Když na zahradě aranžuje sníh a mráz: Vyrobte si ledovou lucernu
21. 1. 2018

Když na zahradě aranžuje sníh a mráz: Vyrobte si ledovou lucernu

Zahradu dokáže sníh a mráz během zimy proměnit k nepoznání. Námraza jako bílá krajka vytváří na rostlinách, stéblech a listech neuvěřitelnou kresbu a my se můžeme kochat nejrůznějšími netušenými pohledy na zimní vzhled našeho oblíbeného pozemku. Práci na čas odložme stranou a těšme se z pohledu na okouzlující aranžmá paní zimy.  

Existuje celá řada rostlin, které v průběhu zimy dokážou za pomoci sněhu a ledu  vytvořit na naší zahradě kouzelnou podívanou. I tehdy, pokud jsme na zahradě zanechali zajímavá zákoutí anebo osazené mísy či jiné mrazuvzdorné nádoby, mráz a sníh je dokonale promění.

Hakonechloa - tráva, která má svůj půvab i na zimní zahradě.

Rozprašte vodní mlhu

Když miniaturní zahrádku v květináči potáhne lehounký závoj jinovatky anebo ledových krystalků, nabídne nám nevšední podívanou. Pokud zima s tímto čarováním poněkud otálí, můžeme jí pomoct s aranžováním i my. Stačí, když nad rostlinami a dekoracemi v mísách rozprášíme vodní mlhu, jakmile teplota venku poklesne pod bod mrazu. Jen musíme být opatrní, aby se tato vodní mlha nedostala nad schody nebo dlaždice: po zamrznutí by nás čekalo nechtěné kluziště.

Zmrzlá tráva nad vodou má neobvyklou podobu.

Bizarní tvary poblíž vodních prvků

V blízkosti vodní plochy, například zahradního jezírka, potoka, který protéká vaší zahradou anebo u malého mokřadu často spatříme až bizarní tvary vzniklé namrzáním velkého množství vody na okolních rostlinách. Proto se vyplatí u zahradní vodní plochy ponechat co nejvíce odkvetlých rostlin mokřadního pásma.

Ojíněné šípky jsou stejně krásné, jako červené bobule skalníku.

Zabalené do závoje jinovatky jsou nejkrásnějšíJeřabiny, které zůstaly nesklizeny, ozdobí zahradu.

Hlávky štětky soukenické, bělotrnu anebo máčky a dalších bodláků, traviny jako pampasová tráva anebo hakonechloa, i na větvích stromů uschlé barevné plody jako jsou jeřabiny, šípky, plody kaliny obecné, dřínky nebo předčasně vykvetlá čemeřice či sněženky jsou pastvou pro oči, ulpí-li na nich miniaturní krápníčky ze zamrzajícího deště anebo je potáhne tenký film mrznoucí jinovatky.

Okoličnaté rostliny jsou pod vrstvou jinovatky úchvatné.

K nejkrásnějším aranžmá vytvořených z mrazu patří odkvetlé rostliny s velkými okoličnatými květenstvím, jako jsou například kmín, kopr, anýz, bedrník, koriandr. Rovněž opomenuté květy neodstřižených semeníků echinacei, květy nebo poupata růží anebo laty květů na podzim kvetoucích hortenzií vytvářejí pod mrazovou pokrývkou úžasnou příležitost například k focení velmi netradičních makro fotografií. Pokud vám zima připraví mrazovou a sněhovou nadílku i na vaší zahradě, využijte tuto příležitost a zkuste tu krásu zvěčnit natrvalo na svých fotkách.

Květ čemeřice v lednové zahradě.

Využijte mráz ve svůj prospěch

Velmi působivou podívanou pro všechny příchozí vytvoříte jednoduše pomocí ledových luceren. Stačí, když kolem přístupové cestičky k domu anebo na schodech před vstupem rozmístíte jednoduše vytvořené ledové lucerny osvícené miniaturními čajovými svíčkami.

Led dokáže s vaší malou pomocí vyčarovat kouzlené lucerny na zahradu.

Materiál na výrobu ledové lucerny

  • 2 prázdné plechovky každou jiného průměru
  • drobné červené bobule (mohou být i umělé)
  • pár větviček chvojí
  • lepicí pásku
  • kamínky nebo štěrk na zatížení

Do větší plechovky vložte plechovku menší a mezi plechovky nasypte ozdobné červené plody a vložte malé větvičky chvojí. Do menší středové plechovky nasypte kamínky nebo štěrk, abyste ji dostatečně zatížili. Přes horní okraje obou plechovek na několika místech nalepte pásku, abyste zajistili vytvoření stejně tlusté vrstvy ledu po celém obvodu vznikající lucerny. Poté vlijte do meziprostoru mezi oběma plechovkami vodu, a dejte ven na mráz zmrznout. Jakmile je lampa z ledu dokonale promrzlá, odstraňte lepicí pásky a plechovky a dovnitř lampy z ledu vložte zapálenou čajovou svíčku. 

Svítilna z ledu ozdobená bobulemi, které mohou být přírodní nebo i umělé.

Mrazivý dekorativní prvek do interiéru

Pokud byste si snad chtěli přinést domů do interiéru nějaký mrazivý dekorativní prvek, pak doporučujeme vykouzlit jej na rostlinách, věncích a dalších dekoracích pomocí jinovatky ve spreji. Seženete ji pod znávem ledové květy na sklo, cena se podle velikosti pohybuje v rozmezí 100- 200 Kč. Sprej se s oblibou využívá i pro dekoraci oken či zrcadel. 

Autor Zuzana Bohdalová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmmínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS