Zvláště po teplých zimách se mechy v trávníku hodně rozrůstají. Nijak zde zprvu neškodí, ale jen do té doby, než se začnou nepřiměřeně rozrůstat a trávy pomalu utlačovat. Pokud nezlepšíme podmínky pro trávy, mech může trávy z porostu po nějaké době i úplně vytlačit. Zejména v místech zastíněných – domem, vzrostlými stromy, živým plotem.

Nejlepším řešením je vytvořit vhodné podmínky pro růst trávníku, ve kterém vitální druhy trav znemožní nepřiměřené rozrůstání mechů.

Příčiny zamechovaného trávníku mohou být různé

Máme-li dlouhodobé trápení s mechem v trávníku, zpravidla ani jednorázové ošetření přípravkem proti mechům a dosetí travním semenem moc nepomůže: za nějakou dobu se mech zase objeví a trávy postupně vytlačí. Aby se to nestalo, je třeba pokusit se najít hlavní příčinu, proč se v trávníku mechům tolik daří. Příčin může být několik:

Přílišná vlhkost

V místech, kde se po dešti dlouho drží voda, se mechu daří lépe než travám. Je tedy nutné zajistit lepší propustnost půdy.

  • Někdy pomůže častější vertikutace, po níž vylehčíme půdu tím, že do půdy zapravíme písek.
  • Účinnější (ale pracnější) je provzdušnění aerifikátorem – speciálními vidlemi s dutými hroty. Také po tomto zákroku je dobré nasypat do vzniklých dutin písek, aby se prodloužila účinnost tohoto zásahu.

Nedostatek světla

Nejčastěji se s mechovými polštářky setkáváme na zastíněném porostu, kde se konkurenční schopnost mechu ještě zvyšuje.

  • V plném stínu je vhodnější nahradit trávník některou ze stínomilných půdopokryvných rostlin (břečťan, barvínek aj.) než s mechem neustále, marně a nákladně bojovat.

    Zastíněné trávníky bychom měli sekat níže (na 3 cm), protože tím vzrostou nároky trav na výživu i závlahu a jsou tak schopny tvořit větší konkurenci mechům.
  • Místa, která jsou zastíněna jen částečně, můžeme (po odstranění mechu) dosít některou speciální směsí, v níž by měly převažovat trávy, které snášejí zastínění – například lipnice hajní, lipnice nízká nebo metlice trsnatá.

K mechu můžeme přistoupit i ekologicky a především v místech, kde se vyskytuje přirozeně, jej tolerovat jako náhradu trávníku. Mech snáší sekání a částečně i sešlapávání a navíc je pro pohyb v zahradě docela příjemný. Například v kombinaci se zahradními kapradinami vytvoří půvabné a osvěžující zákoutí. V nádherných japonských zahradách najdeme dokonce celé mechové trávníky...

Kyselá půda

Hodnota pH půdy by však po povápnění neměla přesáhnout 6,5. V zásadité půdě se totiž dobře daří širokolistým plevelům!

Ideální pH pro trávy je mezi 6 a 6,5. Pokud zjistíme, že je půda kyselejší (například pomocí jednoduché soupravy na měření pH, které s prodávají v zahradnictvích), upravíme její reakci mletým dolomitickým vápencem (nejlépe na podzim). Oproti běžnému vápenci (uhličitan vápenatý – CaCO3) obsahuje dolomitický vápenec kromě vápníku i hořčík. Obvyklá doporučená dávka je cca 20 kg mletého vápence na 100 m2 plochy trávníku.

Existují i druhy mechů, které prospívají nejen na slunci, ale i v zásadité půdě, takže v tomto případě by samo povápnění mnoho nepomohlo.

Nedostatečná výživa

Pokud nelze přičíst rozvoj mechu žádné z výše zmíněných příčin, bude na vině vyčerpaná půda a nedostatečné hnojení. Pravidelné sečení trávníku sekačkou s odvozem posečené trávy bez návratu živin v podobě organického hnojení půdu vyčerpává.

Na trhu je řada druhů hnojiv – dlouhodobě i krátkodobě působící hnojiva. První z nich se rozpouštějí jen zvolna a působí i několik měsíců – jediné pohnojení tedy vystačí na celou sezonu. V každém případě však dbáme, abychom nepřekročili doporučené dávkování, protože i přehnojení může trávník viditelně poškodit.

  • Jednostranným hnojením dusíkem (ledkem), případně močůvkou, kromě trav zároveň podpoříme růst nežádoucích plevelů.
  • Naopak růst jetelovin na louce podpoříme přihnojením fosforečnými a draselnými hnojivy.
  • Z průmyslových hnojiv mech účinně odstraní vhodně aplikované dusíkaté vápno.

Chemická likvidace mechu

Na chemickou likvidaci mechu se prodávají rozmanité přípravky. Většinou je účinek herbicidních přípravků na hubení mechu v trávníku založen na zelené skalici (síran železnatý) s doplňkem síranu amonného, který podporuje regeneraci trávníku.

  • Aplikují se zjara na suchý trávník.
  • Vždy je bezpodmínečně nutné přesně dodržet návod na použití.
  • Při aplikaci přípravku je nutné používat ochranné pomůcky dle přiloženého návodu.

Jestliže se chemie vhodně aplikuje, většinou bývá rychlá a účinná. Pokud ale neodstraníme příčiny růstu mechu, působí jen krátkodobě.

Dosévání

Po odstraněném mechu se někdy v trávníku objeví holá místa. Tyto „lysiny“ bychom měli dosít – nejlépe ihned po vyhrabání či vertikutaci. Dosetý trávník by alespoň měsíc neměl vyschnout: pokud neprší, je nutné jej pravidelně zalévat.