Krásnoočko, okatá květina stvořená pro suchá léta
30. 7. 2018

Krásnoočko, okatá květina stvořená pro suchá léta

Kvítka krásnooček hledí z hustého závoje zelných lístků, i když je horko a půda občas vyschne. Pocházejí vesměs ze severo a středoamerických prérií a vůči suchu jsou především vytrvalé druhy značně odolné.

Krásnoočka - půvabné trvalky i letničky, nízké i vysokéKrásnoočka (Coreopsis) můžeme pěstovat v mnoha druzích a kultivarech, které zkrášlí zahradu od června až do října. Díky tomu, že se rostliny bohatě větví, vytvářejí pohledné „keříky“, z nichž na každém mohou postupně rozkvést stovky květních úborů. Lákají a hostí motýly, čmeláky a včely. Vyšší odrůdy vynikají i ve váze, kde vydrží dlouho krásné díky postupně rozkvétajícím poupatům.

Pěstování

Vytrvalá krásnoočka, vysazujeme na podzim nebo na jaře, jednoletá vyséváme v dubnu. Všem svědčí slunné místo a propustná, hlinitopísčitá půda. Pokud si přejeme časné květy druhů, které se pěstují jako letničky, můžete si sazeničky již v březnu předpěstovat ve skleníku, pařeništi nebo doma za oknem. I jednoleté druhy se uplatí jak v letničkových, tak trvalkových výsadbách, kde rychle zaplní případné mezery. Pestrou podívanou vykouzlí i v nádobách. Pokud rostliny po první vlně kvetení sestřihneme, obrazí a pokvetou znovu.

Krásnoočko jako vděčná trvalka

Krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata)

Krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata) je 30 - 60 cm vysoká, nenáročná trvalka se zářivě žlutými úbory s tmavšími středy a jemně dělenými lístky. Trsy se rok od roku rozrůstají, bohatě kvete od července do listopadu, po sestřihnutí může časnější kvetení opakovat.

Atraktivní i odolné letničky

Krásnoočko dvoubarvé (Coreopsis tinctoria)

Krásnoočko dvoubarvé (Coreopsis tinctoria) má jemně dělené lístky a bohatě větvené výhonky. Můžeme si vybrat mezi odrůdami nízkými (20-30cm), nebo až metr vysokými. Je to ideální letnička do smíšených přírodních záhonů, kde ji sousední rostliny podpírají. Květy jsou menší, kolem 3 cm, ale rostlina kvete bohatě.

Krásnoočko různolisté (Coreopsis basalis)

Krásnoočko různolisté (Coreopsis basalis) tvoří husté, ale křehké až poléhavé keříky, vysoké do půl metru. Až 8 cm velké květy se střapatými korunními plátky jsou sytě žluté s hnědým lemováním kolem středu. I tato texaská letnička ocení sousedství pevnějších rostlin, nebo lehké nízké konstrukce z proutků, které ji podepřou.

Krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora)

Krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora) je mohutnější, se silnějšími listy a keříčkovitým vzrůstem. Květy mohou být jednoduché i plné, odrůdy nižší i vysoké, většina se pěstuje jako letničky

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS