Čím nahradit buxus? Tvarovat lze i nenáročné cesmíny a dřišťály
11. 10. 2018

Čím nahradit buxus? Tvarovat lze i nenáročné cesmíny a dřišťály

Zimostráz neboli buxus napadá zavíječ zimostrázový, který keře často zcela decimuje. Ochrana před ním není snadná, dlouhodobě nejlepší řešení bývá buxus nahradit jinou stálezelenou dřevinou.

Zimostráz je právem oblíben – hustý, stálezelený, ideální k tvarování středních i tvarovaná cesmínanízkých živých plotů, koulí i zelených soch. Pěstování je snadné, dokud ovšem nezaútočí zavíječ zimostrázový. Pokud keře buxus nechcete chemicky ošetřovat – a insekticidy škodí i užitečnému hmyzu na zahradě – nezbývá než housenky zavíječe ručně sbírat. To lze na pár keřících, hůře už na rozsáhlých živých plotech. Pokud uvažujete o výsadbě nebo výměně zimostrázu, za zvážení stojí alternativy – rovněž pohledné a vděčné, stálezelené dřeviny, které lze tvarovat. Pro tvorbu složitých zelených soch je hustý zimolez stále nejoblíbenější, ale plůtky či kulovité bochánky snadno vytvarujete i z jiných druhů.

cesmína vroubkovaná Golden rock

Cesmína (Ilex)

Asi nejpodobnější je buxusu cesmína vroubkovaná (Ilex crenata), drobnolistý a hustě olistěný, až 3 m vysoký keř, který lze snadno tvarovat a udržet v požadované výšce. Daří se mu i na slunci i ve stínu, na půdu náročný není. Jedinou nevýhodou je poněkud pomalejší růst (i když při pozdějším tvarování to nevýhoda být nemusí). Řez dobře snáší rovněž cesmína Meserveové (Ilex x meservae) s tmavozelenými, ostnitými listy a fialově zbarvenou kůrou. V květnu bíle kvete a na podzim ji zdobí červené plody – pozor na to, že jsou pro člověka jedovaté.

cesmína ostrolistá, odrůda Argentea Marginata

Podobná a řez rovněž dobře snášející je cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium), velmi dekorativní jsou kultivary se světle lemovanými listy. Na větrném místě ji může poškodit silný mráz, na rozdíl od velmi otužilého, výše zmíněného hybridu, cesmíně Meserveové.

dřišťál Juliin (Berberis julianae)

Dřišťál (Berberis)

Pohledné, stálezelené dřišťály se pěstují v mnoha druzích a kultivarech. Pro tvarování je vhodný například dřišťál Juliin (Berberis julianae), až 3 m vysoký keř s dlouhými, lesklými tmavozelenými listy, zjara žlutě kvetoucí. Na půdu je nenáročný a prospívá na slunci i ve stínu. Výhodou je rychlý růst, kromě nižších potů z něj snadno vypěstujete i vysoké. Pro plůtky nižší než metr je vhodnější rovněž nenáročný dřišťál bělolistý (Berberis candidula), který přes metr ani nedorůstá. Také listy má drobnější než předchozí druh, na líci tmavozelené, na rubu bílé.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínuspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS