Hlavní přínos zahradního architekta je, že nám ukáže mnohdy netušené možnosti a poradí s koncepcí. Právě celková představa bývá pro člověka, který zakládá nebo rekultivuje zahradu, to nejtěžší. Může znát jednotlivé rostliny, může zahradničení milovat, ale už nemusí umět všechno poskládat v harmonický celek. Nejen kombinace květin, i samotná zeleň může být nádherná, pokud její strukturu dobře promyslíme. Zahradní architekt by to měl dokázat, zároveň se ale musí vyznat v použití a vlastnostech rozmanitých materiálů, jako jsou dřevo či kámen. (Pěkně totiž mohou vypadat i jen obyčejné posezení u ohně nebo dřevník.) A ideální je, pokud rozumí i lidem. Pro ně totiž zahrady tvoří.

Zahradní architekt by měl být zvědavý

Aby se spolupráce se zahradním architektem opravdu vyplatila, musíme si dobře vybrat. „Základem je poctivá komunikace zahradního architekta s majitelem zahrady. Ten nám, zahradním architektům, musí říci, co si přeje, po čem v hloubi duše touží, jen tak mu můžeme pomoci vytvořit jeho zahradu snů,“ upozorňuje Ing. Ferdinand Leffler ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu a zakladatel Atelieru Flera. Měli bychom si tedy vybrat zahradního architekta, jehož naše představy skutečně zajímají a který si na rozhovor s námi udělá čas. Když přijede na zahradu, měl by se dopodrobna vyptávat a nespokojit se s pouhým změřením pozemku.

Společné dílo

„Plánování zahrady by měla být práce architekta i jeho zákazníka. Nejlepší je zahrada, která vznikne jako společné dílo, na které bude majitel právem hrdý. Pokud vám architekt naprojektuje krásnou zahradu, na které jste se ale nepodíleli, patrně nebude splňovat vaše sny a představy. Nebude to zahrada, ve které by vás každý den těšil. Zahrada by totiž měla odrážet povahu majitele,“ domnívá se Ferdinand Leffler. Dobří zahradní architekti se na „své“ zahrady vracejí. Zajímá je, zda fungují tak, jak mají, a zda jsou jejich obyvatelé spokojeni.

Zahrada na papíře

Zahradní architekt vybavený všemi potřebnými informacemi se pustí do tvorby plánu zahrady. Přiblíží nám jej kresbami, počítačovými vizualizacemi, fotomontážemi nebo videoprohlídkami. „Podrobná dokumentace slouží k tomu, aby si majitel mohl budoucí dílo co nejlépe představit a díky tomu do tvorby zahrady vstupovat. Přesné rozkreslení a popis všech detailů jsou také nutné pro pozdější realizaci. Pokud ji svěříte zahradnické realizační firmě, můžete díky podrobnému návrhu snadno porovnávat různé cenové nabídky. Názvy rostlin na plánu by měly být jednak v latině, to pro přesnost, ale také česky, abyste se s rostlinami mohli snadno seznámit. Pokud chcete návrh zahradního architekta zrealizovat sami, tím lépe – k rostlinám pak budete mít bližší vztah. Zahradní architekt by měl předem vědět o vašem přání budovat zahradu vlastníma rukama a vytvořit plán tak, abyste to bez obtíží dokázali,“ vysvětluje Ing. Ferdinand Leffler. (Jak ukázkové plány, kresby a vizualizace vypadají, si můžete prohlédnout například na www.flera.cz. )

Jak nákladné je plánování zahrady s odborníkem?

Od spolupráce se zahradním architektem nás často odrazuje předpokládaná vysoká cena služeb. Pokud má podobu projektu s podrobnou dokumentací, s určitou částkou je třeba počítat – přesto může tato investice v budoucnu finance ušetřit. Dražší totiž bývá bezhlavé nakupování v zahradních centrech, protože se pak rostlinám v nepatřičných podmínkách nedaří. „Rozumný zahradní architekt by měl samozřejmě vycházet z finančních možností klienta a pomoci mu vymyslet, co lze z omezeného obnosu vykouzlit. Našimi zákazníky rozhodně nejsou jen movití lidé, kteří si přejí zahradu na klíč. Radu hledají lidé nejrůznějších profesí a zájmů. Například jedna zahrada, kterou jsme pomáhali vytvořit, vzkvétá v hospodářství hned vedle chléva pro čuníka. Krásně může působit i zahrada přírodní. Kvalitní projekt může být dobrou investicí, ale není jedinou možností. Lze nás pozvat třeba i na jednorázovou konzultaci, která zabere jen několik hodin. I bez složitých plánů dovedeme člověku, pro kterého je zahrada koníčkem, pomoci zkušenostmi a jiným úhlem pohledu.“

Zahrada pro děti i zvířata

Užívat si zahrady do sytosti by měli všichni členové rodiny. Ale děti rostou rychle a rychle tím také mění preference. S tím bychom měli počítat. „Ideální jsou multifunkční zábavné prvky, které mohou těšit všechny. Například pískoviště nemusí mít podobu plastové vaničky, ale pohledného zahradního prvku, který do okolí zapadá,“ radí zahradní architekt. Psi si zahradu užívají zase jiným způsobem. Milují pohyb venku. Nejhorší, co můžeme udělat, je bránit jim v jejich přirozenosti. Pokud je jejich koníčkem vášnivé norování, lze je naučit, že do určité části zahrady sice chodit nesmějí, ale měl by jim zůstat velký prostor pro šťastný psí život. „Páníčci psů by neměli trvat na dokonalém trávníku. Existuje mnoho jiných řešení krásné zahrady. Určitě jím ale není zavřít nebohé zvíře do kotce.“

Foto a realizace: www.flera.cz