou dokáže v malé zahradě vytvořit iluzi prostoru. Voda v pohybu působí jako zrcadlo, které v zahradě znamená výrazný světelný prvek a prvek dynamiky. Čím více světla, tím více prostoru.

Vodní prvek osvěží a opticky zvětší i malou zahradu.

4. Textura a barvy rostlin   

Přemýšlíte jak sesadit květiny a další rostliny na vaší zahradě tak, aby to podpořilo opticky její zvětšení? Vsaďte na různorodou texturu! Vytvořit dostatečnou prostorovou hloubku v zahradě vám pomůže střídání tmavších druhů rostlin s hrubších texturou, které vysaďte do záhonu dopředu a naopak rostliny s jemnější texturou a světlejšími barvami, které umístíte do zadní části záhonu. Vždy by ale měly vepředu být rostliny menšího vzrůstu, to je zásadní.  

Rostliny odlišných  struktur, barev a velikostí prospějí zvláště malým zahradám.

5. Vytvořte falešnou perspektivu  

To je snad jediný případ, kdy se vyplatí mít v zahradě něco falešného. Nechceme vás navádět k nějakým nepravostem, ale právě pomocí falešné perspektivy dosáhne vaše zahrada většího dojmu. Co tou falešnou perspektivnou máme na mysli? Například zbudování chodníčku, který se bude pozvolna zužovat. Můžeme vyzkoušet i kouzla pomocí tvarování rostlin. Rostliny v popředí zastřihneme na větší rozměry, zatímco rostliny za nimi, které jsou vzdálené jen pár metrů, už budeme stříhat o něco menší.

Falešná perspektiva může být i zužující se pěšinka nebo chodník v zahradě.

6. Dělení na jednotlivé části

V tomto případě se jedná patrně o nejužívanější prostředek, který pomůže zvětšit malou zahradu. Nesmíme ale opomenout varovat majitele velmi malých až miniaturních zahrad, kde tento trik v žádném případě neprovádíme. Jedná se o dělení zahrad na jednotlivé části.   Ideální je pro tento účel vytvoření odlišných úrovní. Zkuste ve své zahradě realizovat například záhony různé výšky anebo odlišných úrovní a k nim připojte třeba jen dva tři schůdky, které povedou k vyvýšenému posezení nebo malé terase. Tímto způsobem se spolehlivě a viditelně separují jednotlivé části, a ty můžeme navíc ještě zdůraznit také odlišným zařízením.  

Různé struktury materiálu a odlišné textury jsou rovněž vítány.  

7. Tipy závěrem

Nikdy se nesnažte svou zahradu kompozičně přeplňovat. Jednoduchá a čistá řešení jsou obvykle ta nejlepší. Ani přílišná barevná anebo materiálová rozvernost se nedoporučuje. Barvy i materiály slaďte, tak uděláte nejlépe. Půjde-li to, zrealizujte na zahradě nějaký zajímavý výhled do okolí.   

Snad se vám s našimi radami podaří uspět s optickým zvětšením vaší zahrady. Hodně zdaru!

Autor Zuzana Bohdalová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmmínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS