Stromeček je zajisté jedním z nejznámějších symbolů Vánoc. S jeho výběrem to však není úplně jednoduché. Pořídíte si živý nebo umělý, případně vaše volba padne na stromek v květináči? Každý má své výhody a musíte zvážit, čemu dáte přednost. Konečné rozhodnutí však záleží na osobním vkusu každého z nás, nedá se říct, který stromek je nejlepší.

Živý nebo umělý?

Pokud nejste vlastníkem lesa, tak jedinou možností pro vás je stromek koupit. Loupežnou výpravou do lesa s pilou riskujete pokutu, a kromě toho lesníci natírají stromky speciální tekutinou, která při pokojové teplotě velmi nepříjemně zapáchá. Proto stromek raději kupte, možnost máte na trzích, v hobby marketech nebo přímo v lesních školkách.

Plastový stromek má dokonalý tvar, nepadají z něj pichlavé jehličky a vydrží vám spoustu let. Vůně pryskyřice vám však do domova nepřinese. A ani dobrý pocit, že neničíte lesy. Stromky pro vánoční účely jsou totiž pěstované na plantážích k tomu určených, kam si dokonce můžete před Vánoci zajet a nechat si ten váš vybraný uříznout. I k přírodě budete šetrnější, než když si pořídíte plastový stromek z Asie nebo stromek živý, ale dovezený z druhého konce Evropy.

V některých větších městech můžete využíti nabídky půjčoven vánočních stromků v květináčích. Velké oblibě se těší i nabídka vánočních stromků z krkonošských lesů, které jsou obhospodařovány podle standardů FSC, to znamená ekologicky šetrným způsobem. Stromky určené na vánoční prodej se vyřezávají v rámci výchovných zásahů a ze zisku z prodeje se pořizují sazenice nových, vhodných dřevin (např. jedle, javory, buky) . V letošním roce se budou krkonošské smrčky prodávat před vrchlabským Krtkem od úterý 19. prosince od 9 hodin do vyprodání.

Smrček, borovici nebo jedličku?

Jestliže vaše volba padla na živý stromek, musíte si ještě vybrat ten správný druh. V ČR se nejčastěji prodává smrk, borovice nebo jedle. Liší se tvarem koruny, hustotou větví a umístěním jehličí, životností i cenou.

Nejlevnější variantou vánočního stromku je smrk. Tato vánoční klasika není vhodná do teplých bytů, poměrně rychle schne a opadává. Borovice vydrží déle svěží, má dlouhé jehličky, ale její větve nejsou tak husté. Smrku i borovici se dobře daří i v našich podmínkách, proto jsou tyto druhy stromků na vánočních trzích nejčastěji české provenience.

Špičkovým zbožím mezi vánočními stromy je bezesporu jedle, která se také nejčastěji dováží ze zahraničí. Jedle mají krásný pravidelný tvar a měkké jehličí, příjemné na dotek, zároveň jsou velmi trvanlivé a vydrží dlouho svěží. Zaplatíte za ni ovšem nejvíce.

Vybrat správnou velikost

Pro vánoční stromek si zajděte k některému z venkovních stánku, které před Vánoci potkáte na každém kroku, strom pořídíte i v zahradnických centrech, v některých si ho můžete vybrat předem a uskladnit až do Vánoc. Jestli se bojíte, že vám na nákup stromku ve vánočním shonu nezbyde čas, využijte koupi stromku on-line s doručením domů.

Dobrého prodejce poznáte podle přesně stanovené a viditelně označené ceny, dostanete od nich i informace, jak s stromkem co nejlépe zacházet. Přímo na místě vám kmen vybraného stromku ofrézují, aby se co nejlépe vešel do stojanu a celý strom zabalí do ochranné sítě.

Cena stromku se odvíjí podle velikosti

„Zatímco rodiny s dětmi ocení větší stromek, starší lidé naopak raději volí menší vzrůst. Živé stromky nabízíme v různých velikostech od 130 do 270 cm,“ říká Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady projektových marketů Hornbach. Před nákupem si zkontrolujte stav a barvu jehličí, zda není viditelně seschlé nebo dokonce neopadává. Větve nesmí výt deformované přepravou a skladování a stromek by také neměl silněji ronit pryskyřici.

Stromek v květináči


Nelíbí se vám umělé stromky a je je vám po Vánocích líto živého, který dosloužil a teď je na vyhození? Stále větší oblibě se v posledních letech těší stromky v květináči. Takový stromek můžete později vysadit, případně použít opakovaně. Tyto stromky však vyžadují správné zacházení, aby teplotní šok v podobě vyhřátého obýváku vůbec přežily.

Jak o stromek nejlépe pečovat?

  • Doma ho vybalte ze sítě, aby se neničily větve.
  • Seřízněte kmínek asi o dva centimetry, aby lépe nasával vodu.
  • Postavte ho do chladné místnosti, na balkon nebo na zahradu.
  • Aby neuschl a zůstal přirozeně zelený, měl by stát ve vodě, která může dosahovat až ke spodním větvičkám. Při teplotách kolem nuly není nutné dávat stromek do vody.
  • Neloupejte kůru na konci kmene, ztížíte tak transport vody.