Hlízy mečíků je třeba sklidit včas. Jak je sušit a skladovat?
25. 9. 2018

Hlízy mečíků je třeba sklidit včas. Jak je sušit a skladovat?

Cibulové hlízy mečíků je sice vhodné nechat vyzrát a počkat, až nať zčásti zežloutne, na druhou stranu se s každým podzimním dnem zvyšuje riziko, že hlízu napadnou houbové choroby. Jak postupovat?

Zatímco jiřinky mohou zahradu zdobit až do prvních mrazů, a teprve poté je načase vyjmout hlízy ze země a uložit, mečíkům svědčí časnější sklizeň. Je totiž prevencí chorob, na které jsou tyto krásné květiny citlivé a jejichž riziko se zvyšuje spolu s časem, po který hlízy prodlévají v podzimní půdě. Záleží též na odrůdě, rané mečíky se sklízejí dříve. Vhodný termín rovněž napoví hlízy samotné – když začnou první kořínky odumírat a hnědnout, nastává ten pravý čas.

Hlízy a dceřiné hlízky mečíku

Sklízení

Hlízy z půdy nejsnáze vyjmeme rycími vidlemi nebo rýčem. Snažíme se je nepoškodit, raději je vyrýpneme s větším množstvím zeminy, kterou poté opatrně oklepeme.

Natě seřízneme na délku 10 cm, nikdy je od hlízy neodlamujeme. Natě je třeba zkompostovat horkou cestou nebo spálit, protože na nich mohou zůstávat původci chorob mečíků.

Hlízy mečíků zbavené slupek

Sušení a skladování

Hlízy před uložením k zimnímu odpočinku necháme nejprve důkladně oschnout. Profesionální pěstitelé je suší až tři týdny při teplotě do 30°C a poté odloupnou seschlé části, které zpravidla obsahují zárodky chorob. Doma je můžeme uložit alespoň na co nejteplejší a nejvzdušnější místo, v lískách v jedné vrstvě, a navíc je obracet, dokud dobře neoschnou. Poté lze opatrně odloupnout vrchní slupku, zbytek stonku a také drobné dceřiné hlízky, kterými lze mečíky rozmnožovat. Nakonec je v lískách uložíme na vzdušné místo s teplotou mezi 2-10°C.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětmínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS