Co radí lunární kalendář v říjnu za úplňku?
2. 10. 2017

Co radí lunární kalendář v říjnu za úplňku?

V prvním říjnovém týdnu prochází Měsíc znamením Vodnáře, Ryb, Berana a Býka. Ve čtvrtek pak nastává úplněk, magický den pro všechny, kteří zahradničí v souladu s rytmem Měsíce. Jak využít jeho sílu?

V pondělí prochází přibývající Měsíc znamením Vodnáře. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především květy rostlin. A v říjnových dnech květu je ideální čas k výsadbě okrasných cibulovin - zvláště, když měsíc dochází a blíží se úplněk. Naprosté většině druhů vyhovuje výsadba do hloubky, která odpovídá dvojnásobku až trojnásobku výšky cibule. Silná vrstva půdy je ochrání před výkyvy teplot, mulč, nejlépe z listí, ochranu ještě zvýší. Cibulky sázíme podpučím dolů, většině druhů vyhovuje humózní, propustná půda a dostatek jarní vlhkosti. Jiřinky, které prozářily podzimní zahradu, po příchodu prvních mrazů vyzvedneme ze země. Jejich hlízy opatrně očistíme, osušíme a uložíme na chladném, temném místě při teplotě nejlépe mezi 4-6°C, ve vzdušných přepravkách a prosypané pilinami. Podobně ošetříme hlízy begónií a dosen.

Okouzlující podzimní zahrada s ocúny a psím vínem

Chryzantémy se spokojí pouze s lehkou ochranou proti mrazu – prospěje jim mulčování -  a budou kvést až do zimy. Listopadky pěstované v nádobách můžeme po odkvětu přemístit na bezmrazé místo v domě, nebo nádoby zapustit do země či izolovat.

 I spadané listí je cenné

V úterý a ve středu prochází přibývající Měsíc znamením Ryb. Živlem dnů Ryb je voda, energie je ženská, vodnatá a posiluje především listy rostlin. Co s padajícím listím ve dnech listu? Část se hodí na kompost nebo výrobu listovky, ale na záhonech cibulovin či stínomilných okrasných rostlin pod stromy je ideální zimní ochranou a mulčem v jednom, je zbytečné ho odsud. Při podzimním úklidu zahrady bychom měli ponechat alespoň v jejím klidném koutě, nejlépe pod keřem, kupku kamení a dřeva, staré trávy, listí a větví. Jinak u nás užiteční pomocníci  - ježci, slunéčka, čmeláci, ještěrky - nenajdou žádný úkryt k zimování.

Protože ryby neodlučně patří k vodě, pozornost můžete věnovat i zahradnímu jezírku. Odumřelé části rostlin, které se rozkládají ve vodě, odstraňte – ale suchá stébla čnící nad hladinu ponechejte až do jara, rostliny chrání a umožnují i výměnu plynů, když hladina zamrzne.

 Na podzim hledají ježci úkryty k bezpečnému přezimování

Úplněk v Beranu

Od čtvrtka do soboty prochází Měsíc znamením Berana, přičemž ve čtvrtek nastává úplněk a v pátek a sobotu začne luna ubývat. Měsíc v úplňku působí na rostliny nejmocnější silou. Jeho vliv se soustředí především na nadzemní části, které podporuje v růstu a zrání. Plody nasbírané v den úplňku zvláště účinně podpoří zdraví. Nehledě na znamení můžeme v tento den i sázet cibuloviny, růže a další dřeviny. Výsadby v den úplňku jsou malým rituálem, který potěší zahradu i zahradníky.   

Modřence patří mezi nenáročné cibuloviny, vhodné i do vyššího trávníku či louky

Živlem dnů je oheň, energie je dynamická, mužská a posiluje především plody rostlin – a sklizeň těch nejpozdnějších pomalu končí. Zrají šípky, které poskytnou přirozený a bohatý zdroj vitamínů po celou zimu. Sklízet je můžeme z růží planých i pěstovaných, velké a kvalitní plodí například růže svraskalá, přímo pro šípky pěstujeme růže dužnoplodé. Stále ještě můžeme sklízet a zpracovávat chutné a léčivé plody sladkoplodého jeřábu, hlohu, dřínu…

Nedělní nastýlání

V neděli prochází ubývající Měsíc znamením Býka. Živlem dne je země, energie je klidná, ženská a posiluje především kořeny rostlin. Výživu jim už dodávat nemusíte, rostliny se připravují ke spánku. Ocení ale ochrannou přikrývku z mulče, která je chrání před změnami teplot i vysycháním a půdě celkově prospívá. Nejpřirozenějším mulčem je listí – s výjimkou nemocných stromů je zbytečné ho hrabat všude, na trvalkových záhonech poslouží jako peřina a na jaře se rozloží. Z přebytků můžete vyrobit kvalitní listovku, jemný lehký substrát, který nahradí rašelinu.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS