Jak odstranit plevel ze spár dlaždic? Spárovou škrabkou i ohněm
17. 8. 2017

Jak odstranit plevel ze spár dlaždic? Spárovou škrabkou i ohněm

Se správnými nástroji spáry vyčistíte snadno, dokonce i bez použití chemie. A můžete je nechat i rozkvést, pokud je poté osadíte vhodnými druhy drobných, odolných rostlin.

Pokud mezi spárami dlažby, ať už kamenné nebo betonové, necháte růst trávu a další uchycené rostliny, těžko je budete síci a brzy plochu porostou celou. Plevel ve spárách je třeba včas odstraňovat – a pokud zvolíte vhodné nástroje a metody, nemusí to být ani zdlouhavá, ani těžká práce. Nejjednodušším řešením se jeví použití herbicidu. Přibývá však zodpovědných majitelů zahrad, kteří ve své zelené oáze tyto dvousečné zbraně používat nechtějí. Nové studie ukazují, že bagatelizovat jejich zdravotní rizika se nevyplácí, herbicidy také narušují přírodní rovnováhu zahrady, ubližují našim malým pomocníkům. A nechat si je stéci do bazénu, v jehož okolí se dlažba často nachází, také není prozíravé.

Škrabky na spáry pořídíte v různých velikostech

Plečka do spár

Ruční pletí může být docela snadné, pokud se vybavíte vhodným nářadím. Vyplatí se pořídit si škrabku určenou přímo na spáry. Její ostrá plochá čepel je zahnutá to tvaru L a pokud s ní projedete úzkou spárou, porost z ní odstraníte. U širších spár přejedete na jedné i na druhé straně a nános v ní spolu s vegetací se uvolní. Čistič spár je k dostání v různých velikostech - zvolte takovou, která je vhodná pro vaši dlažbu i ruku. Pokud raději pracujete ve stoje, pořiďte si kvalitnější plečku s teleskopickou násadou. Čepel je nutné udržovat ostrou, pak se bude se škrabkou stále pracovat snadno a rychle.

I hrubé, vhodně nastavené koště odstraní mladý plevel

Drobné, sotva uchycené rostliny odstraníte i hrubým koštětem, zvláště pokdu je k násadě připevněné zešikma a dlažbu s ním můžete snadno "kartáčovat".

Vypalovač zahubí rostliny ve spárách dlažby

Vypalovač plevele

Pokud byste plevel raději zahubili a teprve poté ho snáze odstranili, ani v tom případě není jediným řešením herbicid. Bezpečnější řešení nabízí benzínový nebo plynový vypalovač. V momentu vypalování sice můžete cítit mírný zápach, ale žádné nežádoucí látky v půdě nezanecháte. Vypalovače mají dlouhé a úzké aplikátory, díky kterým se pohodlně dostanete ke všem škvírám, aniž byste se museli ohýbat.

Kvetoucí dlažba, atraktivní prvek zahrady

Nechte spáry rozkvést

Nenáročný rozchodník pokvete i v úzké spáře

Spáry jsou vypleté – co teď? Příroda nemá ráda holá místa, proto je plevel za čas opět obsadí a budete je muset vyčistit znova. Prostornější spáry mezi většími dlaždicemi můžete vyplnit betonem, spárovat je však třeba s citem, aby se dlažba nestala méně pohlednou. A za nějakou dobu si semena a kořínky poradí i s betonem – zvláště, pokud není příliš kvalitní.

Hledíček dobromyslovitýAlternativou je spáry osadit drobnými rostlinami, které snesou sešlapávání, pěkně kvetou, jsou nenáročné a příliš se nerozrůstají. (Kvetoucími polštářky mohou nahradit i pár dlaždic nebo kamenů). Spáry vyplňte pískem nebo drobným štěrkem a do něj zasejte nebo vysaďte vhodné druhy rostlin. Patří mezi ně kvetoucí rozchodníky, drobounké úrazníky, voňavé poléhavé mateřídoušky a římský heřmánek, polštářovitý hledíček dobromyslovitý (Chaenorhinum origanifolium).

Nežli se ujmou a rozrostou, budou opotřebovat i opatrnou zálivku, později si poradí a závlaha jim stačí pouze za déletrvajícího sucha a horka. Ve stínu se ve spárách daří mechu - někdo ho na dlažbě nevidí rád, jiný ho vnímá jako oživení. Nejen v přírodních, ale napříkald i v tradičních japonských zahradách je mech pro svou hebkost a svěží barvu ceněný.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětmínuspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS