Barvínkovec čili katarantus: půvabná květina na balkón i zahradu
20. 2. 2018

Barvínkovec čili katarantus: půvabná květina na balkón i zahradu

Je nazýván též madagaskarským barvínkem – a skutečně je exotickým příbuzným našeho domácího barvínku. Vyniká hustými listy a něžnými květy, které jsou nad nimi rozesety. Snadno si ho vypěstujete ze semen.

Barvínkovec růžový čili katarantus (Catharanthus roseus) je podobný našemu domácímu barvínku menšímu. Jeho olistění je však hustší, květy jsou růžové či bílé, až 2,5 velké. Pokrývají kompaktní, kolem 25 cm vysoký keřík ve velkých počtech po celé léto až do podzimu.

Barvínkovec růžový čili katarantus (Catharanthus roseus)

Atraktivní madagaskarský barvínek nesnese mráz. Můžete ho pěstovat jako pokojovou nebo přenosnou rostlinu, případně i zahradní letničku.

Pěstováníbarvínkovec růžový (Catharanthus roseus), varieta s vínovými květy

Pokud si předpěstujete sazeničky ze semen již koncem února, bude barvínkovec zdobit zahradu nebo balkón již na začátku léta. Vyklíčí při pokojové teplotě na vlhkém substrátu, nejlépe pod krytem, který zajistí vhodné mikroklima. Semenáčkům a rostoucím sazeničkám dopřejte co nejvíce světla. K přesazení ven přijde čas až v půli května, kdy pomine nebezpečí mrazíků. Svědčí mu kyprá zahradní zemina obohacená vyzrálým kompostem a listovkou.

  • Barvínkovec můžete pěstovat v nádobách barvínkovec růžový (Catharanthus roseus), varieta s bílými květynebo jím obohatit záhony.
  • Prospívá i v polostínu, ale každodenní dávka přímých slunečních paprsků podnítí bohatší kvetení.
  • Substrát udržujte stále mírně vlhký.
  • Jednou týdně do zálivky přidejte tekuté hnojivo – pro kvetoucí pokojové rostliny, nebo třeba zkvašený drůbeží trus (i toto organické hnojivo je dnes možné zakoupit).
  • Pokud barvínkovec pěstujete na terase nebo v pokoji, prospěje mu pravidelné rosení listů. Na zahradě ho osvěží ranní rosa.barvínkovec růžový (Catharanthus roseus)

Rostlinu můžete na světlém místě při pokojové nebo i nižší teplotě uchovat i přes zimu, na jaře sestříhnout a přesadit. Starší rostliny však někdy méně ochotně kvetou, jistější je si vypěstovat každé jaro nové. Barvínkovec lze množit i vrcholovými řízky.

Autor Jana Bucharová.

Související články

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS