Aranžérsky zajímavé rostliny - eustoma, kontryhel a wax
24. 6. 2018

Aranžérsky zajímavé rostliny - eustoma, kontryhel a wax

O některých rostlinách ani netušíme, jak skvěle mohou působit v nejrůznějších aranžmá, v kyticích nebo květinových dekoracích.  Zvláště v létě, kdy je květin dostatek nejen v prodejnách, ale i na zahradách a loukách, či polích by rozhodně nějaká pěkná kytka neměla chybět ani na našem stole. Dnes se blíže seznámíme s eustomou, kontryhelem a waxem.

Opuč háčkovitá (Chamelaucium uncinatum) neboli wax flower.Díky nevšedně vyhlížejícím květinám a doplňkovému materiálu můžeme vytvářet aranžmá, které vypadají nádherně a zároveň neotřele. Obdivujete-li úchvatný tvůrčí svět aranžování květin, seznamte se se třemi kandidáty, které lze využít k tvorbě originálních květinových kompozic.

Wax nebo waxflower

Opuč háčkovitá (Chamelaucium uncinatum) patří k myrtovitým rostlinám. Pěstuje se v teplých klimatických oblastech, například ve Středomoří. Hlavním producentem této krásky je Izrael. Endemiticky se vyskytuje ve třinácti druzích v jihozápadní Austrálii. Rostliny mají keřovitou formu a její kvetoucí větvičky používají se k vazbám kytic, protože vydrží dlouho čerstvé. Keře jsou mírně aromatické a stálezelené. Podle druhu dosahují od těch nejmenších s výškou 15 cm, až po ty nejvyšší dosahující 3 metrů. Listy většiny druhů jsou jemné, čárkovité, květy mají bílou, žlutou, zelenou, růžovou, purpurovou nebo červenou barvu.

Opuč - Chamelaucium uncinatum – bilé

Opuč (Chamelaucium uncinatum) – růžové květy.

Ve vazbách se využívají jako doplňkové květiny nebo jako výplňová zeleň, ovšem rozhodně nehrají vedlejší roli. Zjemňují celou kompozici, dodávají jí další rozměr a barvu. Pokud se rozhodnete si ji sami pěstovat, počítejte s tím, že o ni budete muset pečovat jako o nádobovou rostlinu. V létě ji můžete letnit, ale na zimu bude potřeba ji přenést do bezmrazé místnosti. Starší rostliny jsou velmi působivé.

Kontryhel snadno vypěstujete

Kontryhel měkký (Alchemilla mollis).

Svěže zelená barva a jemná květenství spolu s kulatými lístky kontryhele měkkého (Alchemilla mollis) vnesou do každé kytice život a zjemnění. Díky velkému množství zeleně, kterou vám ve vazbě poskytne právě kontryhel, získá kytice venkovský vzhled. I když do ní začleníte růže nebo gerbery, kytice díky kontryhelu bude svěží, rozjásaná a plná života.

Jen mějte na paměti, že stonky kontryhele jsou křehké a při vázání musíte kytici držet v ruce volně. Pevným stiskem by mohlo dojít k jejich poškození a navíc výsledek vašeho snažená by jen těžko dosáhl otevřeného vzhledu a příjemného přirozeného tvaru.

Nezapomeňte, že stejně jako z hlavních květin kompozice, kterými jsou tu růže, musíte i z výplňových rostlin, v našem případě z kontryhelu odstranit spodní lístky až do výšky vody ve váze. Lístky by ve vodě začaly zahnívat a rostlina by se tak celá brzy znehodnotila.

Kontryhel působí i v záhoně skvěle.

Jícnovka - kráska v pastelových barvách

Eustoma neboli jícnovka se v současnosti nejvíce pěstuje v Japonsku a na Novém Zélandě. Název eustoma má původ v řeckém sousloví „krásná ústa“. Pokud vám ani jeden z jejich názvů nic neříká, pak ji možná znáte pod jménem lisianthus. Její jemnost v nás evokuje dojem, že se jedná o luční květinu. Opak je pravdou, je dnes jednou z nejpěstovanějších květin pro aranžérské účely. V 80. letech si prošla velkou změnou. Tehdy byla šlechtěna v Nizozemí, a to nejen za účelem vzniku nových barevných variant, ale hlavně pro zvýšení počtu korunních lístků.  

Eustoma neboli jícnovka nabídne širokou škálu barev.

Při aranžování do vázy se doporučuje zkrátit stonky eustomy pod tekoucí vodou o 2 centimetry šikmým řezem. Při pravidelné výměně vody a poskytnutí květinové výživy vám ve váze vydrží až 2 týdny. Přednostmi eustomy jsou něžné pastelové barvy, dlouhá životnost a hlavně svěží vzhled květů zvonkovitého tvaru. Ty se dají využít jako pro slavnostní, tak i každodenní vazby. Zkuste například zkombinovat bílou eustomurudými růžemi a medvědí trávou (Xerophyllum tenax). Vznikne nezapomenutelně krásná květinová vazba. Eustoma ve fialové, růžové či bílé barvě se velmi často objevuje i ve svatebních kyticích nevěst a družiček. A není divu, její půvab je nevšední a hodný obdivu.  

Růže a kontryhel jdou k sobě skvěle.

Autor Zuzana Bohdalová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS