24. 7. 2009

Chov kalifornských žížal doma i na zahradě

Bez žížal by nebylo úrodné půdy. Jejich schopnost přeměňovat vše co pozřou na výtečný humus vedla dokonce k nápadu na intenzivní využití. Žížaly přeměňují odpad z kuchyně i ze zahrady rychle a ochotně. Jejich chov je nenáročný, má mnoho výhod a také mnoho různých podob.

Na šetrně obhospodařované zahradě žije spousta žížal i bez našeho přičinění, jejich množství je vizitkou zdravé půdy. Přesto je cílený chov žížal velmi zajímavý a přináší výrazný užitek. Vhodné jsou pro něj žížala hnojní a žížala kalifornská. Žížaly rychle a důkladně přemění organickou hmotu na výtečné hnojivo, jehož objem se oproti původnímu materiálu zmenší až šestkrát – zkrátka koncentrát, v němž se proto nachází mnohem více minerálů a cenných živin.

Žížaly zpracují veškeré organické zbytky. Nejsou vybíravé, zato jsou pracovité a stráví všechno. Jejich trávicí ústrojí je vybaveno mnoha účinnými enzymy. Kromě množství důležitých prvků a minerálních látek proto cenné žížalí exkrementy navíc obsahují i enzymy a huminové kyseliny, které působí na rostliny jako elixír zdraví. Žížalí trus proto patří k nejlepším hnojivům, které můžeme rostlinám dopřát.

žížaly

Ideální hnojivo pro květiny i zeleninu

i

O 33% vyšší výnosy paprik a jahod a dokonce o 70% vyšší úrodu brambor při hnojení vermikompostem doložil i Státní zkušební ústav.

Žížalí trus poskytuje všem rostlinám nejlepší výživu, jakou příroda vymyslela. Podporuje růst, kvetení, plodnost, odolnost vůči chorobám a vitalitu. Obsažené huminové kyseliny a cytokininy totiž podporují zdravý vývoj rostlin a zrání plodů.V ovoci a zelenině je díky němu dokonce vyšší obsah vitamínů.  

Žížalí trus zvaný naturhumus lze používat podobně, jako kompost, proti kterému je ovšem ještě bohatší na živiny. Ke kořenům rostlin či při sadbě jej lze přidávat rovnou, nepůsobí jako čersvý trus obratlovců a kořeny nespálí. Lze jej lehce zapravit do půdy při přípravě záhonů nebo při hnojení dřevin.

Kalifornská nebo hnojní?

U nás nepůvodní žížaly kalifornské (Eisenia andrei) se za účelem kompostování chovají a prodávají – mají totiž mnoho pozoruhodných vlastností:

  • Jsou velmi výkonné a nejen díky své velikosti zpracují ohromné množství hnoty.
  • Závratným tempem se množí. Její počty se v dobrých podmínkách mohou zdvojnásobit už za 14 dní.
  • Oproti našim původním druhům lépe snášejí pobyt v žížalích kompostérech i v bytě.

Žížala hnojní (Eisenia foetida), která by měla být přítomna v každém dobrém kompostu a hnoji, je také slušným pracantem. Pro venkovní chov žížal se hodí rovněž, i když je o něco méně výkonná a menší. S kalifornskou kolegyní jsou ostatně blízce příbuzné.


Chov žížal na zahradě aneb žížalí kompost

i

Důležitá je optimální vlhkost vermikompostu. Pokud z hrsti materiálu vymáčkneme několik kapek, je vše v pořádku. Pokud nevycedíme nic, je třeba kompost pokropit. Ale s mírou, z příliš mokrého kompostu se žížaly plazí pryč, aby se neutopily.

Jaký je rozdíl mezi obyčejným a žížalím kompostem? Žížaly osídlí každý dobře založený kompost. Pokud jej však připravujeme tak, aby se zde žížalám dařilo co nejlépe a vložíme navíc jejich násadu, bude přeměna materiálu probíhat až pětkrát rychleji. Kompost není nutné přehazovat, protože žížaly je "přeházejí" za nás. Biologický odpad se na žížalím kompostu jednoduše vrství do pásů až 3m širokých a 1m vysokých.

Udržování správné teploty

V malém kompostéru příliš vysoká teplota tolik nehrozí, ale na velkých venkovních hromadách s množstvím nakupeného odpadu může stoupnout snadno i přes 40°, což už žížaly nesnášejí (jejich optimum je do 30°). Test vhodné tepploty je  jednoduchý, půdní teploměr není nutný. Pokud do hromadu vložíme ruku, měli bychom cítit příjemné teplo, ale neměla by nás pálit kůže.

  • Trávu, zvláště vlhkou, která se snadno zapaří a příliš rychle zvyšuje teplotu v kompostu, necháme nejprve několik týdnů na oddělené hromadě a počkáme, až "vychladne". Pak ji teprve předložíme žížalám.

Co vše žížaly přemění na kvalitní hnojivo?


Použít můžeme všechny rostlinné zbytky z kuchyně i zahrady. (Ovšem narozdíl od běžného kompostu se sem nehodí zbytky dřeva, papír, zemina ani dřevěný popel). U zbytků živočišného původu se názory různí, ale je pravdou, že žížaly zpracují téměř vše (probíhají dokonce i úspěšné pokusy s půdou zamořenou ropou).
 
kalifornské žížaly

Může žížala z chovu utéci?

 Přemýšliví zahrádkáři mívají obavy, zda se z venkovního chovu žížala kalifornská jakožto nepůvodní druh nerozšíří dále a nebude nakonec v naší přírodě škodit, vytlačovat původní druhy, křížit se s nimi a podobně.  Žížaly ale naštěstí neputují pryč z místa, kde jim je dobře. A zatímco zbytky z kuchyně i zahrady jim svědčí, pokud by mimo výživnou hromadu konzumovali spolu s organickou hmotou i obyčejnou zeminu, jako to musí dělat všechny žížaly ve volné půdě, velmi rychle se jim opotřebuje trávicí trakt a předčasně hynou. Izolace chovných hromad proto není nutná.

Žížaly v domácnosti

„Chovné“ žížaly mohou pracovat i na chodbě, v garáži, dokonce i přímo v kuchyni! Žížalí kompost velmi svědčí i pokojovým a balkónovým rostlinám. Správně založený žížalí kompostér nezapáchá a ´jeho provoz je bezproblémový.

  • i

     Takzvaný žížalí čaj, který stéká do podmisky, je skvělé tekuté hnojivo pro pokojové květiny i zahradu. Stačí jej naředit vodou v poměru 1:1.

    Můžeme zakoupit hotové vícepatrové kompostéry vyráběné přímo pro žížaly.
  • Vyrobit kompostér lze i doma. Poslouží jakákoli bednička o poměru stran přibližně 1:2:3 s perforovaným dnem pro odvod přebytečné vody,  která odtéká do podmisky (zásobníku na vodu). Svrchu musí být bedna přikritá víkem, žížaly milují tmu a vlhké klima. 

Ve vícepatrových nádobách se žížaly samy stěhují z již hotového kompostu do dalšího patra na novou podestýlku, takže se poté od výsledného produktu snadno oddělují. Žížaly lze od hotového kompostu oddělit i dalšími způsoby: pokládat jim potravu k jedné straně kompostéru,  nebo kompost vyjmout i s žížalami, na podložce část rozhrnout do tenké vrstvy a počkat, až se žížaly nastěhují do zbylé hromádky. Světlo totiž nesnášejí.

Potrava žížal domácích je stejná, jako u venkovního chovu, ovšem protože odpadají zelené zbytky ze zahrady, je třeba dbát na to, aby žížaly nehladověly. V každé kuchyni se však většinou najde bioodpadu dostatek.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmplusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Dobrý den kde se daji žižali kalifornské zakoupit.Děkuji hezký den

www.ZIZALOV.cz

(VWPsQNuB47PaQTZ6jWmKfYSSzoBl5256Kvm.h74Vl), 2. 5. 2016, 10:34

Zdravím všechny, s vermikompostováním jsem začal před dvěma lety. Kompostuji ve vermikompostéru v paneláku na balkoně i venku na chalupě. Na www.ZIZALOV.cz jsem zakoupil násadu žížal hnojních a kalifornských. Mám je společně a vše funguje moc pěkně.

RE: www.ZIZALOV.cz

(AhzjeN4sI7PaQkR6JTSy_95d), 3. 5. 2016, 09:58

pro SVOBODU, díky za info, ve všech článcích o chovu žížal jsem se zatím nikde nedočetl, zda lze v jednom vermikomposteru chovat žížaly /kalifornské, hnojáčky a dendrobery/ společně. DÍKY za ověřenou zkušenost. Ani na stránkách žížalov.cz jsem se k informaci nedopídil-žádný článek, pouze nabídky prodeje....hezký den, Tomáš

www.zizalov.cz

(VWPsQNux~8ADZYsXVt%o1YSSt8ys4Z4Vj7aPZYTw), 2. 5. 2016, 10:16

Dobrý den, doporučuji navštívit stránky www.ZIZALOV.cz. Jsou zde veškeré informace a zajímává fotogalerie.........

CHOV ŽÍŽAL

(AhzjeN4sI7PaQkR6JTSy_95d), 1. 5. 2016, 11:07

zdravím páni /i paní/ chovatelé žížal. mám dotaz ohledně chovu žížal v plastovém verimkomposteru, zda mohu dát společně kalifornské žížaly s hnojáčky a dendroberami? Nepoperou se?
Dále kde a jak najdu jak se v příspěvcích v diskuzi píše vajíčka na nové žížaly ? Jsem začátečník a díky za seriozní odpovědi.
Tomáš

Meloun ve vermikompostéru

(Radim Buryš), 1. 7. 2015, 07:26

Vermikompostér mi fungoval výborně a žížalkám se dařilo, dokud jsem nedal větší množství slupek od melounu. Rychle shnily, vytvořily takovou hnijící krustu s vysokou vlhkostí a žížalky se snažily tomuto prostředí uniknout. S melounem tedy opatrně, nepřehánět množství.

RE: Meloun ve vermikompostéru

(VWPsQNuKahqjeP4smexkQNs6JyvjFo), 9. 7. 2015, 10:54

Meloun je asi to nejlepší pro ně .Za tech par dní jsem se zase par vecí naučil .Další věcí co je dobre primichavat je vetší množství namletych vaječnych skořápek ktere se prvně dají na chvili do mikrovlnky aby se zničily bakterie.Rozmixuje se to v mixeru a přidávava.Mělo by to zvýšit PH což by melo eliminovat výskyt nežadoucich živočichu (pot worms) atd a žížalam vyhovuje zvyšené PH.Kavova sedlina je dobra ale děla komposter kysely!Meloun je dobry ale obsahuje hodně vody a bin je potom hodně prevlčely.Místo skartovaciho papiru si myslim nejlepší je to kokosove vlakno (radši dukladně proplachnute) a na eliminaci vlhkosti plata od vajec.
Další vecí co sem zjistil je že není problem mit opravdu mraky vajec.Mel sem cc 500 žižal a vajiček mam určitě pres 500 jsou protě všude.Problemem jak se dívam na internet je že plno lidí ma vajička ale nema malé žížaly.To same mam i ja ale přišel sem na to proč.K lihnutí neni ani tak potřeba (podle mě) přesne PH a nejaka potrava ale k lihnutí je potřeba zvýšit teplotu.Mam to odskoušene jelikož sem si odebral nekolik desitek vajiček ruzneho staří zvlašt do misky s vičkem a mam tam podestýlku z binu a asi velkych žížal .Zkoušel sem tuto krabičku mirně ohřat položením na zesilovač a svete div se po par desitkach minut tam pokazdy vylezou maly žížaly .Mala žížale je jak vlas nebo spíše štětina delky okolo 7mm - 1cm velice tenka ale co je halvní na množení je zcela určite zasadní teplota a pokud se nezvyší pochybuju že se kdy neco vyklube.Takto by človek mohl čekat velice dlouho jestli by se vubec dočkal.Takže vymyslet jak ohřat teplotu v binu aby došlo k lihnutí :PMožna nejaka tepelna izolace binu .Take vyšší vrstva podestylky by to mohla ohřat.No každopadne u mne v komposteru žadny maly žížaly jestě nemam ale v pokoji sem jich už asi 25vyklubly skrze tu zvyšenou teplotu .Dal jsem je do dalšího a pozoruju jak rychle rostou .Bylto jen takovy experient.PS: jinak zrale žížaly vydrží dost zvyšenou teplotu ale vysloveně hic-pařak je vyžene ven takže nepřehanět :P každopadně žadna mi ještě nezemřela a daří s ejim ve vaječnem mini binu dobře.Mala líheň.
Z potravy jim chutnají mrkvove slupky .kukuřična mouka,krmivo pro drubež (nejaky mix) a sladké brambory (udajně).

RE: Meloun ve vermikompostéru

(AhzjeN4sI7PaQkR6JTSy_95d), 1. 5. 2016, 12:47

Stodůlko nazdar, kde hledáš ty vajíčka žížal, jak vypadají, velikost a barva a jsou v nějakých hnízdech, nebo nalepená na stěnách kompostéru?
Díky za info, to jsem se nikde nedočetl.
Začátečník Tomáš

začatky

(VWPsQNuKahqjeP4smexkQNs6JyvjFo), 20. 6. 2015, 08:34

Ahoj.Ja vám řeknu svoje začatky.Mam je asi 3-4 tydny.Ja kupoval 500 kusu kalifornskych přes bazar a ty začatky sou plné starostí.2x sem nebyl spokojen se substratem a tim v čem žily tak sem 2x je z toho vytahovat.Prace na par hodin :P Reknu vám svuj recept na podestýlku jak se mi začaly šileně množit a nevylezají z nádoby.Celkovy mix bude strašne duležity aby ty žížaly v něm chtěly být a neměly tendence vylezat a utíkat .První hromadny unik z nadoby sem zažil když sem použil malo proplache hrube kokosové vlakno smichane se skartovacim novinovym papirem a to byla zasadní chyba to vlakno dukladně neproplachnout dokavat nepoteče ta hněda voda.Tu kokosovou štavu z žížaly si nemaj moj rady nebo aspon ne ve velkem .Pak sem to cely překopal a zaklad mého ´mixu´ je znova jemne ! kokosove vlakno (žadna kokosova kura ale doslova kokosvy prach) a ted to nejduležitější ten kdo ma odštavnovač odštavnit pekingske zelí (cele) nebo něco na tu varialnu .Kokosove vlakno dukladne vyždimat nekolikrat proprat a vyždimat co to dá.Pak štávu z pekonskeho zelí( sklenici) promichat do tohoto substratu timse vytvorí určitý živý a časem bakterialní zaklad že ty žížaly v tom zustavají .Dale tuto směs promichat s velkym množstvím novinoveho natrhaneho papíru pokud možno bez barvy a nastrihaneho na proužky.Velky množství . Dále co mají strašně rády je pokud možno za každou cenu koupit meloun (zluty nebo červeny) a kukuřici (mouku nebo mraženou ) a tu vmichat do te směsi .Meloun slupky pokladat na vrchni vrstvu .Casem asi po tydnu se udlěla takova paradní směska a žížaly by mely tvořit množství vajiček .Nadobu už nemam ´sud´ ale starou plastovou nadobu na chov šneků takže to je spíše roztahle 1cm vrstva a tak 100X50 cm .Zatím ani ještě nemam vyšešeny spodní odtok protože ještě planuju upravy te nadoby.Jinak nahoru pokažde kontrole dám suche listy novinoveho papiru.zatim to mam prostě cely uzavřeny-ješte sem se nezbavil strachu aby mi pres veřer neutekly,ale zjistil sem že pokud ty žížaly tam chcou zustat tak tam budou to že utíkají bude nespravnym pro ně neidealní podestylkou mixem.takže nadrtit jemne kokosove vlakno,proprat co to dá ,dat stávu ze zeleniny (ideaně to nechat jeden den pracovat) zamichat newpapper a vložit žížaly,nahoru jim dát prozačatek rozmixovanou kukuřici nebo kukuřičnou mouku a pres to novinovy papír .Začnou se množit jak utržene z řetezu :D

RE: začatky

(VWPsQNuKahqjeP4smexkQNs6JyvjFo), 20. 6. 2015, 08:52

Omlouvam se 10 cm vrstva ne 1cm :D 100x 50 .Píši to po dnešní kotrole boxu protože tam začina bejt dost hodně vajiček .A cos tyče vlhkostí myslim že jelikož box nemam ještě dodělany a je cely zavřeny (jednou dennne to cely otevřu tošku prohrabnu) tak te vlhkosti mam mam dost .Dole nejsou kaluže ale je to dost provlhčelé takže rozhodně je nechovám nasucho :D Neměl sem nikdy takovy uspěch v tech predešlych boxech ale tady nevylezaji avypadjí daleko živěji a spokojeněji než predtím.Vajíček každy den přibýva už jich tam musí bejt nejaka ta stovka v tomto mixu a to ho mam asi 10 dnů .Začína to být docela zajímave :P Už čekam až se to vyklube :D Každopadně ješte budu řešit výko a tam chci netkanou textili ktera zaručí že mi otvory nevylezou žadne žížaly a zaroven je daleko více prudušna než nejake otvory.Netkanou textilii planuju dat i na spodek zase misto otvoru.Mam zkušenost zvlaště dole že žížaly prolezou lautr všude a docela rády spodními otvory takže pokud mam mít spidní odtok vlhkosti tak přes něco čím neproleze žížala (jemnne nerezove sítko) nebo nejaka textilie zaroven nějak přichycena zase aby ty žížaly nemely šanci nekde cestovat :P Osobně bych z boxu co ma díry nahoře i dole mel strach zvlaště pokud ty žížaly jsou v novem jestě nezajetem prostředí .Není nad to když při kontrole se plazí po stěnach ven.

to je blbost

(pepa), 9. 5. 2015, 01:09

tento clanek je plny nepresnych a zavadejicich informaci, uplne zasnu, co si ten autor vymysli!! prosim nastudujte si tema chovu kalifornskych zizal a necerpejte hlouposti z tohoto clanku..

Plíseň

(VWPsQNuG7%njFm4Umbm~g), 4. 5. 2015, 13:27

Prosím o radu! S chovem žížal teprve začínám. Že žížalám nevadí zkažené ovoce jsem se dočetla, ale teď mi kompostér pokryla vyloženě vrstva plísně. Vadí to žížalám? Mám se ji pokusit nějak odstranit, žížaly přestěhovat nebo tak jak to je zasypat dalším bioodpadem? Děkuji!

prosím ,kde se dá koupis hlina ze žižalího trusu,děkuji za odpověd

RE: dotaz

(VWPsQNuDb-xkQNs6JyvjFo), 25. 3. 2015, 10:26

já ho kupuji v zahradním e-shopu, najdete to jako vermikompost

Prodej kalifornských žížal

(VWPsQNut-kFuQmT6iwm~eYSx47bO), 27. 2. 2014, 23:28

Dobrý den, mám v Praze velký chov kalifornských žížal, proto když jsem viděl tento článek o žížalách, tak jsem se rozhodl napsat. Určitě se zde najdou lidé, kteří žížaly shání. Prodávám násadu žížal (150-200 kusů) za 250 Kč + 90 Kč balné a poštovné. (Možnost osobního odběru na Praze 6) Pokud by jste měli zájem volejte na 608703570 nebo se podívejte na stránky www.borsky.cz nebo na náš fb Kalifonské žížaly - Praha.

Snasi zimu ?

(VWPsQNuNT7bMQMvaVWR), 29. 11. 2012, 16:47

Prosim, snasi zilala kalifornska zimu ? Domaci komposter jsem dala na balkon protoze doma se mi mnozily octomilky a uvnitr byla casto plisen :-(. venku je to vice v pohode. Dekuji.

