Sázení dřevin

Dostatek dřevin, které dávají stín, úrodu a zlepšují klima je základem. Dokonce i suchý strom či starý pařez, obrostlý růží či břečťanem, plní svou funkci a poskytuje domov mnoha živočichům. Vysoké, statné stromy si může dovolit jen větší zahrada, husté keře a živé ploty se vejdou do každé; jak volně rostoucí, tak stříhané – i ty jsou útočištěm pro ptáky (ideální jsou však pro ně objemné a husté trnité keře, jako jsou hlohy). Listí pod stromy není nutné vždy hrabat, pohltit je mohou i stínomilné trvalky, pro jejichž kořeny je spadané listí poduškou i výživou.

Úkryty pro živočichy

Ohleduplně opečovávaná zahrada poskytuje potravu i útočiště stále vzácnějším obojživelníkům a plazům, motýlům, rozmanitým druhům ptáků. Ti nám pak na oplátku pomáhají s údržbou zahrady a oživují ji. Pestré výsadby jsou také oproti monokulturám odolnější vůči napadení škůdci a chorobami. Budky pro ptáky i netopýry, krmítka a napajedla, domky pro čmeláky a včely samotářky, letní i zimní úkryty pro ježky, suché zídky pro ještěrky, jezírka pro žáby a vážky, přírodní koupací jezírka, nektarodárné letničky i trvalky, květinová louka, plododárné keře – všechny tyto prvky jsou nesmírně užitečné a v zahradě mohou i velmi pěkně vypadat. Přírodní zahrada láká živočichy jako magnet a my se můžeme radovat, jak jich v naší bezprostřední blízkosti stále přibývá. Pokud máme na zahradě květinovou louku, necháme pruh neposečený. Suchá tráva je vítaným zimním útočištěm pro spoustu užitečného hmyzu. S oblibou v ní zimují slunéčka, dále královny čmeláků čili matky rodu, na jejichž úspěšném zimování závisí osud dalších generací, draví střevlíci, drabčíci i škvoři.

Mulčování

Mulčování šetří zálivku, brání erozi půdy a podporuje tvorbu humusu, který je zásadní pro úrodnost půdy i její schopnost poutat vodu. A chrání jí i v zimě, stejně jako kořeny dřevin a trvalek. V přírodě odkrytou půdu nenajdeme. V záhonech poslouží tráva, sláma, kopřivy, listí. Vrstva mulče však musí být kyprá, načechraná a nepříliš silná, aby propouštěla vzduch. (V takové si například indičtí běžci, kachny, které ochotně sbírají slimáky, svou kořist bez potíží najdou). Než se rozrostou trvalky a keře, je praktické půdu mezi nimi pokrýt rozložitelným nepotištěným kartonem a na ně dát štěpku (pokud se nejedná o vápnomilné rostliny), slámu, suché listí nebo vrstvu kompostu. Existují i rozložitelné mulčovací textilie – proti trvanlivým mají tu výhodu, že dovolí pěstovaným rostlinám, aby se časem samy rozrůstaly a množily hřížením.

Čas na kompost

Kompost a hnůj jsou pro půdu nejlepší potravou. Každý kousek organicky hnojené půdy je zdravý, kyprý, úrodný a zadržuje vodu. V přírodě nepřijde žádná živina na zmar, vše koluje v nekonečném cyklu. Listí a další organický materiál, který neponecháme přímo na zahradě, patří na kompost. Podzim je k jeho založení ideální – máme k dispozici více tzv. hnědé, na uhlík bohaté hmoty (listí, štěpka aj), která by měla převažovat nad hmotou zelenou (zelená tráva), aby byl kompost pěkně vzdušný a optimálně zrál. Kompost v zimě může sloužit i jako bezpečný úkryt pro ježky a užovky, které nám pomáhají lovem hrabošů a hryzců.