Mochyně peruánská (Physalis peruviana) nebo také jiným názvem třešeň Inka je absolutně nenáročná jednoletá rostlina, která nevyžaduje téměř žádnou péči a na konci léta vás odmění velkým množstvím velmi chutných plodů.

Jedlé a jedovaté lampionky

Jenže pozor, mnozí z vás mají na zahradě oranžové lampionky, které patří ozdobné trvalce a šíří se oddenky do všech stran. Dekorují pak podzimní byty krásnou ohnivou barvou. Ovšem plody této rostliny, mochyně židovské, jsou jedovaté!

Oproti tomu mochyně peruánská má plody jedlé, ale opět pozor – až po dozrání! Nezralé plody i zbytek rostliny jsou také jedovaté. Zralé plody poznáte podle toho, že lampionek zaschne a uvnitř zůstane oranžová třešnička.

Předpěstování sazeniček

Semínka pro předpěstování sazeniček je třeba vysít v únoru nebo březnu. Později si můžete koupit již předpěstované sazeničky. Vlastní semena pak získáte hned z prvního roku úrody a budete jich mít mraky. Semínka jsou malinká.

  • Nejprve je vysejete do substrátu.
  • Až se ukáží první pravé listy, přepíchejte je nejprve do sadbovače a pak každý zvlášť do kelímku nebo rovnou do malých květináčků či kelímků.
  • Následně je předpěstujte stejně jako rajčata.

Pěstování jedlé mochyně

Ven sazenice vysazujte až po zmrzlých. Mochyně mají rády hodně živin (půdu obohacenou hnojem), hodně slunce a teplo, jsou totiž doma v tropické Jižní Americe. Mně se osvědčilo je pěstovat před jižní zdí domku.
V průběhu července a srpna se mochyně hodně rozroste a rozvětví a je třeba ji přivázat k opoře (třeba k bambusové tyčce). Někdo doporučuje rostliny vyštipovat, ale já jsem to zatím nikdy nedělala.

Sklizeň a skladování plodů

V červenci mochyně začíná kvést – po odkvětu se objeví malinký lampionek, ve kterém postupně roste a zraje třešeň. Plody ale dozrávají až pozdě – od začátku srpna do září. Sklidit je však musíte před prvními mrazy a uložte je pak v chladu a v suchu, kde vydrží i několik měsíců. Plody, které jsou ještě nezralé, ale už mají „bobulku“, skliďte také, a nechte je dozrát třeba v obýváku na okně.

Semínka pro příští sezónu

Sladké, nakyslé a velmi příjemně aromatické plody jsou výborné do ovocných salátů, pohárů, na marmelády a podobně, já je ale mám nejraději jen tak do pusy, ostatně jako skoro všechno.

Na podzim si z dobře vyzrálých plodů (jsou hodně syté oranžové barvy) vydlabejte semínka. Je to piplačka, protože jsou prťavá, ale stojí to za to. Z jedné bobulky jich budete mít slušnou zásobu. Semínka pořádně omyjte a osušte a uschovejte je na příští jaro. Nezapomeňte, že je třeba vysít je brzy, nejlépe v únoru nebo počátkem března!