Jarní prořezávka okrasných keřů: Kterým druhům svědčí hluboký řez?
16. 3. 2018

Jarní prořezávka okrasných keřů: Kterým druhům svědčí hluboký řez?

Okrasné keře jsou pro krásnou zahradu nepostradatelné. Víte, jak prořezat tavolník, hortenzii, dabécii dřevitou třezalku a mochnu? Za správný postup se odvděčí bohatým kvetením i svěžím, košatým vzhledem.

Keře, které kvetou na mladých výhonech, je třeba v předjaří hluboce seříznout. Rychle obrazí, budou pěkné, košaté a pokvetou bohatě. Pozor však na to, že zatímco hortenzii latnaté sestřih prospěje, hortenzii velkolistou by o kvetení připravil…

Tavolníktavolník japonský (Spiraea japonica)

Tavolníky jsou velmi dekorativní keře, které se v létě obalí bílými, růžovými nebo karmínovými květy. Hodí se jak do smíšených výsadeb dřevin, ke zpevnění břehů a na živé ploty, tak do trvalkových záhonů, neboť jsou nejvýše metr vysoké. I když nekvetou, na jejich husté olistění a kompaktní tvar je pěkný pohled. Aby takové zůstaly, vyžadují však každoroční časně jarní hluboký sestřih. Především nízké kultivary tavolníku japonského (Spiraea japonica) se nebojte zkrátit nízko u země. Tavolníky kvetou na nových výhonech, proto se bohaté kvetení nepřipravíte – právě naopak.

Hortenziehortenzie latnatá (Hydrangea paniculata)

Hortenzie jsou velkolepé kvetoucí keře, ideální pro polostinná místa. Svědčí jim vlhká a humózní půda, v tom se rozmanité druhy, které můžete pěstovat, shodují. Ovšem optimální řez se u jednotlivých druhů liší.

Hortenzii latnaté (Hydrangea paniculata) a hortenzii stromkovité (Hydrangea arborescens) prospěje v předjaří hluboké seříznutí, protože kvete na koncích mladých výhonů. To samé však neplatí pro ostatní druhy hortenzií – pro hortenzii velkolistou (Hydrangea macrophylla), hortenzii pilovitou (Hydrangea serrata), hortenzii dubolistou (Hydrangea quercifolia) a hortenzii drsnou (Hydrangea aspera). U těchto druhů se květy tvoří na dvouletých a starších výhonech, proto se odstraňují jen suché a poškozené větve. Staré keře je v případě potřeby možné zmladit, ovšem přestárlé výhony se odstraňují postupně, každý rok pár.

Dabéciedabécie kantabrijská (Daboecia cantabrica)

Dabécie kantabrijská (Daboecia cantabrica), zvaná irský vřes, se skutečně vřesu podobá. Je nejvýše půl metru vysoká, stálezelená, kompaktní a v pozdním létě obalené drobnými kvítky. Aby se keříky nevyholovaly a bohatě kvetly, vyžadují každoroční předjarní sestřih až o dvě třetiny délky. Jde o podobný zásah jako u vřesu, s nímž má dabécie i shodné nároky na půdu – svědčí jí lehká a kyselá.

Třezalkatřezalka kališní (Hypericum calycinum)

Známe ji spíše jako léčivou bylinu, ovšem existují i dřevnatějící druhy třezalek, které mají v zahradě zajímavé uplatnění. Třezalka kališní (Hypericum calycinum) tvoří nejvýše půl metru vysoké keříky, jejichž poléhavé výhony v létě obalí velké, zářivě žluté nektarodárné květy. Je velmi ozdobnou půdopokryvnou rostlinou, vhodnou i na svahy a náspy. V humózní půdě se jí daří na slunci i ve stínu. Aby dobře rostla a kvetla, potřebuje hluboký jarní sestřih, výhony zkraťte až o dvě třetiny. Podobně jako u ostatních keřů můžete výhony využít k řízkování.

Mochnamochna křovitá (Potentilla fruticosa)

Žlutě (nebo růžově i červeně, dle kultivaru), kvete i mochna křovitá (Potentilla fruticosa). Tento 0,5-1,2 m vysoký okrasný keř kvete od počátku léta až do listopadu. Hodí se do smíšených výsadeb keřů, trvalek, okrasných travin i růží, na nízké živé ploty. Má ráda dostatek vláhy a slunce nebo lehký stín. Aby mochna kvetla bohatě a velkými květy (mohou být až 4 cm široké), je třeba ji v předjaří radikálně seříznout na jednu třetinu délky.

Mochna křovitá - keř obráží po řezu

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS