Jak pěstovat vistárie, nádherně kvetoucí popínavé dřeviny
7. 5. 2013

Jak pěstovat vistárie, nádherně kvetoucí popínavé dřeviny

Obří dřevnaté liány ovíjejí ploty a vchody jménem vistárie v době květu zdobí až půlmetrové hrozny bílých, růžových či fialových květů. Tyto atraktivní popínavé rostliny učiní z pergoly okouzlující místo.

Než vistárie poprvé zakvetou, trvá to od doby výsadby pět až osm let v závislosti na kultivaru, způsobu množení, řezu, růstové formě tvarování a hnojení.

Liány dorůstají výšky 8 až 12 metrů, mají ovíjivé kmeny i větve. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, květy jsou typicky motýlokvěté a vytvářejí působivé převislé hrozny až 50 cm dlouhé v bílé, růžové, fialové, modrofialové či červenofialové barvě a v dalších odstínech včetně kombinací základních barev. Květní pupeny se zakládají na krátkých postranních výhoncích na starším dřevě. Rozkvétají postupně nebo se otevírají současně, většinou dříve, než se rozvinou listy.

pozadí zahrady z popínavé vistárie

Kde vistárie pěstovat?

  • Rostlině vybereme slunné, teplé a před severním větrem chráněné stanoviště.
  • Zvolíme pohledově nejzajímavější místo na zahradě, třeba u vchodu domu, kolem balkonu, pergoly, štítu domu či u vysoké kamenné opěrné zdi.
  • Vistárie vyžaduje propustnou, hlinitou, živnou půdu, vylepšenou humózním kompostem s neutrální až mírně zásaditou reakcí. Nevhodná je půda s vyšším než 5% obsahem vápníku, listy pak trpí silným žloutnutím (chlorózou). Proto také vistárie přihnojujeme výhradně kyselými hnojivy.
i

Vistárii vysazujeme dál ode zdi, aby netrpěla suchem. Opora musí být dostatečně nisná a stabilní rostliny.

Kdy a kam liánu vysadit 

Pokud chceme mít jistotu, že se vistárie ujmou, vysadíme nejlépe na jaře bezlisté sazenice zapěstované v květináčích nebo kontejnerech s pevným kořenovým balem. Při podzimní výsadbě se stává, že během zimy dužnaté kořeny zahnívají a roubovaná část velkokvětého kultivaru může namrznout.

Při jarní výsadbě je nutné sazenice důkladně zalít a udržovat půdní vláhu od počátečního růstu až do doby plného zakořenění. Půdu kolem rostliny zakryjeme vrstvou drcené kůry a vistárie vysazené u jižní stěny zastíníme do doby, než zakoření, aby snesly i letní úpal.

vistárie jsou dlouhověké dřeviny

Při jarní výsadbě zkrátíme sazenici na 5 pupenů a ostatní, pod ním vyrůstající dlouhé výhony svírající ostrý úhel s hlavní osou, zkrátíme na tříoké čípky a krátký trnový obrost. Kratší výhonky, případně květní pupeny neřežeme.

 

Semenáče nebo roubovance?


V okrasných školkách jsou nejčastěji prodávány roubovanci nebo hříženci. Jsou to kultivary druhu vistárie květnatá (Wisteria floribunda), méně často je nabízena vistárie čínská  (Wisteria sinensis). U roubovanců pod roubem někdy vyrůstají z podnože plané výhonky, které je nutné včas (i během vegetace) odstranit.

Ze semen si sice můžete sazenice vypěstovat zdarma, ale rostou příliš bujně, mají dlouhé a tenké výhony a první násada menších květů se objeví mnohem později než u roubovaných rostlin.

Autor Václav Jabůrek.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmmínuspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Vistárie

(VWPsQNuE4eHjeP4sIdnjFm4Umbm~g), 27. 5. 2016, 19:49

Mám Vistárii asi 10 let. Koupila jsem ji na Floře Olomouc. Je zasazena na západní straně a ještě je ta průvan. Nyní kvete asi 5 let. Nemá moc kvalitní půdu a ani ji moc nepřihnojuji a přesto krásně kvete. Na podzim ji vždy hodně ostříhám a i v průběhu vegetace ostříhávám šlahouny, jinak by rostlina úplně zarostla.

Vistárie

(Jana), 27. 5. 2016, 17:37

mám vistáriji tak asi 5let a mám ji na jižní straně je moc pěkná má být modrá ale zatím nekvete moc bych chtěla aby už kvetla a byla tak krásná jako ji vidím všude

Prosim mohu vistarii zastrihavat a kdy nejlepe.dekuji

vistárie

(VWPsQNuB4gqBRYTuVVSsQNu), 25. 7. 2014, 18:48

Je vistárie jedovatá?

RE: vistárie

(Pavel), 14. 5. 2015, 17:25

Je, vsechny casti rostliny.

vistárie

(VWPsQNuEWkGs4Z4Vj7aPZYTw), 14. 4. 2014, 15:19

Může se pěstovat v nádobách na jižní terase? Za jakých podmínek přežije zimu?

RE: vistárie

(Linda), 15. 4. 2014, 13:57

Do nádob bych dala jinou popínavku, když chcete vytrvalou kvetoucí tak třeba plamének, za mlada trochu přistínit, ale vistárie je opravdu pořádný "strom" a v nádobě bude živořit...taky můžete vyzkoušet přenosné, jako bungavilea, nebo letničky, jako pnoucí lichořeřišnice, svlačce, černooká zuzana a tak.

krásné

(VWPsQNukWmqBR64Vj7aPZYTw), 27. 5. 2013, 11:20

Marti koukni na vistárku, jsou ta, cenné informace k pěstování

Nekvete mi

(VWPsQNuwc8m~eYSx47bO), 20. 5. 2013, 12:48

Také mám vistárii cca 14 let, za tu dobu mi kvetla, ale hodně řídce a květy skoro nebyly vidět, pouze jednou. Mám ji na jižní stěně, ale jen do výše cca 2m, protože tam není místo. Každé jaro ji stříhám, aby se moc nerozrůstala. Co udělat, aby hustě kvetla každý rok?

dd

(VWPsQNuhVWPjEp~6Kx), 8. 5. 2013, 06:42

Ok

RE: dd

(VWPsQNuE4kruQNs6JyvjFo), 27. 4. 2014, 21:11

zkuste hnojivo na květ
https://www.google.cz/search?q=hnojivo+na+kv%C4%9Bt&rlz=1C1GTPM_csCZ533CZ533&oq=hnojivo+na+kv%C4%9Bt&aqs=chrome..69i57.3639j0j8&sourceid=chrome&es_sm=122&ie=UTF-8

Sushant

(VWPsQNuKbluk4d4Vj7aPZYTw), 5. 8. 2012, 16:34

Do you know of a receipe that uses valilna icream in the dough cut into squares jam placed inthe center and folded over corners pinched inthe center? Sort of looks like a Kolacky.

dotaz na pěstování vistárie

(VWPsQNuEWkGkQMQz-7PaQkRc-omMFYqTVWPjEp~6Kx), 25. 7. 2012, 22:45

Dobrý den!

Mám vistárii už 20 let a ještě mi nekvetla. Koupila jsem ji od Bakera. Tehdy stála s poštovným asi 500,-- Kč. Prosím, poraďte. Díky.

Kde koupím Vistárii?

(Michaela), 3. 6. 2012, 16:46

Vistárie by se mi moc líbila, ale nevím, u jakého prodejce nebo zprostředkovatele bych mohla tuto rostlinu koupit. Poradí mi někdo?

RE: Kde koupím Vistárii?

(Lída), 3. 6. 2012, 21:34

Sazenici koupíte v každém větším zahradnictví, kde mají i dřeviny, nebo v okrasné školce...

vistarie

(VWPsQNucWmxkQNs6JyvjFo), 26. 5. 2012, 15:46

prosím o radu zasadila jsem vistarii 0,5m od bazénu mám ale strachn že mi kořeny poškodí bok bazenu katka

RE: vistarie

(Alois), 27. 5. 2012, 12:19

Záleží na tom, z jakého materiálu stěny bazénu máte, silný a nezchátralý beton by kořeny poškodit neměly, radši se vydají jiným směrem. Ale pravda, bylo by lepší aspoň metr, lépe dva od bazénu. Jestli je sazenice ještě malá, můžete ji přesadit - teď, s co největším balem a zalévat, nebo na podzim. JInak vistárie roste poměrně pomalu...

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS