Na vlhkých, stinnějších loukách a v lesích okolo Dunaje a Tisy se v dubnu a v květnu objevují půvabné zvonečky s pravidelnou šachovnicovou kresbou. Tento zázrak přírody je kolem pěti centimetrů velký, takže jej nelze přehlédnout, i když působí velmi něžně a křehce. Není divu, že si lidé všimli nevšední květiny již dávno a začali ji pěstovat a šlechtit i na svých zahradách. Dostala jméno řebčík kostkovaný (Fritilaria meleagis).

Kvítek jako šachovnice

Řebčík kostkovaný mívá růžové nebo fialové odstíny, na zahrádkách jsou z cibulek pěstovány i květiny bílé. Je zajímavé, jak si příroda dala záležet na pravidelné velikosti jednotlivých šachovnicových polí i na jejich barevném rozlišení.

Jak jej pěstovat?

Po vysazení do záhonu se cibulky dobře dělí a v místě je za několik let početná skupinka kvetoucích rostlinek.

  • Potřebují dostatek vláhy a raději polostinné místo, snesou však i slunce.
  • Pokud je přesazujeme, je nejlepší, když jdou „ze země do země“, aby nezaschly.

Vznešený příbuzný

Na zahradách je častější impozantní řebčík královský (Fritilaria imperialis). Je sž metr vysoký, s nepřehlédnutelnými, jedinečným způsobem v okolíku uspořádanými květy oranžové, červené či žluté barvy. Na rozdíl od kostkovaného příbuzného, pochází z ještě vzdálenějších končin, a to z Iránu. Přesto je v našich podmínkách naprosto odolný a překvapivě nenáročný.

Tip: Řebčík královský zvlášť vynikne ve společenství nižších cibulovin méně výrazných barev, jako jsou narcisy, tulipány světlých barev či hyacinty. Působivý je však i jako solitér ve skupince.

  • Prospívá téměř v jakékoli půdě
  • Velké cibule vysazujeme nejméně 20 cm hluboko, aby byly chráněné před poškozením. Nevadí jím to, naopak se samy časem zavrtají ještě hlouběji.
  • Při přesazování pozor na to, že v zemi může zůstat urýpnutá část cibule. Poškození se však v zemi za dobrých podmínek zahojí.
  • Z cibulí, které jsme v létě vysadili a přezimovaly, vyraší na jaře malé „královské korunky“ – první rok ovšem nekvetou.
  • Starší, velké cibule se samy dělí.

O řebčíku se říká, že zápach z vysazené cibule odpuzuje hlodavce. Skutečná účinnost je bohužel sporná, i když řebčík opravdu příliš nevoní – to je také jeho jediná nevýhoda.

Pro Receptář Ivan Dvořák, Foto: Zdeněk Prchlík