Co s přerostlým živým plotem
4. 9. 2018

Co s přerostlým živým plotem

Dřeviny vysazené v živých plotech nerostou někdy dostatečně rychle a na druhou stranu někdy to zase s růstem přehánějí. Pokud se pustíme do jejich úpravy, měli bychom vědět, které dřeviny snesou hluboký řez, a kterým můžeme dopřát jen pravidelné tvarování, aby byly kompaktní a v živém plotu působily jednotně. A hlavně, aby náš zásah ve zdraví přežily.

Řez živých plotů slouží k tomu, abychom u rostlin dokázali udržet požadovanou výšku i šířku, a zajistili stálou hustotu živého plotu. Vždyť živé ploty mají sloužit v prvé řadě jako užitečná optická zábrana.

Rychle rostoucí vs. dřeviny s pomalým růstem

U rychle rostoucích dřevin se nemusíme obávat ani výrazného snížení výšky živého plotu, ani zásadních zásahů při zmlazování keřů. Ovšem u dřevin s pomalým růstem může být hluboký řez patrný celou řádku let. Proto je třeba nejen dobře zvážit druh zásahu, ale i jeho vhodnou dobu.

Živý plot může být jak stálezelený, tak opadavý.

Bez řezu se obejdou

Pierisy, azalky a rododendrony nevyžadují hluboký řez a pozor, ani ho nesnesou! Je-li náš plot právě z těchto dřevin, dbáme pouze o jejich lehkou a přiměřenou úpravu. Příliš často nemusíme řezat ani muchovníky, vilíny nebo javory asijské. Zásah je oprávněný pouze v případech příliš zahuštěné koruny.

K řezu kvetoucích živých plotů přistupujeme opatrně.

Kvetoucí okrasné dřeviny

Komule davidova a ořechoplodec clandonský rovněž dobře obráží, a tak snesou hlubší řez. Nikdy je ale nezkracujeme až na pařez, vždy jim ponecháváme kostru z hlavních větví. Zcela odstraňujeme jen slabé výhony.

Nízký okrasný plůtek z levandule

I okrasný plůtek z levandule si zaslouží péči. Krásnou fialově kvetoucí voňavou levanduli má na své zahradě snad každý. Jednotlivě vysazené keříky zbavujeme odkvetlých květů již koncem léta, zatímco živý plůtek z levandulí tvarujeme v březnu až dubnu.

Tvarování živých plotů z jehličnanů

Tis snese hluboký a pravidelný řez. Tato dřevina však patří mezi jehličnany spíše k výjimkám. Většina jehličnanů hluboký řez nesnáší příliš dobře. U nově vysazených živých plotů, které mají být husté, již v prvním roce po vysazení provedeme hluboké sestřižení. Právě díky němu budou nové přírůstky bohaté. Podle charakteru a vitality odrůdy provedeme řez pouze v rozmezí 10 – 20 cm. Tento řez se provádí v srpnu, jakmile jsou přírůstky dostatečně vyzrálé anebo v předjaří, ještě dříve než začnou dřeviny rašit. U jehličnatých živých plotů vyšších než 60 cm provedeme řez mírně kónický, to znamená v horní části užší a v dolní naopak širší.  K nejznámějším jehličnanům používaným s oblibou k výsadbě živých plotů patří zeravy. Například odrůda Smaragd je jednak oblíbená a také dobře snáší řez. 

Jehličnany mohou mít také tendenci přerůstat.

Řez stálezelených dřevin

Stálezelené dřeviny můžeme upravovat hned v několika obdobích. Důležité je se střihu vyhnout v parném létě, kdy příliš vysoké teploty způsobí rychlý odpar vody z řezem narušených větví.  Léto je navíc nevhodnou dobou pro střih, neboť se ve vzduchu pohybuje přílišné množství aktivních choroboplodných zárodků. Řez je možné uskutečnit v době, kdy už nehrozí mrazy.

Ruční nůžky na živý plot by vám měly padnout.

Řez opadavých dřevin

Odborníci radí provést řez po opadu listů, což znamená v případě některých druhů dřevin již v období pozdního podzimu. To má však jednu nevýhodu, a tou je možnost namrzání nově rašících výhonů. Jedná-li se o odolné opadavé dřeviny, ty si dokážou poradit i s hlubokým řezem provedeným v předjaří nebo v brzkém jaru.

I půda pro živé ploty si zaslouží pozornost

Co s přerostlým živým plotem? Sestřihnout! Zvláštní pozornost je třeba věnovat i půdě vhodné pro tvarované živé ploty. Rostliny v nich vysazené budou po sestřižení čerpat živiny z půdy ve zvýšené míře. Je to proto, aby mohly včas vytvořit náhradu za sestřižené části rostlin. V takovém případě vždy dodržujte doplnění vhodným substrátem odpovídajícím konkrétnímu vysazenému druhu.  

Autor Zuzana Bohdalová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS