Bambus jako solitér, půdopokryvná rostlina, živý plot, pokojovka…
26. 10. 2010

Bambus jako solitér, půdopokryvná rostlina, živý plot, pokojovka…

Exotický bambus se začíná zabydlovat i u nás. Stále více majitelů zahrad objevuje, že se stálezeleným bambusem lze dělat divy. Vytvoří živý plot a pokryje půdu, oživí jezírko i betonový dvorek. Dekorativní stébla a listy příjemně šumí ve větru, svěží zeleň zahradě či interiéru dodají i v zimě.

Bambusy pocházejí z tropů, subtropů a částečně i z mírného pásma. Většina bambusů je teplomilných, najdou se však též mrazuvzdorné druhy rostoucí i v našich podmínkách celoročně venku. A zahradu i interiér mohou oživit velmi příjemným a přínosným způsobem… 

Bambus v interiéru

i

Menší druhy lze pěstovat i jako zajímavé a originální bonsaje.

Teplomilné druhy jsou okrasné v interiérech domácností, kde vykouzlí působivou orientální atmosféru. Oživí i velké haly podniků či hotelů, jsou nepostradatelné jako doplněk ve stylových asijských restauracích.

 • Daří se jim na světlém místě, ve výživném a stále mírně vlhkém, ale dobře propustném substrátu.
 • Bujně porostou při pravidelném přihnojování hnojivem pro pokojové rostliny okrasné listem, nebo jiným s vyšším obsahem dusíku.  

Bambus na zahradě

Mrazuvzdorné bambusy najdou uplatnění téměř ve všech typech zahrad. Jsou stále zelené a dekorativní i v zimě. Přinášejí do zahrady též prvek pohybu, protože se rozechvějí se i při velmi slabém vánku a je velice příjemné a uklidňující sledovat jejich třepotavý pohyb a poslouchat jemné šumění listů.

 • Můžeme je použít na živé ploty, jako zelenou stěnu k zakrytí např. zázemí zahrady.
 • Působivá a vhodná je výsadba u jezírek a vodních toků v zahradě.
 • Bambus se hodí i k oživení dlážděných či vybetonovaných dvorů, kde chybí jakákoliv jiná vegetace.
 • Vytvoří tajemná romantická zákoutí v hustě zarostlé zahradě.
 • Poskytne skvělé pozadí pro barevné květy azalek,  rododendronů a dalších kvetoucích okrasných dřevin.

Výběžkaté bambusy: odolné a bujně rostoucí půdopokryvné rostliny

Výběžkaté bambusy tvoří pod zemí až několikametrové oddenky, šířící se všemi směry od původní rostliny. Na těchto výběžcích se zakládají pupeny, z nichž vyrůstají nová stébla (podobně jako u naší známé plevelné trávy pýru plazivého). Jejich rozrůstání může být rychlé a rostliny je při přemnožení poměrně těžké regulovat. To však může mít i určité výhody.

Výběžkaté bambusy tvoří pod zemí až , šířící se všemi směry od původní rostliny. Na těchto výběžcích se zakládají pupeny, z nichž vyrůstají nová stébla (podobně jako u naší známé plevelné trávy pýru plazivého). Jejich rozrůstání může být rychlé a rostliny je při přemnožení poměrně těžké regulovat. To však může mít i určité výhody.

Malé druhy se používají jako podrostové nebo půdopokryvné rostliny tam, kde je potřeba zakrýt větší povrch půdy bez nutnosti následné údržby. To tyto rostliny bezezbytku splňují. Poměrně rychle pokryjí i větší plochy, jsou odolné, nenáročné na péči a nepřerůstají (většinou se používají rostliny dorůstající do 30 cm výšky).

Větší druhy lze použít i do výsadeb zelených stěn a neprostupných živých plotů, kde se brzo rozrostou do patřičné délky i hustoty stěny či plotu. Je však třeba zamezit rozrůstání výhonů do stran.


Živý bambusový plot

 • Při zakládání živého plotu z bambusu vykopeme příkop do hloubky přibližně 50cm a šířky takové, jak široký chceme mít plot.
 • Po celé délce umístíme k oběma stěnám např. netkanou mulčovací textilii či jiný materiál odolný proti prorůstání kořenů, a tak zabráníme šíření výběžků do dalších částí zahrady.
Při zakládání živého plotu z bambusu vykopeme příkop do hloubky přibližně 50cm a šířky takové, jak široký chceme mít plot.


Pokud chceme mít na zahrádce pouze malé zákoutí s bambusem, nejsou výběžkaté druhy pro volnou výsadbu vhodné. Můžeme však postupovat stejně, jako u plotů a oblast plánovaného růstu bambusu ohraničit fólií nebo třeba betonovou skruží a rostliny se dále šířit nebudou.

Působivé solitéry


Druhy trsnaté výběžky netvoří, pouze se z nových pupenů pomalu rozrůstají. Trsy tak pouze mohutní kolem mateční rostliny a lze je celkem dobře regulovat. Tyto druhy jsou velmi vhodné jako solitéry (nápadné, samostatně rostoucí rostliny) i v malých zahradách.

Pěstování bambusů

 • i

  Bambusy snadno namnožíme dělením trsů od jara do léta.

  Bambusy můžeme vysazovat od jara na začátku rašení pupenů až do začátku podzimu. Lepší je vysadit je na chráněné místo.
 • Vyžadují lehkou, propustnou a zároveň výživnou a ne příliš kyselou půdu. Půdu můžeme vylehčit přidáním písku, perlitu či keramzitu.
 • Hlavně mladé, bujně rostoucí sazenice vyžadují dostatek dusíku v půdě. Již při sázení můžeme do půdy přidat pomalu rozpustná dusíkatá hnojiva nebo sušený hnůj, což zajistí výživu na delší dobu, nebo rostliny pravidelně hnojíme např. dusíkatými hnojivy na trávu.
 • Na konci léta použijeme hnojivo s malým obsahem dusíku a zvýšeným obsahem draslíku a hořčíku. To podpoří vyzrávání mladých výhonů a dobrou přípravu rostlin na zimu.
 • Zálivku potřebují pravidelnou a bohatou.

Křídlatka není bambus


Kromě pravých bambusů můžeme pod jménem bambus najít v našich zahradách i další rostliny, které se bambusu vzhledově podobají. Většinou se jedná o jiné druhy trav nebo např. známou rostlinu křídlatku, která má sice široké listy, ale stonky bambusy nápadně připomínají. Je velmi dekorativní, nenáročná a v zahradách oblíbená. Snadno se však množí, takže se v přírodě rychle šíří jako plevelná invazní rostlina, která utlačuje původní druhy. Proto zamezte jejímu šíření do okolí!

Šťastný bambus, aneb dracéna

Bambusovité rostliny můžeme najít i mezi pokojovkami. V poslední době je velice oblíbená rostlina s článkovaným stonkem a úzkými listy, prodávaná pod názvem Lucky bamboo ( Šťastný bambus). S bambusem má však společný jen podobný vzhled. Ve skutečnosti to je dracéna (Dracena saderana).

Bambusovité rostliny můžeme najít i mezi pokojovkami. V poslední době je velice oblíbená rostlina s článkovaným stonkem a úzkými listy, prodávaná pod názvem ( Šťastný bambus). S bambusem má však společný jen podobný vzhled. Ve skutečnosti to je dracéna ().

Rostliny bývají umístěné v keramické nádobě s vodou a molitanovou hmotou, která rostlinky v nádobě upevňuje. Pěstuje se tak hydroponicky - vodu doléváme a rostlinu přihnojujeme asi jednou za týden. Dracénky můžeme po čase také zasadit do substrátu pro pokojové rostliny (pokud již ve vodě pustily kořínky).

Autor Martin Zoun.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvamínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

kogenerace u sedláků a chalupářů

(VWPsQNu6jXmdf3icVvbjdn4UH9njEmc8blm~eYSx47bO), 2. 3. 2011, 21:36

příspěvek je z hlediska aktivního venkova,podnětný pro získání kapitálu do malých obcí,v ČESKU jich je 3000 v kterých není zaveden zdmní plyn a do budoucna již nebude.KAŽDÁ DOMÁCNOST ať již vejminkáře nebo chataře má kotel,na který je možno úpřipojit Stirling motogenerátor 3KW,prodejem elektřiny včetně bonusu 3 Kč/KWh.je možno prodat 24.000 KWh za 150.000 Kč za rok,z každého kotle a ještě získat odpadní teplo pro 100 m2 zastavěné plochy.Nemusí se kopat rozvody po vsi,Je třeba jen získat podporu "AKTIVNÍHO VENKOVA" pro zajištění produkce STIRLING systému za pomocí bývalých kovářů a MECHANISÁTORŮ ABY SE ZAHÁJILA SERIOVÁ VÝROBA TEPLOVZDUŠNÝCH MOTORŮ stirling.tO POCHOPITELNĚ JE MOŽNO JENOM PROSADIT ZA ÚPOMOCÍ NOVĚ ZVOLENÝCH "ZAKROUŽKOVANÝCH" POSLANCŮ,BYDLÍCÍCH NA VENKOVĚ.ONI MOHOU DOKÁZAT TUTO BIOMASOVOU REVOLUCI ROZHÝBAT JINAK PŘECE NEBUDOU V PŘÍŠTÍCH VOLBÁCH ZVOLENÍ.jEJICH ZHÁKLADNÍ POVINNOSTÍ JE ZAJISTIT PRACOVNÍ MÍSTA ZAMĚSTNAT SENIORY A SEDLÁKY A MLADÉ RODINY A ZASTAVIT ODLIV KAPITÁLU Z OBCÍ ZA ELEKTŘINU A ZA PÁCHNOUCÍ SIRNATÉ DRAHÉ UHLÍ.jE TO NA PRŮMĚRNOU MALOU OBEC NEBO OSADU S 50 POPISNÝMI ČÍSLY A VE SKLEPĚ S 50 TOPENIŠTI CCA 4-5 MILIONŮ ROČNĚ.tO MŮŽE ZŮSTAT DOMA A POMOCI OBCI NA NOHY.sEDLÁCI VYROBÍ NA ČERNÝCH SKLÁDKÁCH NA OSTATNÍ ZEMĚDĚLSKÉ PŮDĚ S NÁLETY OD ROKU 2003 A TÍM pochopitelně bez DOTACÍ- ČESKÝ BAMBUS S VÝNOSEM 25 t/ha suché štěpky a za cenu 1500 Kč/t to je úpolovina ceny uhlí.Takže jedině sami si můžeme pomoci vlůastní energetikou a je nás s tím poloautomatickým nyní dotovaným kotlem okolo 150.000 na těch 3000 obcích které nemaJÍ ŽÁDNOU PODPORU A SENIOŘI SEDLÁCI DŘÍVE VEJMINÁŘI KTEŘÍ TAM V TĚCH KOTLÍCH TOPÍ BUDOU FAKTUROVAT ZA POMOCÍ BUDOUCÍCH HOSPODÁŘSKÝCH ZEMĚDĚLSKÝCH ELEKTRÁRENSKÝCH DRUŽSTEV PODLE VZORU PRVÉ RTEPUBLIKY NEBO TŘEBA DÁNSKA,TĚCH 150.000 kČ A VYLEPŠÍ SI TEN MENŠÍ ZEMĚDĚLSKÝ STAROBNÍ DŮCHOD,KTERÝ BY JIM ANI NESTAČIL NA DŮSTOJNÉ STÁŘÍ V BUDOPUCNU MOŽNÁ ZBUDOVANÉM DOMOVĚ DŮCHODCŮ.TAKHLE TO BUDE OKOLO 10.000 kč měsičně do každé domácnopsti.S pozdravem šelma sedlák šubrt.Dík za přemýšlení Vás a Vámi zvolených poslanců.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS