Jarní toulky přírodou: Krásné i zajímavé jarní květiny
7. 4. 2018

Jarní toulky přírodou: Krásné i zajímavé jarní květiny

Krásné jarní počasí láká na vycházky a to nejlépe do přírody. Kolem vše raší a pučí, tamhle něco kvete, co to asi je? Pojďte s námi poznat první jarní květiny, které rozehrávají barevnou paletu v parcích i zahradách.

květ sasankyV některých oblastech republiky ještě leží sníh, jinde už naplno propuklo jaro. Jisté je jedno, zima už definitivně odevzdává svou vládu. Které květy se v přírodě objevují nejdříve a jsou pravými posly jara?

První stateční bojovníci v bílé

Sněženky a bledule pozná každé malé dítě, jejich čas však už pomalu míjí. Tito první poslové jara kvetou v únoru až v březnu, později je najdeme ve vyšších oblastech. Přestože jsou kouzelné a půvabné, nechte je kvést v přírodě. Obě tyto cibuloviny patřící do čeledi amarylkovitých jsou ohroženými a chráněnými druhy, zároveň patří mezi mírně jedovaté rostliny. 

Žlutě kvete...

Podrost pod stromy vytváří sasanky, nejčastěji bíle Sasanky kvetou i žlutěkvetoucí sasanka hajní (Anemone nemorosa), která se v České republice vyskytuje prakticky všude. Podobně je na tom i sasanka pryskyřníkovitá (Anemone ranunculoides) , její žlutá příbuzná. Obě jsou jedovaté, jako smrtelná dávka pro dospělého člověka se udává asi 30 rostlin. Často je v kvetení předběhne talovín zimní (Eranthis hyemalis), deroucí se na povrch často už v únoru.

Orsej jarníVlhké louky a lužní lesy jsou oblíbeným stanovištěm křivatce žlutého (Gagea lutea), jarní rostliny z čeledi lilkovitých. Podobný výskyt má i orsej jarní (Ficaria verna), hojně rozšířená jedovatá rostlina, dříve užívaná jako léčivka. Žlutě kvetoucí jarní léčivé rostliny jsou také prvosenka jarní (Primula veris) a podběl lékařský (Tussilago farfara). Oba zástupci se tradičně používají pro přípravu čajů a nálevů, hlavně při onemocnění horních a dolních cest dýchacích.

Nádech fialové

Čemeřice nachová (Helleborus purpurascens) Čemeřice v různých barváchje vytrvalá bylina z čeledi pryskyřníkovitých. Je velmi otužilá, její květy se objevují od února do dubna, někdy dokonce už v lednu. Běžně se u nás pěstuje v zahrádkách jako okrasná rostlina. Stejně jako jiné druhy čemeřic obsahuje jedovaté glykosidy, které dráždivě působí na sliznice, trávicí ústrojí, vyvolávají zvracení, průjmy a bolesti.

Dymnivky (Corydalis)Dymnivka kvetou časně zjara, dokud se stromy nepokryjí listí, pro svůj počáteční vývoj totiž potřebují dostatek slunečního svitu. Dobře se hodí k vysazení pod keře či stromy, kde po čase vytvoří kvetoucí koberce. Dymnivky patří do čeledi makovité, obsahují různé alkaloidy působící hlavně na nervový systémKoniklec.

Velmi nápadnou rostlinou je koniklec (Pulsatilla). Celá rostlina je pokrytá bělavými chloupky a většina našich druhů má fialkové květy. Potkat ho přitom můžete i v okolí velkých měst.

V odstínech fialové kvetou také některé krokusy.

Trochu modré

Játra pod lískami – tJaterník podléškaak by se dal přeložit název jemné modré květiny, jaterníku podléšky (Hepatica nobilis). Něžně působí i to, že jeho květy se večer a po dešti zavírají a sklánějí dolů. Je to léčivá rostlina, ale pěstuje se pro okrasné účely i v zahradách, zahradní kultivary jaterníků mají bílé, růžové i červené květy, mohou být i plnokvěté.

Modře kvete také ladoňka (Scilla), vytrvalá bylina s jedním kvetoucím stonkem nebo modřenec (Muscari) s květy uspořádanými do hroznovitých květenství.Ladoňka

Autor Veronika Zámečníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmmínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS