Je čas zasít lobelky, balkónové květiny podmanivé krásy
8. 2. 2019

Je čas zasít lobelky, balkónové květiny podmanivé krásy

Záplava blankytných, temně modrých, fialových, nebo i růžových či bílých kvítků promění balkóny i terasy v kouzelná místa. Ze semínek poměrně snadno vypěstujeme velké množství lobelek, pokud je zasejeme včas.

Lobelka drobná (Lobelia erinus) je jednou z nejvděčnějších letniček, které můžete pěstovat v nádobách, truhlících a závěsných košících. Vybrat si můžeme z kultivarů vzpřímených a převislých. Velmi se hodí i ke kombinacím s dalšími balkónovými květinami. Balkóny, terasy a zahrady zdobí od počátku léta až do konce podzimu, protože když ji po odkvětu sestřihneme, pustí se do kvetení znovu. Květy jsou drobné, ale je jich spousta a stále se rozvíjejí další.

Lobelka vynikne i v samostatné nádobě

Výsev drobných semínek

Semínka lobelek jsou drobounká, opravdu miniaturní. Nejobtížnější na předpěstování lobelek je proto výsev samotný – jednotlivé štipečky semen je třeba rozhazovat tak, aby substrát pokryly co možná nejrovnoměrněji. Zkušení pěstitelé to zvládnou rovnou ze sáčku, pro začátečníky bývá snazší vzít vždy trošku semínek mezi prsty. Semínka také můžeme smíchat s velmi jemným pískem nebo suchou kávovou sedlinou a poté společně rozhodit. Pokud máme dostatek prostoru, můžeme je vysévat rovnou po štipeččích ve větších rozestupech. 

semenáčky lobelky drobné

  • Semínka poté pouze lehce přitlačíme k substrátu, aby dobře přijímala vlhkost, ale vůbec je nezasypáváme.
  • Po dobu klíčení a růstu semenáčků teplotu udržujeme kolem 22 °C. Vzrostlejší sazeničky (což u miniaturních lobelek znamená 2 cm vysoké) můžeme pěstovat při teplotě 16-20 °C.
  • Povrch substrátu udržujte stále mírně vlhký rosením. Pomocí rozprašovače zavlažujeme i drobounké vzcházející rostlinky.
  • Klíčení uspíší mikroklima, které vytvoří pokojový miniskleník, sadbovač s krytem, jakých je dnes v zahradnických potřebách velký výběr, nebo překrytí perforovanou fólií.
  • V únoru je ideální výsevům přisvěcovat zářivkou s denním spektrem, která zajistí pěkné silné sazeničky, které se nevytahují za světlem. Jak světla přibývá, postačí místo těsně u okna orientovaného nejlépe na jihovýchod či jihozápad, bez záclon a s dobře vyčištěnými skly. Za teplých březnových a dubnových dnů dobře poslouží i skleník nebo pařeniště.

sazeničky lobelky drobné

Přesazování po štipečcích

U většiny předpěstovávaných sazeniček přesazujeme rostlinky, kterým už vyrašilo pár pravých lístků, po jedné do samostatných květináčků. Ale lobelky jsou tak drobné, že je podobné počínání obtížné i zbytečné. Přesazují se celé skupinky, svazečky několika rostlinek najednou. Nejsnáze je podebereme vidličkou nebo špejlí, i se substrátem kolem kořínků. Nebo přesazujeme najednou celé kořenové baly z jednotlivých malých komůrek sadbovače. Pokud máme dostatek dobře osvětleného prostoru, můžeme je přesadit již do nádob, ve kterých budou v létě zdobit balkón, terasu nebo zápraží.

Lobelky krásně doplní další balkónové květiny

Pokud místo nazbyt nemáme, nebo se podobný postup nehodí vzhledem k budoucím kombinacím s dalšími letničkami, přesadíme je do samostatných květináčků, kde budou mít dostatek místa pro růst. Ven je můžete umístit až v době, kdy již nehrozí mrazíky, tedy v průběhu května.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS