Čas na změnu: 5 méně tradičních letniček pro balkony a terasy
17. 5. 2018

Čas na změnu: 5 méně tradičních letniček pro balkony a terasy

Sortiment květin vhodných pro výsadbu do truhlíků a nádob na balkony a terasy je tak široký, že by bylo škoda využít jen některé z nich. Proto vám představíme letničky méně známé, ale neméně půvabné: tořivku, bakopu, vějířovku, vitálii a tařicovku.

Letničky patří k těm nejoblíbenějším kvetoucím rostlinám, které nám vytvářejí půvabné oázy zeleně na našich balkonech a terasách. Jejich okrasný charakter a poměrně nízké nároky na pěstování z nich činí stále oblíbenější obyvatele truhlíků, závěsů a nejrůznějších dalších pěstebních nádob. Máte chuť zkusit za okny i něco jiného, než osvědčené muškáty, petúnie, begónie či verbeny? Představíme vám 5 rostlin. Některé jsou atraktivní samy o sobě, jiné je vhodnější kombinovat s dalšími.

Různé druhy balkonových rostlin.

Tařicovka přímořská neboli lobulárie či laločnice

Lobularia maritima (tařicovka přímořská – lobulárie)

Pod všemi těmito názvy se skrývá půvabná bíle, růžově nebo fialově kvetoucí Lobularia maritima. Její drobné květy tvoří polokulovitá květenství. Polštářovitě rostoucí kultivary se vyjímají v mísách, kde se rozrostou obvykle do šířky 40 cm, zatímco velkokvěté převislé kultivary volíme spíše pro výsadbu do truhlíků a závěsných nádob. Rostliny nesnesou přemokření, a pokud dojde k pauze v kvetení, je vhodné provést zpětný řez.

Sanvitálie plazivá aneb vitálie poléhavá  

Sanvitalia procumbens - vitálka plazivá   

Sanvitálie plazivá (Sanvitalia procumbens) je asi 20 cm vysoká letnička, která může růst jak vzpřímeným, tak poléhavým způsobem. Velké množství drobných květů o velikosti kolem 2,5 cm zaplaví od května do září každou z těchto rostlin. Pro její pěstování lze využít substrát na balkonové květiny. Nutná je pravidelná zálivka i hnojení. Samostatně se vysazuje do závěsných košů. V truhlících skvěle doplní výsadbu žlutě, bíle a modře nebo červeně kvetoucích rostlin.  

Vějířovka nezlomná

Vějířovka nezlomná (Scaevola aemula)

Vějířovité květy fialové, bílé nebo růžové barvy působí velmi netradičně a zajímavě. Vějířovka (Scaevola aemula) dorůstá na výšku cca 20–30 cm a vyžaduje kyselou propustnou půdu. Doporučujeme rovněž pravidelnou zálivku a časté přihnojování. Pozor ale na přemokření. Při něm bývají vějířovky často napadány škůdci. Vzhledem k samočisticí schopnosti této květiny není třeba odstraňovat odkvetlé květy. Velmi dobře vypadá v kombinaci se verbenami, dvojzubcem, lilkem jasmínovým, hledíkovkami a ostruhatkami. Vějířovky se hodí jak do závěsných květináčů, tak do truhlíků.

Bakopa aneb sutera

Bacopa růžová, "Snowstorm" Bacopa (Sutera) cordata

Bakopy (Bacopa syn. Sutera difusus) dobře snášejí slunce i polostín, ne však tvrdý úpal. Vyhovuje jim lehčí a mírně kyselá půda. Přihnojujeme je hnojivem s vyšším obsahem železa. Zaléváme pravidelně, ale nepřemokřujeme. Jedná se o samočisticí rostlinu. Její stonky jsou poléhavé, až 1 metr dlouhé. Kvete nejčastěji drobnými bílými květy. Existují i kultivary s růžovými a modrofialovými květy. Bakopy vyniknou jak samostatně vysazené v závěsných květináčích, tak ve smíšených truhlících. Hodí se k verbenám, lobelkám, pelargoniím, petúniím a vějířovkám.  

Tořivka skalní 

Streptocarpus saxorum (Tořivka skalní)

Tořivky (Streptocarpus saxorum) jsou ideálními rostlinami pro samostatnou výsadbu do závěsných košů. Jejich nároky na zálivku jsou zcela minimální, a tak je třeba chránit je před deštěm. Po přelití jim uhnívají kořeny. Tořivky mají ochlupené listy rostoucí v přízemní růžici. Jejich fialové květy jsou trubkovité, velké cca 3cm a vyrůstají na kocích 20 cm dlouhých stonků. Tořivky vyžadují teplé chráněné místo. Pozor však na horký úpal. Pěstujeme je v propustném, mírně kyselém substrátu. Občas přihnojujeme. 

Autor Zuzana Bohdalová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS