Jak založit pestrý záhon suchomilných trvalek?
14. 9. 2018

Jak založit pestrý záhon suchomilných trvalek?

Pokud na slunná místa vysadíme suchomilné trvalky, budou zahradu krášlit s minimálními nároky na vodu od jara do podzimu a mnohdy i v zimě. Nabízejí překvapivou pestrost, hýří barvami i vůněmi.

Trvalky, které dobře odolávají suchu a nevyžadují zálivku, budou prospívat, i pokud nastane léto deštivé – ovšem v případě, že jim poskytneme propustnou, lehkou půdu. V těžké jílovité se jim dlouhodobě dařit nebude, ani kdyby bylo sucho. V zimě, kdy je vláhy vždy více, by velmi trpěly - jejich kořeny by uhnívaly a rostliny postupně chřadly a odumíraly.

Záhonu suchomilných trvalek: rmen, řebříček, třapatka, okrasné trávy

Vůči mrazu mohou být trvalky velmi odolné, vůči zimní vlhkosti nikoli. Těžší půdy je proto nutné vylehčit hrubším i jemným štěrkem a pískem. Štěrk je pro suchomilné výsadby také ideálním mulčem, protože udržuje spodní bázi rostlin v suchu. Ve štěrku navíc pěkně vypadají a jeho přibližně 10 cm silná vrstva brzdí v růstu plevel a chrání půdu před erozí. Ideální je frakce 5-15 mm, přičemž ostrohranný štěrk je vhodnější, než zaoblený kačírek. Ve štěrku mohou mezery mezi trvalkami vyplňovat i drobnější, nenáročné suchomilné letničky, které se v něm budou samy přesévat – například sluncovky, aksamitníky, máky, černuchy, koukoly, suchokvět. 

ZáZáhon suchomilných trvalek: Žutý řebříček bertrám v kontrastu s modrou máčkou

Výsadba

Záhony můžeme zakládat na jaře i na podzim, přičemž při kombinování s cibulovinami je ideální právě podzim. Nejprve můžeme na připravenou plochu navést štěrkový mulč a do něj hloubit jamky a sázet sazenice a cibule. Větší výsadby se realizují i tak, že se nejprve vysazuje, a poté výsadba mulčem zasype – na jaře ji rostliny prorostou. Tento způsob je vhodný pro robustnější trvalky, drobnější druhy lze vysadit dodatečně. Poté, co zakoření, snášejí suchomilné trvalky letní sucho výtečně – po výsadbě však závlahu potřebují. 

Mezi vhodné druhy patří například čistec, řebříček, levandule, šalvěj, tymián, liliochvostec, máčka, rozchodník, bělotrn, krásnoočko, hvozdík, kostřava, kavyl, třapatka….

Suchomilné trvalky: čistec a šanta kočičí

Tipy zahradníků

  • Je třeba vybírat druhy suchomilné a zároveň mrazuvzdorné, a také znát jejich budoucí vzrůst a podle toho volit rozestupy.
  • Pokud vhodně trvalky tak, aby se doplňovaly co do tvaru (trsnaté, plazivé), výšky, olistění a struktury i doby kvetení, bude nás záhon těšit po celý rok.
  • Trvalky můžeme zkombinovat i s nižšími, k suchu tolerantními keři (růže, perovskie, komule). aj.
  • Vždy vypadá přirozeněji a ladněji, pokud jeden druh či odrůdu vysadíme vždy ve skupince. 
  • Na jaře výsadbu rozzáří cibuloviny, jako jsou nenáročné botanické tulipány, narcisy, modřence, okrasné česneky, ladoničky, suchomilné cibulnaté kosatce

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS