Zdálo by se, že rostliny si pod sněhem užívají zaslouženého vegetačního klidu. Pro mnoho druhů to však neplatí. Každý druh má vlastní strategii pro přežití a část rostlin využívá malé konkurence ostatních druhů, aby vykvetla a vytvořila semena právě v průběhu zimy. Je obdivuhodné, jak tyto rostliny snášejí kolísání teplot kolem nuly.

Krása pod sněhem

Asi největším rekordmanem je v tomto směru čemeřice. Tato rostlina opředená mýty a pro vysoký obsah glykosidů považovaná za čarodějnickou, bývá okrasou zahrádek. Angličtí a francouzští šlechtitelé ji dovedli do takové krásy, že dnes máme nejen dvoubarevné, ale i plnokvěté kultivary. S prvními květy čemeřice se můžeme setkat již v prosinci, kvete většinou až do začátku dubna.

Dalším známým druhem jsou sněženky, jež nás mohou potěšit již koncem února. Jeden z názvů, sněženka podsněžník, dobře vystihuje jejich naturel. Je smutnou skutečností, že tento ještě před sto lety velmi rozšířený druh musí být dnes chráněný, aby z naší přírody zcela nevymizel. Můžou za to změny v krajině, především likvidace různých mokřadů. Proto je nevyrýpáváme a nepřenášíme do zahrady, ale kupujeme cibule v zahradnictví. Vysazujeme je v září nebo v říjnu do hloubky 5-10 cm. K dispozici jsou i odrůdy plnokvěté. Během několika let se sněženky krásně rozrostou a vytvoří rozsáhlý porost.

Po sněžence se můžeme těšit na bledule jarní. Ty jsou již robustnější a v některých vlhkých lesích jich nalezneme celé lány. Nesmíme zapomenout ani na zajímavý, žlutě kvetoucí talovín, který květy ozdobí zahrádku rovněž již koncem února. Množí se podzemními hlízkami (mimochodem jedovatými), vyhovuje mu polostín a snáší i stín.

Hrnkové rostliny

Nabídka přírody v tomto období není nejširší, proto zahradníci nabízejí řadu hrnkových květin, které pomáhají zapomenout na nepohodu za okny. Jednou z nejvýznamnějších je brambořík. Je to skutečný elegán, jeho pravidelná listová růžice a půvab dlouhých atraktivních květů ještě zvýrazňuje příjemná vůně. Když pro kvetoucí rostlinu nalezneme v bytě chladnější místo, budeme se z pestrých květů těšit i několik měsíců. Rostliny zaléváme pouze do květináče tak, aby se voda nedostala na nadzemní část hlízy. Tu, která steče do misky pod květináčem, ihned vylijeme, čímž zabráníme zahnívání kořenů.

Dalším oblíbeným druhem je prvosenka bezlodyžná, známá jako petrklíč. Kvetoucí rostliny se v květinářských prodejnách objevují již v listopadu, ale hlavní sezona petrklíčů začíná až v druhé polovině ledna. Většina výpěstků této oblíbené květiny pochází od tuzemských zahradníků - pěstování není náročné na topení, takže se jejich produkce vyplatí i v našich klimatických podmínkách. Pěkná je jak samotná rostlina v ozdobném keramickém květináči, tak i jako součást sesazovaných košíčků či misek. Vhodnými partnery pro ni jsou čemeřice, minibramboříky, ale i rychlené konvalinky. Odkvetlé rostliny můžeme zasadit na zahrádku, i když moderní skleníkové odrůdy nejsou šlechtěny speciálně na mrazuvzdornost. Modře a žlutě kvetoucí bramboříky jsou nejodolnější a většinou si na naše podnebí zvyknou.