RE: Snasi zimu ?

(thwwQmT6hwEjEKzm~7P~QkR6jYmdK), 29. 11. 2012, 18:12

Zdravím,kalifornské žížaly musí mít přiměřené teplo, asi 20°,aby fungovaly, pokud se mají kde schovat, tak přežijí, ale v komposteru na balkoně nemají šanci. V každém případě musíte komposter dobře zateplit, popřípadě ještě něčím zahřívat, při mrazech. Chovat žížaly v bytě je naprostá blbost MFJ

RE: Snasi zimu ?

(Lesana), 30. 11. 2012, 10:07

Proč by to měla být blbost? My máme celkem velkou chodbu, a než žížalky na balkóně složitě zateplovat (ono když je pak 20 pod nulou...teď je to samozřejmě ještě dobré) tak je na chodbu dáme, je jim tam dobře, pracujou dál a nikomu nevaděj. Vedle botníku si jich ani návtěva nevšimne. A na jaře zase šup s nima na balkón :-) jo, zahrada by byla lepší, ale tu nemáme, tak máme aspoň malou v květináčích.

RE: Snasi zimu ?

(thwwQmT6hwEjEKzm~7P~QkR6jYmdK), 30. 11. 2012, 12:35

Zdravím, omlouvám se, samozřejmě je rozdíl v jakém množství a pro jaké účely se žížaly chovají. Někteří to mají i v kanceláři a "vermikompostem" přihnojují kytky v květináčích, někdo má přenosný komposter, já toho mám asi 2Om3 a každý rok vyosívám 1-2m3 "vermikompostu". V každém případě musí mít žížaly po celý rok zhruba stejnou teplotu a vlhkost, aby se rozmnožovaly a tím pádem likvidovaly biologický odpad 6 ku 1. Žížalám zdar-odpadu zmar MFJ

chov doma

(VWPsQNuB4kxkQNs6JyvjFo), 28. 5. 2012, 15:33

Dobrý den chtěl bych se zeptat.Chci chovat žížaly doma a už mám připravenou hlínu a podobně,ted to dám do nějaké misky láhve apd. ale mám tam přidat aji pár žížal nebo se tam vytvoří sami díki.

RE: chov doma

(Lesana), 30. 11. 2012, 10:09

Hm, tak abiogeneze, to jako že se z hlíny roděj žížaly a z hadrů myši, to už bylo dost dávno vyvrácený... a hlavně se nepokoušejte chovat žížaly v nějaký malá misce nebo láhvi!

Zacatek

(VWPsQNuz-gMkQNs6JyvjFo), 26. 5. 2012, 20:06

Dobrý den chtěl bych se zeptat, když si pořídím kalifornské žížaly mam jim dat na dno bedny nejakou hlinu aby meli vcem byt?
Odepište mi prosím na email
Dekuji Honza

RE: Zacatek

(thwwQmT6hwEjEKzm~7P~QkR6jYmdK), 26. 5. 2012, 21:48

Zdravím pane kolego, žížaly dostanete i s humusem, takže není potřeba hlína, hmotu je potřeba udržovat vlhkou, dřevěnou bednu žížaly časem sežerou, takže plechovou, umělou a v teple, pozor na myši. Ať se daří MFJ

kalifornské žížaly

(VWPsQNuBWgm.CYTuVVSsQNu), 8. 12. 2011, 18:31

Hezký den,měl bych prozbu.Chci žížalama krmit akv. rybičky. Jak rychle se množí. co žerou ,můžu je mít ve sklepě? Děkuji Jan Kopeček

RE: kalifornské žížaly

(thwwQmT6hwEjEKzm~7P~QkR6jYmdK), 8. 12. 2011, 20:25

Zdravím,Vážený pane,to nemyslíte vážně,dospělé žížaly měří asi 6cm,takže pro rybičky velké sousto.Množí se stále pokud mají ideální podmínky i ve sklepě,žerou veškerou organickou hmotu.Pozor ať Vám žížaly nesežerou rybky.Přeju hodně úspěchů MFJ

RE: kalifornské žížaly

(Okolojdoucí), 19. 2. 2016, 18:09

Rybičkám se musí žížaly nadrobno nasekat.

RE: kalifornské žížaly

(AhzjeN4sI7PaQkR6JTSy_95d), 1. 5. 2016, 16:48

"OKOLOJDOUCÍ" nejlépe je prohnat ty žížaly přes mlýnek na maso, ale s noži s nejmenším průměrem, pak vzniknou tzv."nítěnky" a to je to pravé ořechové pro rybičky i akvarijní ;-)
TOM

krmivo pro zizaly plus neutralizer

(VWPsQNul-fnCQNs6JyvjFo), 26. 9. 2011, 14:12

dobry den,
poridil jsem si vermikomposter worm cafe a v navodu se zminuje, ze je dobre kazdych par tydnu pridavat do komposteru krmivo pro zizaly - worm treat a neutralizer kyselosti - lime mix. nevite nekdo, kde se daji tyto dve veci sehnat?
dekuji
tomas

RE: krmivo pro zizaly plus neutralizer

(iva), 4. 9. 2013, 12:04

Nic takového není potřeba. Kupovala jsem krabičku kalifornanek v Bohumíně a pán mi doporučil krabičku nějakého takového neutralizéru prý jim to strašně chutná, ale sem tam jsem to nasypala ale nic z toho žížaly se toho ani netknuly

kalifornské žížaly

(thwwQmT6hwEjEKzm~7P~QkR6jYmdK), 24. 8. 2011, 21:43

Dobrý den,jsem na gruntě s betonovým hnojištěm 5X4X1m,velmi vhodný pro chov a výrobu vermikompostu,taky mám velkou zahradu.Veškerou posekanou trávu,veškeré listí i ořechové,odpad z kuchyně,shnilé ovoce a zeleninu vrstvím na toto bývalé hnojiště a žížaly to skutečně zhodnocují ve velkém poměru na vermíkompost,který používám pro vlastní potřebu a rodinu,ale mám dojem,že ho budu muset začít prodávat,za ty peníze se to oplatí.Zdravím MFJ

kalifornské žížaly

(VWPsQNuH0mEjEKA4VWPjEp~6Kx), 27. 4. 2011, 21:12

Dobrý den,
mám zahradu s travním porostem cca 5.000m čtver. - tedy spoustu posekané trávy. V normálním kompostéru se velký objem trávy spíše promění v siláž. Chci se zeptat, zda mi kalifornské žížaly pomohou v likvidaci tak velkého objemu na jemno posečené trávy (travním traktůrkem). Je možné kalifornské žížaly krmit jen travou?
Děkuji za odpověď.

kalifornské žížaly

(VWPsQNug7-ntRf56Kvm.h74Vl), 16. 2. 2011, 07:50

Dobrý den.
Mám plastový kompostér o obsahu 490 litrů. Hodlám dělat kompost pomocí kalifornských žížal. Jaké množství násady je k tomu zapotřebí? 1 balení je kolik litrů nebo kil? Jak je posíláte a kdy a jak se násada může použít? Prosím o radu.
olvajava

RE: kalifornské žížaly

(František), 16. 2. 2011, 10:48

Tuto máte je článek o chovu, návod, ne prodej, ale mrkněte se v diskuzi dál, najdete tipy na prodejce

domaci chov

(VWPsQNub0gqkQNs6JyvjFo), 8. 12. 2010, 01:12

dobry den chci se zeptat .nasadil sem zizali do velke kade hliny a vypada ze jim to nevadi a mnozejse.mam je na ryby .musej bejt nejaky mrizky ve spodu nebo vadi to nejak radykalne bez.?dekuju za odpoved na muj email .jenda

žížaly

(VWPsQNuHWorvQNs6JyvjFo), 31. 10. 2010, 19:57

Dobrý den rád bych se zeptal kde se dají koupit žížaly.Předem děkuji za odpověď.

Dotaz

(VWPsQNuCWmrjeP41QbAkQNs6JyvjFo), 24. 10. 2010, 13:53

Dobrý den ráda bych se dozvědela kde se dá koupit interierová odchovna žížal. Děkuji za odpověď. Přenosilová

Eisenia andrei

(yhFDZcb7c7a-QMQR0fmMFYqT9.x), 1. 6. 2010, 17:58

Mám odzkoušeno přidávat na hromadu Vermikompostu zbytky po kávě.

RE:  Eisenia andrei

(J.Sobotková), 4. 8. 2012, 16:13

taky jsem slyšela,že mají žížaly hrozně rády logr z kafe

kde koupit

(jirka), 26. 12. 2009, 17:26

dobrý den marně sháním násadu kalifornských žížal ale nikde jsem neuspěl, kde se dají zakoupit? (nejlépe někde z vysočiny)

RE: kde koupit

(RADIM), 12. 4. 2016, 00:08

Dobrý den.Žížaly mají také rády spařený obsah s čajových sáčků a jejich obal,dále jim také chutná kávový logr.S těchto dvou krmiv se nejvíce množí.Mám to vyzkoušené.

kompostery

(qbmMHYZ1Vvbjcn4UHPrl8), 26. 10. 2009, 10:24

Dobrý den,
prosím o zprávu, kde bych mohl zakoupit kompostéry pro kalifornské žížaly.
Děkuji za zprávu.
S pozdravem Jiří Webr

Kompostéry

(JiriS), 10. 8. 2009, 16:32

Prosím, kde se dají zakoupit hotové vícepatrové kompostéry vyráběné přímo pro žížaly, které zmiňujete v příspěvku?

Rád bych se dozvěděl, kde je možno si objednat a zakoupit žížaly kalifornské. Děkuji Jiří Mastej

RE: žížala kalifornská

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 9. 7. 2009, 17:38

Pořídíte je například u firmy ekovermes (www.ekovermes.cz), je možné vyhledat i řadu inzerátů od drobných chovatelů, kteří nabízejí malé násady žížal.

Chov žížal

(VWPsQNuB4kv2QNs6JyvjFo), 30. 6. 2009, 14:38

Dobrý den, článek je to pěkný, ale chybí mi jedno podstatné, a to je složení potravy při malém, umělém, domácím chovu. Jsem rybář, tak by mohli sloužit i k tomuto účelu. Děkuji.

RE: Chov žížal

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 9. 7. 2009, 17:35

Dobrý den, v malém domácím chovu můžete "zkrmit" všechen bioodpad z kuchyně, především rostlinného původu: zbytky zeleniny a ovoce, slupky od brambor, zbytky pečiva..měkké či rozmočené materiály žížaly zkonzumují beze zbytku. Ohledně zbytků živočišného původu se vedou spory, například kosti žížaly určitě nezpracují, ale třeba malé zbytky mléčných produktů ano. Zbytky zeleniny by ale rozhodně měly převažovat. Pokud by hrozil nedostatek potravy, přidejte jim klidně trochu trávy, natě od mrkví či kedluben, které se v obchodech často odkládají do bedniček a podobně. Zda chutnají rybám či nikoli, o tom se řada rybářů vášnivě dohaduje a názory jsou různé:)

RE: Chov žížal

(AhzjeN4sI7PaQkR6JTSy_95d), 1. 5. 2016, 13:20

Dobrý den paní BUCHAROVÁ,
založil jsem si doma vermikomposter, mimo papíru a zeleninového odpadu jsem tam žížalám přidal i Vámi uváděné šlupky od brambor v přiměřeném množství, ale ty jsem postupně jednak pro plíseň tak i pro ztvrdnutí z vysušení postupně vyházel, ačkoliv jsem základ - papírový obal z vajíček, skartované noviny a kokosovou vatu denně zvlhčoval - ale nepřelil, tak nevím-asi jim za ty 3 týdny ještě nenarostly zoubky, tak jim to dávám mixované, nebo bylo něco špatně ?
Děkuji za odpověď a radu jak dál? Tomáš.

RE: Chov žížal

(VWPsQNuB4kv2QNs6JyvjFo), 30. 6. 2009, 14:41

oprava: ...tak by mohly sloužit.....

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS