Bizarní kultivary vrby, lísky, smrku či akátu zpestří zimní zahradu
7. 12. 2018

Bizarní kultivary vrby, lísky, smrku či akátu zpestří zimní zahradu

Neobvykle tvarované kultivary dřevin jsou zajímavým zpestřením zahrady, především v zimě. Hodí se i do předzahrádek, jako zahradní dominanty, mnohé lze velice dobře pěstovat i v nádobách.

Výhodou neobvykle tvarovaných dřevin je, že jejich zajímavé tvary vyniknou v průběhu celé vegetační sezony, tedy i v zimě. Efekt se zvýší zejména u opadavých dřevin. Zvláštní charakter růstu tyto dřeviny získaly většinou systematickou šlechtitelskou prací, jedná se tedy o kultivary základních druhů. Jejich nároky a podmínky pro pěstování se zpravidla také od původních druhů neliší. 

vrba Matsudova, kultivar Tortuiosa

Vrba Matsudova a červenokřivolaká

K nejzajímavějším patří vrba Matsudova (Salix matsudana Tortuosa), jež vytváří Vrba červenokřivolaká menší stromek dorůstající do výšky kolem 8-10 m. Můžeme ji pěstovat i jako keř tak, že ponecháme vyrůstat více kmenů. Větévky jsou jemné, pokroucené, se žlutou kůrou. Mají zčásti převislý charakter, který je zřetelný zejména u mladších výhonů. Také úzké zelené listy jsou lehce zvlněné. Stejně jako ostatní vrby i tento druh preferuje slunné stanoviště. Vrby jsou velmi dekorativní i v zimě a v předjaří, kdy jejich tvar nejlépe vynikne. Velmi dobře snášejí řez, kterým se dají dobře udržet v libovolném tvaru a výšce. Každoroční řez před rašením listů podpoří růst mladých výhonů. Větve představují i vynikající materiál pro aranžérské a dekorativní účely. Vrby jsou většinou dobře mrazuvzdorné, pro pěstování se hodí vlhčí, živné půdy. Vysazují se k vodním plochám, kde vyniknou i jako zajímavé solitéry. Za pozornost stojí i zlatolistý kultivar Tortuosa Aurea.

Vrba červenokřivolaká (Salix erythroflexuosa) je velmi podobná předchozímu druhu, liší se ale tím, že její větve rostou více vzpřímeně a kůra je červená. S vrbou Matsudovou se může zajímavě doplňovat.

Zajímavé kultivary smrku

Smrky jsou vzrůstné, jehličnaté dřeviny, které v našem klimatickém pásmu dobře smrk ztepilý, kKultivar Rothenhausrostou a jsou plně mrazuvzdorné. Naším domácím druhem je smrk ztepilý (Picea abies). Má rád vyšší vlhkost půdy a kyselé pH a představuje ideální dřevinu i do horských a podhorských oblastí. Smrky jsou světlomilné - pokud je pěstujeme v husté výsadbě, snadno ztratí spodní větve.

  • Velmi pěkným kultivarem smrku obecného je kultivar smrku ztepilého Viminalis neboli „hadí smrk“, který se od původního druhu liší převislým růstem větví.
  • Oblíbeným smrkem úzkého, až sloupovitého vzrůstu je kultivar Rothenhaus, který se často vysazuje do vřesovišť a skalek.

 

Smrk pichlavý (Picea pungens) je prvotřídní dřevina i do městského prostředí, protože velice dobře snáší znečištěné ovzduší, poradí si s ním lépe než smrk obecný. Je charakteristický sivým, až stříbrným zbarvením jehlic, které jsou velmi tuhé a značně pichlavé.

Mezi parádní kultivary s netradičním tvarem růstu patří smrk sivý (Picea glauca) Slenderina Pendula. V okrasných zahradách se s ním setkáme poměrně často, mladé větve se hodí i pro výrobu podzimních věnců, vánočních svícnů a podobných dekorací.

Líska kroucená i plazivá

Také líska obecná (Corylus avellana) má několik tvarově atraktivních kultivarů. Za pozornost stojí Contorta s obloukovitě zprohýbanými větvičkami a Pendula, která se plazí nízko u země. Dřevina je plně adaptovaná na naše klima a v zimě nevymrzá. Je nenáročná na půdu, roste ideálně na slunci, ale zvládne i lehký polostín. Půda může být i chudá, s podílem jílu.

kultivar trnovníku akátu (Robinia pseudoacacia) Twisty Baby

Akát vzhledu velké bonsaje

Zatím poměrně málo rozšířený je pokroucený kultivar trnovníku akátu (Robinia pseudoacacia) Twisty Baby. Dorůstá do výšky 1,5-3 m, roste vcelku pomalu a charakterově připomíná tvarovanou bonsaj. Pokroucené má nejen větvičky, ale i řapíky listů. Listy jsou oproti základnímu druhu o něco menší. Akát je výborná nenáročná dřevina, která snese i zcela suchou půdu a plné slunce. Vyvarujeme se pouze přemokřeného stanoviště.

Tvarovat lze i mladé břízky

Tvarování

Pokroucení či jinou změnu tvaru dřeviny můžeme vytvořit. Nejlépe se k tomu hodí právě líska nebo vrba. Příkladem může být i tradiční vrbová pomlázka, která ve vodě nebo ve vlhké půdě snadno zakoření. Po čase propletený kmen zmohutní a působí nadmíru zajímavě. Vrby lze také tvarovat podél různých konstrukcí, můžeme z nich vytvářet oblouky, tunely nebo bludiště. Dobře tvarovatelné jsou i mladé březové pruty.

Autor Daniela Dušková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS