Kakosty - rostliny vhodné pro skupinové výsadby
2. 5. 2018

Kakosty - rostliny vhodné pro skupinové výsadby  

Pro někoho obyčejné květiny, pro jiného odolné trvalky, na které nedá dopustit. Tyto neobyčejně plastické byliny mají značně širokou možnost uplatnění v mnoha typech zahrad, ale i v parcích. Jsou ideální pro skupinové výsadby, ale najdete i miniaturní druhy do skalek.  

Historie pěstování těchto rostlin začala v 16. století. První písemné zmínky jsou z roku 1576, kdy se nať kakostů (Geranium macrorrhizum) využívala k získávání gerániových silic. Odnepaměti se celá řada kakostů přirozeně vyskytovala na venkovských zahradách, v blízkosti lidských obydlí, ale i v parcích.

Bohyšky, kapradí, pomněnky, a kakosty jsou ve společných záhonech okouzlující.

Co stojí za vznikem neobvyklých pojmenování

I proto, že tyto rostliny mají tak bohatou historii, vznikla celá řada jejich lidových pojmenování. Snad nejznámější z nich je „čapí nos“ nebo „čapí zobák“. Za to může zobákovitý výčnělek na plodu. Geranium je název pocházející z řečtiny a je odvozen od slova geranos, a to znamená pták jeřáb.

U kakostů mnohé pěstitele jistě osloví minimální nároky na pěstování, široká variabilita uplatnění a také nebývalá ozdobnost mnohých druhů.

Geranium Rozanne

Kde všude se kakosty uplatní

Kakosty jsou rostliny neobyčejně vhodné pro skupinové výsadby. Zvolíte-li je do přírodně vytvářených zahrad, uděláte výborně. Hodí se však i pro klasické záhony, nebo třeba jako obruby chodníků. Existuje skupina nižších druhů kakostů vhodných i do skalek, jiné druhy mohou zaplnit naopak takzvaný suchý stín, kde se jiným rostlinám nedaří. Z široké škály kakostů můžete vybírat i mezi druhy hodícími se do polostínu, na slunce anebo dokonce i k zahradním jezírkům. Jiné mohou vytvořit ideální podrost stromů. Vždy to chce jen vybrat správný druh nebo kultivar, který má pro konkrétní stanoviště vazbu.

Kakosty nižších druhů vyniknou jak ve skalkách, tak jako obruba chodníků.

Půdopokryvný kakost na slunce i do polostínu

Dobře použitelné je do těchto podmínek Geranium x oxonianum Yeo, kříženec druhů G. endressii a G. versicolor. Má rád dostatek vláhy, ale ne přemokřené půdy. Jednotlivé odrůdy se vzájemně odlišují velikostí a odstínem růžové barvy květů. Některé kultivary však v našich zeměpisných podmínkách hůře zimují.

Kultivary: ‘Miriam Rundle‘, ‘Wageningen‘, ‘David McClintock‘, ‘A. T. Johnson‘, ‘Claridge Druce‘ a ‘Thurstonianum‘.

Geranium cantabrigience Karmina

Do skalek, na slunná suchá místa

Geranium cinereum Cav. vytváří nízké kompaktní porosty s šedozelenými listy. Květy může mít bílé nebo růžové, vždy však mají bohatou výraznou žilnatinu. Zvládá nedostatek vláhy a slunná místa bez obtíží.

Kultivary: ‘Lawrence Flatman‘ s výrazně růžovými květy, ‘Ballerina‘ světle růžové květy s výraznou purpurovou žilnatinou a šedé listy. 

Geranium cinereum

Náhrada trávníků do polostínu i na slunná místa

Vzhledem ke schopnosti rychlého rozrůstání pomocí oddenků se hodí jako náhrada trávníku Geranium macrorrhizum L. Snese i suchý polostín pod stromy, vydrží na slunci i v polostínu. Snáší vlhčí i sušší stanoviště. Na sušších místech dorůstá 30 cm výšky a na vlhčích dokonce až 50 cm. Každý kultivar má jiný odstín růžové barvy, některé bílý. Listy právě tohoto druhu se dříve využívaly pro získávání geraniových silic.

Kultivary: ‘Album‘, ‘Pindus‘, ‘Witosha‘, ‘Bevan´s Variety‘‚ ‘Sandwijck‘.

Geranium pratense Striatum.

Luční druh do přírodních zahrad

Geranium pratense  L. jsou typicky luční kakosty s modrou, modrobílou nebo bílou barvou květů. Většina květů je velkých až 4,5 cm v průměru. Rozkvétají od června do srpna. Dají se využít i ke zplanění. Neměly by chybět tam, kde plánujete zahradu s lučním porostem.

Kultivary:  ‘Albiflorum‘, ‘Gletschereis‘, ‘Galactic‘, ‘Striatum‘.

Geranium magnificum

Do záhonů na plném slunci

Geranium x magnificum Hylander je hybridem mezi G. platypetalum a G. ibericum ssp. ibericum. Tato zahradní trvalka je vhodná do záhonů na plném slunci i v polostínu. Její velké modré květy doslova září mezi ostatní květinovou výsadbou v okolí. I když dává přednost pravidelné zálivce, snese poměrně dobře i její nedostatek. Tento druh je běžně pěstován již od konce 19. století. Kvete od května do konce června.

 

Wargrave Pink Geranium endressii

Kakost může nabídnout i plné květy

K nejkrásnějším kakostům patří Geranium himalayense. Jeho výhodou je rychlé rozrůstání podzemními výhonky a jeho nepřehlédnutelnost díky až 6 cm širokým tmavě modrým květům. Navíc dobře snáší sucho i neúplný stín. Z pěstovaných kultivarů nelze opomenout Geranium himalayense ‘Plenum‘ s okouzlujícími plnými květy.

Geranium phaeum

Kakosty tvoří skupinu trvalek o více než 100 druzích. Je jen na vás, která odrůda vás osloví natolik, že ji budete chtít pravidelně vídat v zapojení ostatních trvalek na oblíbených květinových záhonech.

 

 

Autor Zuzana Bohdalová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS