Americké léto v Praze

„Celý letošní rok jsme v naší botanické zahradě věnovali rostlinám z amerického kontinentu. Výjimkou samozřejmě není ani výstava kaktusů a sukulentů. Ve výstavním fóliovníku se představí nejvýznamnější oblasti Ameriky, mezi kterými nebudou chybět nejsušší oblasti Mexika, Chile, Bolívie či Kuby. Návštěvníkům přiblížíme, jaké rostliny dokáží přežít v těchto extrémních podmínkách,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy. Čestnou záštitu nad výstavou převzalo Americké velvyslanectví v Praze a primátorka hlavního města Prahy. Výstava vznikla ve spolupráci s několika firmami, které se zabývají prodejem kaktusů a se Společností českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů.

Kaktus vysoký jako osmipatrový dům

Kaktusy jsou pro mnohé vášní na celý život. Kontrast mezi ostrými trny a překrásnými květy fascinuje odnepaměti malé i velké pěstitele. Každý, kdo někdy podlehl kouzlu westernových příběhů Karla Maye, jistě zná pro Mexiko typická saguara, kaktusy druhu Carnegiea gigantea. „Jedná se o nejvyšší kaktusy světa, které dorůstají až do výšky 24 metrů. V extrémním prostředí Sonorské pouště rostou tyto rostliny velmi pomalu a zároveň se dožívají úctyhodného stáří až 200 let,“ přibližuje exotické velikány spoluautor výstavy Eduard Chvosta a pokračuje: „Na výstavě představíme největšího jedince tohoto druhu pěstovaného v České republice.
Naše rostlina je zatím sice jen metr a půl vysoká, ale její stáří odhadujeme již na zhruba 20 let.“ Na bílé květy této pichlavé krásky si ale návštěvníci budou muset "trochu" počkat: saguara totiž začínají kvést až ve věku šedesáti let.

Kde se rodí tequila?

Kdo by neznal oblíbené nápoje tequila či mezcal? Víte ale, jak a z čeho se vyrábějí? „Výroba těchto lihovin je poměrně složitou záležitostí. Základem jsou rostliny rodu Agave. Tequila se vyrábí z rostlin druhu Agave tequilana a mezcal nečastěji z druhu Agave angustifolia,“ vysvětluje spoluautorka výstavy Eva Smržová. Na výstavě se seznámíte nejen s kaktusy, ale i s mnohými zajímavými druhy sukulentních rostlin Ameriky.

Po prohlídce kaktusů a sukulentů se vydejte za dalšími americkými rostlinami. Těšit se můžete na rozkvetlý záhon v expozici Severoamerické prérie, který letos v rámci Amerického léta obohatily nové druhy letniček, trvalek a skalniček. Za návštěvu stojí i ukázkové pole s plodinami Nového světa. Seznámíte se zde například s (u nás zcela neznámou) indiánskou luskovinou kanaválií, s pálivými papričkami, vonnými merlíky či sladkou stévií. Nechybí ani dnes velmi oblíbená šalvěj hispánská plodící známá semínka chia nebo merlík chilský čili quinoa. Dozvíte se zajímavosti o zemědělství amerických indiánů i o vystavených plodinách.

Výstavu Kaktusy a sukulenty Ameriky si můžete prohlédnout ve výstavním fóliovníku v severní části botanické zahrady v pražské Troji od 17. června do 16. července denně od 9 do 19 hodin. O víkendech je od 14 do 18 hodin k dispozici průvodcovská služba. Chybět nebude ani doprovodný prodej s širokou nabídkou rostlin. Přítomní odborníci vám poradí s výběrem i jejich pěstováním.

V rámci programu Amerického léta si nenechte ujít dva speciály:

  • 22. 7. Indiánský den, který přiblíží život amerických indiánů
  • 5. 8. American food day s nevšedními pokrmy a exotickými nápoji

Více informací o veškerých akcích a novinkách najdete na www.botanicka.cz