Na jaře, když ze středu kapradiny vyrazí nové, jasně zelené listy, můžeme staré opatrně odstřihnout. Je nevhodné je odstraňovat na podzim, neboť chrání zranitelnou část rostliny. Navíc i rezavé listy zahradu v zimě oživí a poskytují útočiště užitečnému hmyzu

Co svědčí kapradí?

  • vlhčí, humózní půdu, spíše kyselou nebo neutrální (až na výjimky, kterými jsou vápnomilné druhy)
  • zeminu vylepšenou uleželou listovkou nebo rašelinou
  • stinnější místo, ovšem stín nemusí být hluboký
  • mulčování, tedy podestýlku z listí, drcené kůry či uleželého kompostu.

Mulč zabrání nadměrnému odpařování vody, zmírní střídání teplot v půdě, které kapradin nesnášejí, ochrání kořeny před vymrznutím. (Kapradiny špatně snášejí holomrazy, ostatně ve svém přirozeném prostředí jsou vždy chráněny spadaným listím).

Jak je množit?

Kapradiny snadno namnožíte na jaře dělením trsů. Pokud budou mít dostatek místa, rychle dorostou do původní velikosti. Rozdělit velký starý trs bývá někdy obtížné – můžete si opatrně pomoci i nůžkami či pilkou.

Kapradiny lze množit i výtrusy. Ty se nacházejí na spodní straně listu, v kupkách výtrusnicích, které mají u každého druhu kapradiny charakteristický tvar. Pokud list necháte alespoň tři dny schnout položený na papíře, výtrusnice prasknou a výtrusy se uvolní. List poté opatrně zdvihněte a neviditelné, drobounké výtrusy z papíru vyklepte do květináče s vlhkou zeminou. Květináč opatřete průhledným plastem, sklem nebo fólií, pro příhodné vlhké mikroklima. Po několika týdnech až třech měsících, což záleží na druhu, začnou klíčit.

Oblíbené druhy pro zahradu

Pérovníku pštrosí (Matteuccia struthiopteris) je velmi elegatní, přitom nenáročný a otužilý druh, ovšem vláhy potřebuje dostatek. Daří se mu ve stínu nebo v polostínu. Podezřeň královská (Osmunda regalis) snese i slunce, pokud je půda dostatečně vlhká. Stejně jako kapraď samec (Dryopterix filix mas) je vyšlechtěna i do variet s načervenalými, či měděně zelenými, velmi ozdobnými listy. Papratka samičí (Athyrium filix femina) má raději stín prosvětlenější nežli zcela temný. Do skalky nebo suché zídky ve stínu se hodí otužilý a nenáročný je sleziník netík (Adiantum pedatum).