Jak připravit na zimu trvalky, trávy, skalku, záhony?
25. 10. 2013

Jak připravit na zimu trvalky, trávy, skalku, záhony?

Nadešel čas, kdy se zahrádka ukládá k několikaměsíčnímu zimnímu spánku. Rostliny si stejně jako my potřebují odpočinout a nabrat nové síly. Jak se o ně před zimou nejlépe postarat?

Výhony trvalek a stébla trav na podzim sesychají a rostliny se zatahují pod zem. Trvalky obecně zazimování nepotřebují, výjimku tvoří např. ty se zdužnatělými kořeny, jako jsou boubelka, šáter a dvojostice. Ochranu před mrazy potřebuje i makovník a některé pryšce. Tyto trvalky chráníme vrstvou listí a chvoje.

Dvouletky mají šanci přežít pouze tehdy, pokud byly vysety včas a jejich listová růžice už dostatečně narostla a zmohutněla. Cibulnaté a hlíznaté rostliny zatahují hlouběji do půdy a jsou připraveny čelit zimě jen ve formě svých zásobních orgánů. Letničky dokvetly a vysemenily se, splnily tak poslání a jejich život zaniká. Příštím rokem se přihlásí o místo jako nové rostliny.

Proč nepřežijí zimu?

Jak je vidět, příroda má vše výborně zařízeno, ne vždy se ale na jaře se všemi zelenými svěřenci setkáme. Důvodů pro jejich špatné přezimování je několik. V první řadě je na vině naše touha mít zahradu co nejhezčí. Řada nádherných druhů, které nás uchvátí v zahradnictvích, totiž nepochází z našich klimatických podmínek a neumí naší zimě čelit.

krásná ale choulostivá skalnička Lewisia

  • Mnohdy nemusí být viníkem mráz, ale spíše silná vlhkost, která je pro většinu našich zim typická.
  • Dále může být na vině příliš pozdní výsadba, která vadí zejména trvalkám, kdy rostlina nestihne do příchodu zimy dostatečně zakořenit.
  • Špatné přezimování může také způsobit přílišná podzimní zálivka a už zmíněný nadbytek hnojiva.
  • Jednou za čas pak přijdou opravdu extrémní mrazy, které zasáhnou i domácí a adaptované druhy.

Se všemi těmito faktory ale musíme počítat a postarat se o zahrádku tak, aby nás na jaře čekalo co možná nejméně zklamání.

listí zdobící trávník je třeba před zimou shrabat

Skalka bez listí

Velký pozor dáváme na skalku, pro kterou je listí naprostou katastrofou. Mnohé skalničky jsou velmi choulostivé na zimní vlhkost a nedostatek vzduchu a pod mokrým nepropustným krytem snadno uhnijí. Většina z nich je naopak adaptována i na silnější mrazy a přikrývku nepotřebují. Výjimku tvoří stálezelené druhy skalniček, které lehce přikryjeme chvojím. Jeho úkolem ovšem není ochrana před mrazem, ale před prudkými slunečními paprsky. Pozor, některé druhy jsou na zimní vlhkost tak choulostivé, že uhnijí i bez vrstvy listí (např. Lewisia, Edraianthus), takové rostlinky je třeba před vlhkostí chránit tabulkami skla.

Neřezat a nestříhat

Na podzim nikdy nestříháme suchá stébla okrasných travin. Většina druhů totiž pochází ze stepí nebo ze suchých oblastí, proto jim podobně jako skalničkám vadí zimní vlhkost. Stonky a stébla jsou dutá a pokud bychom je ostříhali, mohla by se dešťová voda a voda z tajícího sněhu dostat do stébel a tam podpořit zahnívání; část trsu nebo i celá travina by pak odumřely. Nejnáročnější a zároveň nejkrásnější travinou je kortaderie (pampová tráva). Na její ochranu proti mrazu a vlhkosti lze zhotovit stan ze silné fólie vyplněné listím nebo slámou.

kortaderie zvaná pampová tráva zahradu zdobí i v zimě

Sekání a rytí

Okrasný trávník je na tom podobně jako skalka. Nikdy by na něm nemělo zůstat ležet listí a jiné nečistoty a před příchodem mrazů a sněhu by měl být krátce posečen nabroušenou sekačkou se sběrným košem.

Na podzim nezapomínáme ani na takové práce, jako je rytí. Pokud pro příští sezonu plánujeme vytvořit nový záhon nebo potřebujeme připravit půdu na stávající ploše, zryjeme ji hned. Podzimní rytí je totiž daleko hodnotnější než jarní. Mráz hroudy krásně rozdrobí a mnohé plevele či přezimující škůdci vymrznou.

Autor Daniela Dušková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Zazimování

(VWPsQNuDb-voQMQK78Am5f4uK7N_QNs6JyvjFo), 20. 10. 2014, 10:02

Dobrý den, narazila jsem na Váš článek náhodou, původně jsem nechtěla psát, ale když mi v prohlížeči vyběhl už po třetí, asi mi je souzen .-) Co se týká zazimování okrasných trav, já to řeším pomocí plastových pásků, co používají elektrikáři na svazování drátů. Nejsou drahé, dnes už dostupné a přitom pevné. Tak třeba někomu rada přijde vhod. Já hledám pomoc a radu se zazimováním oleandru. Problém je, že je to rostlina, stará už 15 let, je to pořádný macek, a je čím dál obtížnější ho na zimu schovat. Na druhou stranu, je nám líto, nechat ho zmrznout. Myslíte, že je nějaká šance, aby přežil zazimování venku?? Bydlíme kousek od Brna, takže tu zimy nebývají tak kruté. Je na dvorku v části, která je chráněná před otevřeným větrem..... díky za jakékoli nápady.

RE: Zazimování

(Mája), 20. 10. 2014, 12:07

Byla by škoda oleandru, to máte pravdu. My máme takhle velký olivovník, nádoba je na podložce s kolečkama a na zimu přesuneme do chladné světlé chodby. Ideální je i zimní zahrada, skleník... Ono ale kdyby byla zima, jaká letos byla, tak by vám snad i venku vydržel, stačilo by omotat netkanou bílou textilií, ve více vrstvách (za tepla větrat, aby se nerozjely plísně) a pořádně izolovat květináč. Ale kdyby fakt mrzlo, tak nevím...

okrasná tráva

(s.AuRYSSrhzjeN4sIkxy.YsVVt%), 4. 11. 2012, 10:56

chci ji na zimu svázat,ale nevím jakým materiálem....

RE: okrasná tráva

(Lída), 4. 11. 2012, 19:26

Když vezmete sisálový nebo bavlněný provázek a při rozvazování vám kousek uapdne, ani ho nemusíte hledat, může klidně zetlít mezi travamii. Taky můžete použét drátek. Jo a nejlíp vypadá přírodní lýko, to taky může po zimě zůstat, třebas i v ustřižené trávě na kompostu.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS