28. 10. 2009

Keře s ozdobnými plody I. : dekorativní, nejedlé

Příroda se odívá do podzimních barev. Zrovna tak zahrada, která je krásná díky chryzantémám, jiřinkám a především díky barevným listům stromů a keřů. Přidejme ještě jednu půvabnou a zářivou podzimní ozdobu – barevné šípky, bobule, malvičky.

Podzim – čas pro novou výsadbu

Prostokořenné sazenice opadavých keřů vysazujeme na podzim, po opadu listů. Stálezelené keře je lepší vysadit dříve, začátek října je posledním termínem, aby stačily do zimy zakořenit. Sazenice zapěstované v kontejnerech lze vysazovat prakticky celoročně, s výjimkou mrazivých období.

hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea)

Výběr dřevin s nejkrásnějšími plody:

Stálezelená hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) bývá na podzim obsypána oranžovými až červenými plody. Tento vděčný a nenáročný keř se uplatní jako půdopokryvný i popínavý - po opoře dovede i vyšplhat do výše několika metrů. Nejvíce se hlohyni daří v kyselé půdě na slunečném stanovišti.

Pámelník bílý (Symphoricarpos albus) je oblíbený opadavý keř, který na podzim nese množství bílých až narůžovělých bobulí. Je zcela nenáročný a odolný, roste téměř v jakékoli půdě, ideální je pro živé plody. Pozor na to, že bobulky ve větším množství vyvolávají trávicí potíže až otravu. Děti by měly zůstat u oblíbeného „práskání“ kuličkami pámelníku a neochutnávat.  

Skalník mléčný (Cotoneaster lactaeus) se na podzim obalí záplavou červených bobulí (malviček).  Tento dekorativní keř je stálezelený, s tmavozelenými, lesklými a hustými listy. Je to pěkný solitér, vhodný je však i pro zastřihávané či volně rostoucí živé ploty. Červené, jedlé plody má i příbuzný skalník plstnatý (C. tomentosa),  skalník celokrajný (C. integerrima) či skalník rozprostřený (C. horizontalis), který se v zahradě uplatňuje jako atraktivní půdopokryvný keř. Skalník černý má na rozdíl od ostatních skalníků plody tmavomodré.

Krásná a oblíbená je mahonie cesmínolistá (Mahonia aquifolium). Vykrajované listy tohoto nízkého, stálezeleného keříku jsou svrchu lesklé a tmavozelené, na spodu sivé. Na podzim přibývá ozdoba kulatých, modrých, ojíněných plodů. Jsou mírně jedovaté, ale zcela nepoživatelné. Mahonie je nenáročná na půdu, svědčí jí polostín a ochrana před mrazem.

Plody krásnoplodky bodinierovy (Callicarpa bodinieri) jsou tmavorůžové až purpurové. Tento keř je vyšlechtěn do mnoha okrasných variet. Na větvičkách bobule zůstávají dlouho po opadu listů a září až do zimy.

Reagovat na
Skalník, zimolez a další [Jiří Klíma, 8. 7. 2010, 21:58]

Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Dobrý den, na zahradě se mi objevila rostlina, rok od roku je stále větší a košatější, nádherně kvete a neorganizovaně se množí. To by nebyl až takový problém, ale více mě zajímá, zda plody této rostliny nejsou jedovaté. Máme 3 malé děti a bojím se, aby neochutnaly a pokud ochutnají, aby se jim nic nestalo. Přikládám obrázek a prosím o sdělení o jakou rostlinu se jedná, děkuji za odpověď Ivana Urbanová

RE: rada

(VWPsQNuCbgps6YsVVt%v5f4uK7N_QNs6JyvjFo), 11. 10. 2011, 12:38

rostlina se jmenuje Líčidlo jedlé-Phytolacca esculanta

Skalník, zimolez a další

(VWPsQNuB47PaQTZ6jWmKfYSSremMFYqv88m~eYSx47bO), 8. 7. 2010, 21:58

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, které rostliny jsou jedovaté, protože mám pejska, který běhá po zahradě. Máme sklaník, zimolez, juku, a další.

Co vše je jedovaté a chtěl bych poradit, jak bych měl reagovat, když to pes pozře.

Děkuji

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS