Mulčujeme

Nejlepší čas k nastýlání míst, kde mulč doposud chybí, nastává po odeznění posledních jarních mrazíků, tedy v polovině května. Jako materiál poslouží posekaná tráva, sláma, listí, v okrasných výsadbách drcená borka či štěpka. Nastýlat je třeba na nakypřenou, zavlaženou a vypletou půdu.

Chráníme lovce mšic

Slunéčka a jejich larvy zkonzumují ohromné množství mšic. Ale ne každý pěstitel tyto larvy pozná. Kukly berušek můžeme při troše nepozornosti dokonce zaměnit za larvy mandelinek! Na rozdíl od nich se však nepohybují, ostatně nemají ani nohy. Mšice ve velkém likvidují i larvy zlatooček (rády se zabydlí ve hmyzím hotelu, nejlépe mezi pláty kůry) a pestřenek a také škvoři. A samozřejmě ptačí rodiče, které jich svým hladovým mláďatům nosí ohromné množství. Pokud máme vyvěšeno dostatek budek a vysazeny husté keře, máme vyhráno. K hostině můžeme ptákům nabídnout ještě napajedlo (pokud nemáme zahradní jezírko s mělkými břehy, kde ptáci rádi pijí a kde si dopřávají i koupel).

Tvoříme krásnější zahradu

  • Za suchého počasí zavlažit jahodníky, vláhomilné trvalky, stromy a keře vysazené na podzim či na jaře.
  • Pohnojit jak rostoucí letničky a trvalky, tak jarní cibuloviny, které odkvetly.
  • Odstraňovat uvadlé a usychající květy cibulovin, okrasných květin i keřů, pokud nechceme získat jejich semena.
  • Rozmnožovat bylinky hřížením: zatížit a překrýt substrátem spodní větvičky bylinek, jako je mateřídouška, šalvěj, máta, oregáno.
  • Na volná místa vysévat rychle rostoucí letničky (slunečnici, měsíček, heřmánek, krásenku, brutnák, popínavou povíjnici, lichořeřišnici aj.).
  • Odkvetlým keřům zkrátíme dlouhé výhony, aby se rozvětvily.