Řada fanoušků – pěstitelů rostlin k sušení tuto neobvykle vypadající pestrou krásku zná již velmi dobře. Pestrovky (Gomphrena) řadíme mezi laskavcovité (Amaranthaceae) rostliny. Pěstují se dva druhy pestrovek, které mají odlišnou barvu hlávkovitých květenství. Oba druhy jsou letničky a kvetou od července do září.

Pestrovka kulovitá

První druh pestrovky, poněkud rozšířenější, je pestrovka kulovitá (Gomphrena globosa). Ta má hlávkovitá květenství nejčastěji v purpurové barvě, dále také v bílé nebo v růžové. Je celkově nižší než Gomprena haageana, dosahuje na výšku pouze mezi 30–40 cm, ale zato se více větví. K výsevu ji nejčastěji koupíme ve směsi barev pod názvem ‚Choise mixed‘.

Skvěle se hodí jako ozdoba pozdních letních záhonů, je vhodná rovněž k řezu a velmi dobře se i suší. Jak výsevy, tak samotné rostliny jsou poměrně citlivé na přemokření.

Pestrovka Haageova

Méně větvený druh s delšími stonky, to je pestrovka Haageova (Gomprena haageana). Jednak dorůstá do výšky až mezi 40–50 cm a také má větší květní hlávky. U nás se pěstuje hned v několika odrůdách - oranžově-červené, šarlatově-červené a karmínově-červené. Je zvlášť vhodná k řezu.

Březen, ideální čas pro výsev

Pestrovky jsou jednoletky, je tedy každoročně nutný nový výsev rostlin. Ten se provádí nejlépe v březnu nebo dubnu. Při teplotách 15–18 °C rostliny vyklíčí již za 2 týdny. Důležité je zvolit pro výsev dostatečně propustný substrát, neboť výsevy jsou citlivé na přemokření. Často pak následuje padání klíčních rostlin. Máte-li v úmyslu oset celý záhon, počítejte s množstvím 10 gramů osiva na 1000 rostlin v případě druhu Gomphrena globosa a s množstvím 15 g osiva na stejný počet rostlin u druhu Gomphrena haageana. Jakmile pestrovky povyrostou, provedeme pikýrování (přepichování) a následně můžeme snížit teplotu prostředí na 12 °C.

S venkovní výsadbou nespěchejte

Do volné půdy vysazujeme Gomphreny až v květnu, po tzv. zmrzlých mužích. Upřednostníme teplá a slunná stanoviště, která mají pestrovky rády. Co se půdy týče, ideální jsou pro ně dobře propustné půdy bohaté na živiny. Rostlinám nesvědčí vlhká a chladná léta. Proto pozor v takovém období, aby nedošlo k přemokření půdy. Má to obvykle za následek úhyn rostlin.

Sklizeň pestrovky pro suchá aranžmá

Stonky rostlin pro sušení seřezávejte vždy až s plně vybarvenými a vyvinutými hlávkami. Ponecháte-li sběr na pozdní dobu, hlávky již mohou být protáhlé a při sušení bude hrozit jejich rozsypání. Při pozdním sběru jejich kvalita tedy výrazně klesá. Rostliny můžete sklízet i probírkou, a to vícenásobně. Před sušením odstraňte listy a následně rostliny zavěšte hlávkami dolů na suché místo, do stínu a v dobře větraném prostoru. Pestrovky jsou v tomto směru velmi vděčné, neboť si i po sušení velmi dobře zachovávají svou původní barvu.