Jiřinky zdobí zahradu neúnavně po celý podzim. Poté, co první silnější mrazíky spálí natě, je však třeba uložit hlízy k zimnímu odpočinku. Hlízy je třeba vyjmout ze země opatrně, každé poškození je vstupní brankou chorob při dalším skladování. Dobrou pomůckou jsou rycí vidle. Pokud k poranění přesto dojde, ošetříme je práškem z dřevěného uhlí.

Zimní spánek ve sklepě

Natě seřízneme přibližně 10 cm nad hlízou, hlízy šetrně očistíme a položíme do lísek zbytkem lodyhy vzhůru, aby z ní vytekly případné zbytky vody. Poté, co na vzdušném místě proschnou, odrolíme opatrně poslední zbytky zeminy, odstraníme drobné kořínky a hlízy uložíme na místo posledního odpočinku. Osvědčené je skladování v bedničkách vyplněných pilinami (nahradí rovněž používanou rašelinu, jejíž těžba však působí neblaze na přírodu, zatímco piliny jako odpad při zpracování dřeva). Hlízy uložíme zbytkem natě vzhůru a celé je zasypeme, pahýl natě ovšem necháme volný.

Ideální teplota se pohybuje mezi 4 a 6°C. Místo by mělo být vzdušné a spíše sušší, příliš vysoká vzdušná vlhkost přispívá k napadení houbovými chorobami. Ve vlhčím sladovacím prostoru je vhodné lůžko ze suchých pilin, ve velmi suchém naopak velmi mírně navlhčený písek. Hlízy je čas od času zkontrolujeme a nezdravé ihned odstraníme.

Po prvních mrazech přeneseme na chráněné místo také hlízy dosen. Nadzemní části odstřihneme 10 cm nad kořenovým krčkem a hlízy uložíme na vzdušné místo, ideální teplota se pohybuje mezi 10-12°C. Podobná teplota i příprava vyhovuje i hlízám begónií. Ještě o trochu vyšší teplota, kolem 15°C, svědčí dužnatým oddenkům gloriózy, které rovněž velmi opatrně vyjmeme ze země s pomocí rycích vidlí.

Trvalky chráníme na záhonech

Mrazuvzdorné trvalky zima neohrozí, ovšem holomráz, při kterém nejsou chráněny sněhem, jim nesvědčí. Ochrání je peřiny z listí či slámy. Trvalkám, kterým nevadí zimní vlhkost, taková ochrana svědčí, a rovněž půdě a tvorbě humusu prospívá. Ovšem u suchomilných trvalek pouze lehce nasteleme půdu, ale krčky rostlin nezahrnujeme. Pokud suchomilné rostliny pěstujeme ve štěrku, můžeme jeho vrstvu doplnit – půdu také zčásti chrání a vodu od kořenových krčků odvádí. Další ochranou může být chvojí - především pro stálezelené trvalky chrání před vysušujícím mrazivým větrem.