Co s rostlinným odpadem? Pálit nebo zužitkovat?
3. 11. 2017

Co s rostlinným odpadem? Pálit nebo zužitkovat?

Upravená zahrada bez jediného lístečku působí velmi spořádaně a čistě. Po pečlivém uhrabání a odstranění zbylých větví a listů však zbude velká hromada odpadu a ten je nutné zlikvidovat. Poradíme, jak se zbytky rostlin naložit.

Podzim se chýlí ke konci a vrcholí období úklidu na zahradě. Výsledkem pilné činnosti není jen zahrada připravená na zimu, ale i pořádná hromada rostlinného odpadu. Ten můžete kompostovat, drtit, nebo jinak ekologicky likvidovat, ale mnozí se uchýlí k rychlejšímu řešení a všechny zbytky spálí. Zakládání ohňů, byť na vlastním pozemku, má svá pravidla. Jejich dodržováním ochráníte peněženku před pokutou a sebe i své okolí před případným ohrožením.

Škoda vyhazovat

Rostlinný odpad je plný nevyužitých živin, je proto škoda je nevrátit do oběhu. Získáte tak zdroj Listovka je cenný zdroj živinplnohodnotného humusu, který je po ruce a zdarma. Nejlepší ekologickou likvidací zbytků ze zahrady je proto kompostování. Z velkého množství odklizeného listí si připravte listovku, prvotřídní substrát pro pěstění rostlin v nádobách , zdroj živin pro ovocné stromky a keře a velmi prospěšnou příměs do zeminy na záhonech. Ke kompostování se hodí jen zdravé listí, bez chorob a škůdců. Jak si z nepotřebného listí připravit vynikající pěstební substrát?

Štěpkování a drcení

Rozměrnější odpad, jako jsou větve, dřevitý a tuhý odpad, pomohou praktičtí pomocníci do zahrady. Na větve použijte štěpkovač, po proschnutí štěpek jsou Nadrcené větve přinesou další užitekužitečné jako palivo v domácím kotli nebo krbu. Štěpka má své uplatnění i v zahradě, jemnější dejte do kompostu, hrubší je dobrá na mulčování, třeba k okrasným stromům nebo keřům.

Pro mulčování menších záhonků zvolíme raději jemnější kůru, která je pro oko vzhlednější. Štěpkou vysypejte cestičky, zejména bahnité, kde se objevují louže. Vlastníte-li drtič, drť vám poslouží stejně dobře. Má podobné upotřebení jako mulčovací kůra, je však odolnější a vydrží déle. Neztratí se ani v kompostu, kde se celkem rychle rozkládá a pomáhá provzdušnit další obsaženou hmotu. Nehodí se však na záhony k rostlinám s vyššími nároky na výživu, ani k vápnomilným rostlinám

Zahrada bez lístku = špatná volba

Zvažte, zda zahrada bez jediného lístečku je to nejlepší, co pro organismy ve vaší blízkosti můžete udělat. Kupka listí a trávy, kterou překryjete větvemi poslouží jakoListí je domovem mnoha živočichů úkryt pro ježky, ještěrky i užovky, zdatné požírače hmyzu, kteří nám pomáhají regulovat množství těchto bezobratlých živočichů. Listí se také hodí jako ochranná vrstva pro porosty cibulovin a různých trvalek. Ty výsadbou pod okrasnými stromy získají díky nim ochranu kořenů před chladem, listy zároveň udrží vláhu a časem obohatí půdu o humus. Zahradu plnou života můžete podpořit i dalšími způsoby.

Likvidace listí pálením

Pokud pro rostlinný odpad nenajdete žádné využití, odvezte ho do sběrného dvora nebo kompostáren. Pálení je poslední možnost, jak naložit s nepotřebnými listím, klestím a dalšími rostlinnými zbytky. Tento způsob likvidace rostlinného odpadu je však nejméně šetrný, zbytečně narušuje rovnováhu přírody, ohrožuje drobné živočichy v zahradě a obtěžuje sousedy.

Pálení zbytků ze zahrady rostlinného původu není zákonem zakázáno, lístí musí být suché a nesmí být kontaminované chemickými látkami, jinak hrozí pokuta až do výše 150000,-. Některé obce a města si také pálení bioodpadu upravují místními vyhláškami, je proto dobré se s nimi dopředu seznámit a vyhnout se tak problémům se správními orgány.

Pálení listí je až poslední možnost 

Autor Veronika Zámečníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS