Cesmína patří u nás k méně známým symbolům Vánoc, i když její obliba rychle stoupá. Není to jen díky její neobyčejné kráse a vzhledu, ale také proto, že dnešní společnost zažívá návrat ke starým zvykům a tradicím, mezi které cesmína rozhodně patří. Potkáte ji nejspíš v zahradách či parcích, kde hlavně v zimním období upoutá svými zubatými listy a jasně červenými plody.

Hollywood je vlastně Cesmínový háj

Cesmína roste všude po světě, vyskytují se opadavé i neopadavé druhy. Protože její pevné lesklé listy a jasně zbarvené plody zůstávají krásné i během tuhé zimy, stala se cesmína oblíbenou vánoční výzdobou hlavně na západ od našich hranic, nejznámější je v Anglii a Americe. Dokonce název známé továrny na sny, filmového Hollywoodu, by v překladu znamenal Cesmínový háj. Bohužel, pojmenován podle této stálezelené dřeviny nebyl, název vznikl náhodou, nápis byl původně reklamou na realitní kancelář Hollywoodland a pár písmen popadalo.

První cesmíny se v Čechách objevily až kolem roku 1880 díky knížeti Rohanovi, který je nechal vysadit v sychrovském zámeckém parku.

Tajemná cesmína

S Vánoci máme spojenou hlavně cesmínu ostrolistou (Ilex aquifolium), rozšířenou i na evropském území, její tradice však sahá daleko za moderní pojetí vánočních svátků.

Již staří Římané posílali při oslavách slunovratu větvičky cesmíny svým přátelům jako důkaz náklonnosti, dodnes se tento zvyk dochoval v sousedním Německu. Druidové zase věřili, že stálezelené listy cesmíny poskytují útočiště elementárním duchům. Křesťanská tradice představuje cesmínu jako symbol věčného života, její pichlavé listy byly spojovány s Kristovou korunou a červené plody s jeho krví.

Ožehlý ptáček i kouzelnická hůlka

Na vánočních pohlednicích můžete často vidět větvičku cesmíny společně s červenkou. Tento ptáček přinesl podle keltské pověsti lidem oheň v podobě zapálené cesmínové větvičky. Při tomto hrdinském činu si nešťastnou náhodou popálil náprsenku, která je od té doby červená. Odtud plyne zvyk dát na Štědrý den do krmítka spolu se zobem pro ptáčky i cesmínovou větévku. Pokud malí strávníci přiletí, přinese to štěstí pro příští rok.

Cesmíně se přisuzují také ochranné vlastnosti, má bránit proti zlým duchů, čarodějnicím, blesku, ohni i jedu. Proto se v zahradách vysazovaly živé ploty z cesmínových keřů a z jejího dřeva se vyráběly domovní prahy. I první kouzelnická hůlka slavného Harryho Pottera byla vyrobena z cesmínového dřeva.

Na lístky cesmíny si zase anglické slečny psaly jména svých nápadníků. Na noc si vložily tři popsané lístky pod polštář a ten, který ráno vytáhly jako první nesl jméno jejich budoucího manžela.

Cesmína jako lék, čaj i dekorace

V lidovém léčitelství se hořký nálev z listů využíval jako prostředek proti dně a revmatismu, slouží ještě dnes jako podpůrný prostředek při nachlazení, kašli nebo chřipce. Na plody si raději dejte pozor, jsou prudce jedovaté, takže i dávka 20 až 30 bobulí může usmrtit dospělého člověka. Naopak pro ptáky jsou vítanou pochoutkou.

Milovníci povzbuzujících nápojů určitě znají čaj maté. Připravuje se z listů cesmíny paraguayské (Ilex paraguariensis), má posilující účinky na nervový systém, odstraňuje únavu, užívá se pro posílení imunity a jeho antioxidační účinky zpomalují stárnutí. Podle tradičního způsobu se podává v nádobě z vydlabané tykve a pije se speciálním brčkem.

Cesmína si můžete užít i pro její dekorativní vzhled, hojně využívá do různých aranžmá a vazeb. Ani sušením neztrácí svou barvu a plody. Použijte ji do adventního věnce, do vázy místo květin nebo její větvičku zavěste jen tak na zeď a vánoční atmosféru skvěle doladíte.