Mezi květiny k sušení řadíme všechny druhy, jejichž nadzemní část je možné usušit a používat k dekoračním účelům. Usušit můžeme sice cokoliv, ale jen květiny speciálně k sušení určené přinesou očekávaný výsledek. Květ si i po uschnutí zachová pěknou barvu a tvar. Do této skupiny, která je tvořena převážně letničkami, patří nejen rostliny kvetoucí, ale také celá řada atraktivních travin.

Slaměnky jsou krásné i na záhoně

Květiny k sušení se opravdu vyplatí pěstovat. Ačkoli by se mohlo zdát, že jejich čas nastává až po usušení, opak je pravda. I v době vegetace jsou to krásné rostliny, které jsou obdařeny schopností vytvářet neustále nové květy, takže i když je pravidelně sklízíme, záhonek stále vypadá krásně a pestře.

  • Letničky k sušení můžeme pěstovat buď na samostatném záhonu, nebo je kombinovat s ostatními skupinami.
  • Dobře vypadají s ostatními jednoletými druhy nebo s trvalkami.
  • Některé z nich, zejména traviny a kvetoucí letničky vyššího vzrůstu, tvoří působivé sesadby i s keři a jehličnany.

Pokud chcete sklízet mnoho květů…

Pokud je ale naším záměrem především sklizeň kvalitního materiálu pro sušení, je nejlepší pěstovat tyto druhy na samostatných záhonech, o které se budeme dobře starat. Záhon musí být trvale osluněn a zavlažován, hnojení by se mělo stát samozřejmostí a rostlinám bychom je měli dopřát minimálně ve čtrnáctidenních intervalech, nebo použít granulované hnojivo s pozvolným uvolňováním živin. Zemina by měla být velmi dobře připravená a v odpovídající kvalitě. Vyhneme se jílovitým a přemokřeným stanovištím, ideálem je dobře propustná, humózní půda, která po zálivce netvoří silnou krustu.

Oblíbené druhy slaměnek


Tyto slaměnky lze pěstovat z přímého výsevu ven:

bér(Setaria italica), černucha damašská (Nigella damascena), černucha východní (Nigella orientalis), ostrožka stračka (Consolida regalis), prorostlík (Bupleurum rotundifolium), světlice barvířská (Carthamus tinctorius) a řeřicha odr. Atraxa (Lepidium). mezi trvalky, jejichž květenství lze sušit, patří napříkald voňavá levandule.

Druhy, které je třeba vysít v březnu či dubnu a předpěstovat:

slaměnky (Helichrysum), statice (Limonium), smilek (Helipterum), zaječí ocásek (Lagurus ovatus), pestrovka (Gomphrena), suchokvět (Xeranthemum), amobium (Amobium), chrpa (Centaurea), kraspédie (Craspedia globosa), šalvěj (Salvia).

Druhy, které je třeba vysít již v únoru , aby pěkne kvetly:

kraspédie (Craspedia globosa), pestrovka (Gomphrena), smilek (Helipterum), nevadlec (Celosia), šalvěj pomoučená (Salvia farinacea), statice (Limonium), molucela (Molucella laevis).

Pěstování slaměnek

U časných výsevů pro předpěstování sazenic je nutné klíčícím rostlinám poskytnout maximum světla, případně jim podmínky upravit svícením. Některé druhy klíčí opravdu dlouho, například kraspédie až tři týdny.

  • Předpěstované sazenice můžeme vysazovat od konce dubna, ale jistotu, že je nepoškodí jarní mrazíky, však zajistí teprve výsadba po 15. květnu.
  • Podle toho, jak velké a mohutné budou dospělé rostliny uzpůsobíme výsadbu. Rostliny s podobnou stavbou sázíme k sobě. Dosti mohutné jsou třeba slaměnky, amobium a některé traviny.
  • Po vysazení musíme rostlinky velmi pečlivě zalít a alespoň prvních deset dnů by sadba na záhonku neměla přeschnout.
  • Pokud je léto deštivé, nezapomeneme na oporu, zejména u vyšších druhů. Stačí obyčejný kolík, ke kterému trs přivážeme provázkem; poválené a ušpiněné rostliny neumožní sklizeň kvalitních květů.

Sklizeň slaměnek

Abychom maximálně využili potenciál rostlin, musíme se připravit na to, že v plném létě je třeba sklízet květy denně. Obecně je lepší sklízet květy před úplným rozvitím, při sušení se totiž květ ještě otevírá. Příliš otevřené květy nesbíráme, nevypadají po usušení pěkně, pouze je z rostliny odstřihneme, aby ji zbytečně nevysilovaly. Například květy smilků nebo slaměnek „stárnou“ velmi rychle, proto je každodenní sklizeň opravdu nutná. Pravidelná sklizeň navíc podporuje tvorbu nových květů.


Sušení květin

Květiny sušíme svázané do řídkých svazků a zavěšené v temné místnosti, kde proudí vzduch. Tyto podmínky jsou nutné, protože na světle mohou některé květy ztratit barvu a při omezeném přístupu vzduchu svazky začnou často zahnívat. Ze stonků je vhodné odstranit všechny lístky a svazky stáhnout nejlépe gumičkou, protože stonky se při sušení velmi ztenčí a ze špatně utaženého svazku by mohly květy vypadat.
Usušené květiny skladujeme v suché místnosti buď zavěšené, nebo zabalené v papírech v krabicích. Vrstva květin by nikdy neměla být příliš vysoká, aby se usušené stonky nelámaly a nemačkaly. Pokud pak chceme s květy pracovat, je dobré je nechat alespoň