Milovníci zahrad a zahrádkaření nemají právě zimní období ve velké oblibě. Zahrady nám v zimě často připadají pusté a nezajímavé. Možná jen přikryté peřinou nadýchaného sněhu v nás budí určitou romantiku a zájem. Existují i jiná alternativní řešení, jak učinit zahradu krásnou i v zimě. Chce to jen blíže se seznámit s rostlinami, které nabízejí zimní kvetení, krásnou kůru a nevšední barvy větvoví. Právě to je to, co lze v zimě na zahradě nejvíce ocenit.

S řezem trvalek nespěchejte

Abychom při návštěvě zahrady mohli plně vnímat krásu a energii rostlin, je třeba je vysadit na vhodné místo. V případě trvalek nám pak zima nabídne potěšení v podobě jinovatkou pokrytých semeníků, stvolů a listů. Není tedy nutné všechny trvalky hned po odkvětu ostříhat.

Javory, hvězdy zimního období

Mnozí z nás vsadili na jistotu, na výsadbu stálezelených keřů, které dodávají zahradě pocit neustálého života díky zeleni svých listů, např. bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus). Dalším skvělým tipem jsou dřeviny s dlouho přetrvávajícími plody, ke kterým patří kalina obecná (Viburnum opulus) nebo s okouzlující kůrou jako třeba slivoně (Prunus rufa).

Také javory, platany a břízy nabídnou nevšední podívanou na svou nápadnou, zajímavě zbarvenou a olupující se kůru. Vybírat můžete mezi javorem šedým (Acer griseum), jehož kůra je skořicově zbarvená. Acer davidii, Acer tegmentosum - javor střechovitý a Acer rufinerve – javor rezavožilný patří do skupiny javorů, kterých kůra připomíná hadí kůži, a to jak svým zbarvením, tak strukturou. Purpurově bíle pruhovanou kůru nabídne k obdivování Acer conspicuum ‘Candy Stripe‘. Červenobílou kůru můžeme pozorovat i u druhu Acer capillipes – javor vlasonohý.

Břízy – další kandidáti pro mnohé zahrady

Vsaďte na břízy himalajské, vyzkoušejte například Betula utilis var. pratii. Ta má kůru oranžovohnědou s měděnými odstíny. Hnědorůžovou kůru nabídne Betula nigra. V zimě je její kůra přímo pastvou pro oči. Narůžovělá, vespod až béžovo-skořicová kůra je k vidění na bříze Betula albosinensis var. septentrionalis.

Slivoně nabídnou výjimečnou kvalitu kůry

Rod slivoní (Prunus) má velmi kvalitní, často lesklou a olupující se kůru, která svádí k pohlazení. Prunus rufa je zbarvena mahagonově červeně, je o něco tmavší než vyleštěná kůra Prunus serulla. O něco vzácnější je Prunus himalaica, která vypadá podobně. Má jemně střižené listy. Prunus maackii má kůru jantarově žlutou.

Kůra platanů s orientální hodnotou

Platan východní (Platanus orientalis kultivar Digitata) se vejde i do středně velkých zahrad. Můžete jej tedy vysadit i v případě, že ostatní druhy platanů si vzhledem k rozloze své zahrady nemůžete dovolit.

Ostatní dřeviny, které zaujmou

Lípy, vrby, lísky a svídy mohou upoutat jak krásou barev kůry, tak tvarem svých větví nebo zářivě zbarvených nových výhonů. I je můžete tedy zahrnout do výsadby ve své zahradě. Stačí jen vybrat příslušný kultivar, který vás zaujal. Rovněž mnohé ostružiníky jako například ostružiník voskovaný (Rubus cockburnianus). Pokud vás zaujme, zvolte raději méně invazivní druh ostružiníku, např. ‘Goldenvale‘ nebo Rubus biflorus.

Zimní kvetení

Kromě všeobecně známých vilínů (Hammamelis) nebo jasmínů nahokvětých (Jasminum nudiflorum) kvetou v zimě také některé kaliny. Zvláště Viburnum bodnantese ‘Dawn‘‚ s jemnými růžovými květy je keřem, který se skvěle hodí k oživení zimní zahrady. Vonné růžové květy těchto keřů rozkvétají často již v prosinci. Vůči mrazu jsou odolné i květy vřesovců (Erica), které také oceníme ve všech zahradách i v zimním období, pokud jim připravíme půdu s kyselým pH.