Tvarování dřevin není žádnou novinkou ani výstřelkem. Bez zastřižených keřů se neobešel žádný barokní zámecký park, ovšem mistry v tvarování dřevin byli již staří Římané. Aby byl efekt dokonalý, je třeba postupovat pečlivě, stříhat ve vhodnou dobu kvalitními nástroji. Důležité samozřejmě je i to, aby se zahradou ladily či vhodně vynikaly, působily harmonicky.

Vhodné druhy dřevin pro stříhání a tvarování

  • Zimostráz (buxus)
  • Tis
  • Cypřišek

Tyto stálezelené druhy lze nejen zastříhávat jako klasické živé ploty, ale tvarovat do nejrůznějších podob. Mají totiž velmi hustý růst a drobné lístky či jehličky.

Pro „hrubší tesání“ se hodí i vavřín, cesmína.

Od oka či podle formy?

Nejjednodušší tvary zvládnete možná vystříhat od oka. Ale pozor na stálé zarovnávání, které pak zanechá mnohem menší keřík, než jste měli původně v plánu…

  • I jednoduchý kužel vytvoříte mnohem snáze, pokud si na keř připevníte do jehlanu pár bambusových hůlek a nahoře je svážete, případně i obtočíte provázek či drátek několikrát kolem jejich obvodu. Kulovité tvary můžete vytvářet pomocí různých improvizovaných obručí.
  • Pro složité tvary malých sošek se vyplatí vytvořit si formu z drátěného pletiva. Tu nasadíte na keř (poté, co jste jej nahrubo ostříhali do požadovaného tvaru) a přečnívající výhony odstřihnete. Pomocí formy pak budete keř i nadále udržovat. Formy lze v některých zahradnictvích dokonce i zakoupit již hotové.

Podmínkou úspěšné a příjemné práce jsou kvalitní, ostré zahradnické nůžky přiměřené velikosti. Existují dokonce již i tvarovací malé pilky na elektrický pohon.

Jak často stříhat?

V druhé polovině září proveďte poslední zástřih. Později by již keř špatně regeneroval.

Přečnívající výhonky je třeba odstraňovat co nejdříve. Od jara do podzimu, kdy rostliny bujně přirůstají, budou potřebovat zástřih i jednou za dva či tři týdny. Ovšem například pomalu rostoucí tis stačí zastřihnout jednou ročně.

V zimě nezapomeňte na ochranu před těžkým sněhem, který by mohl vaše dílo polámat.

Tvarování do spirály

  1. Vyberte si keř kuželovitého tvaru, například zimostráz nebo jalovec Rocket. K vrcholku přivažte měkký drát, který spirálovitě oviňte kolem keře.
  2. Nad drátkem ostříhejte všechny listy asi v polovině mezi závity drátu. Použijte velké nůžky a stříhejte co nejhlouběji do keře, abyste téměř obnažili kmen.
  3. Keř postupně otáčejte a čas od času poodstupte, abyste dobře viděli, zda je sestřih pravidelný.
  4. V létě sestříhejte všechny nové přírůstky a popřípadě lehce poopravte hotový tvar.

Při střihání dávejte pozor, abyste neodstřihli strukturální (kosterní) větev a nenechali v horní části stromku chomáče listí.

Podle knihy Krásná nenáročná zahrada a Zahrada v kořenáčích vydavatelství RDV