Okouzlující stromkové fuchsie

Kromě půvabných barev patří k velkým přednostem fuchsií dlouhá doba kvetení – prakticky od jara do podzimu, přičemž rostlina stále vypadá velmi atraktivně.

Fuchsie pocházejí z Jižní Ameriky a Mexika, jen několik málo druhů můžeme najít na Novém Zélandu. S objevem Nového kontinentu se dostaly do Evropy a velmi rychle se zde ujaly. Zpočátku byly používány jako luxusní dekorace na nádvoří a v zahradách sídel šlechty, teprve později se rozšířily i mezi lid a dnes patří k základním balkonovým květinám. Díky intenzivnímu šlechtění je barva a tvar květů, stejně jako tvar rostliny a olistění velmi variabilní.
Velkou výhodou fuchsií je jejich tolerance vůči zastíněnému stanovišti, naprostá většina balkonovek totiž zastínění nesnáší.

  • Rostliny vyžadují pravidelnou zálivku a přihnojování tekutým hnojivem, a to zejména na počátku vegetačního období.
  • Rostliny také nesnášejí přeschnutí a pokud se několikrát opakuje, mohou i uhynout.
  • Fuchsie mohou také dobře přezimovat, a to na slunném místě při teplotě okolo 5–10 °C. Přezimování kmínkových fuchsií je důležité i proto, že cena těchto exemplářů je mnohem vyšší než cena keřových typů, protože vypěstovat vzrostlou fuchsii na kmínku je časově mnohem náročnější než připravit keříčkovitě rostoucí typ.

Největším nepřítelem fuchsií jsou molice a nejlepší ochranou před molicemi je prevence. Proto květiny pravidelně kontrolujeme – pečlivě rozhrnujeme korunky a prohlédneme i spodní strany listů. Čím dříve totiž případný atak škůdců odhalíme, tím lépe.

Splývavé větve a krásné květy olověnce

Vydatné kvetení olověnce zajistíme pravidelným řezem v dubnu.

Olověnec ouškatý (Plumbago auriculata) je nízký keř, který v našich podmínkách na záhonech často vymrzá, proto je jistější výsadba do nádob, které přes zimu uchováváme v bezmrazé místnosti podobným způsobem jako fuchsie. Rostlina kvete jasně modrými květy od léta až do podzimu. Stromková varianta je velmi atraktivní, nejen díky nádherné barvě květů, ale i díky převislejšímu růstu.

Oleandr můžete do podoby stromku vytvarovat

Oleandr obecný (Nerium oleander) se vyznačuje se různou barvou květů od bílých, odstínů růžové až po červenou. Kvete celé léto, od června do října. Tento stálezelený keř, dosahuje výšky až 2,5 m.

  • Výborně přezimuje na světle při teplotě 4–8 °C, substrát se vyplatí udržovat téměř suchý.
  • Během léta vyžaduje slunné stanoviště a vydatné hnojení.
  • Střihá se po odkvětu a velmi dobře ho lze řezem tvarovat do stromkového tvaru.
  • Oleandry množíme řízkováním během léta, řízky velmi dobře zakořeňují i ve vodě.

Sluncemilná libora v barevných proměnách

Libora měňavá (Lantana camara) kvete v hustých okolících květy, které mění barvu například z růžové na červenou, nebo ze žluté na oranžovou, a to od července do října; je to opadavý keř.

  • Libora je velmi vhodnou rostlinou na silně osluněná stanoviště, podmínkou je však její pravidelná zálivka. Přezimuje na světle při teplotě 6–10 °C.
  • Před umístěním doma je vhodné výhonky zakrátit zhruba na polovinu.
  • Během zimy vyžaduje jen omezenou zálivku.

Granátovník jako stromek i bonsaj

Marhaník obecný (Punica granatum) je prastará užitková rostlina, jež byla kultovní rostlinou mnoha civilizací. Její semena, granátová zrna, byla symbolem plodnosti. Pro pěstování v nádobách se hodí jen jednoduše kvetoucí nebo plnokvěté okrasné kultivary s červenými květy, které vyrůstají jen na jednoletém dřevě. Kvete v červenci a srpnu na výslunní. Granátové jablko je dekorativní zádveřní rostlinou pro vchody, schodiště a terasy a bylo tak odpradávna využíváno.

  • Od března do druhé poloviny června se vyplatí rostlinu vydatně zalévat a přihnojovat.
  • Tvarovat je můžeme v podstatě libovolně, kromě tvaru klasického stromečku na kmínku je lze velmi snadno tvarovat i jako bonsaj.
  • Výborně přezimuje při teplotě 2–6 °C, v nejnutnějším případě lze marhaník přezimovat i ve tmě a v suchu.

Hořcový stromek, lilek s mornými květy

Lilek Rantonettův (Solanum rantonnetii), takzvaný „hořcový stromek“ je u nás v posledních letech je u nás velmi žádaný pro svůj mimořádně pěkný růst, velmi atraktivní je zvláště na tvarovaném kmínku. Bohatě větví a při vydatném hnojení a dostatečné zálivce vytváří doslova kytici modrých květů se žlutými tyčinkami.

  • Množí se ze semen nebo častěji řízkováním polovyzrálými vrcholovými řízky během léta.
  • Při nižší teplotě na světlém stanovišti bez dobře přezimuje.

Jak rostliny na kmínku pěstovat?

O kmínkové tvary balkonovek je nutné se řádně starat.

  • Čím větší rostliny budeme mít, tím musíme mít větší a těžší květináč, protože rostlina by ho ve větru snadno převrátila. Pečlivě je zaléváme a pravidelně hnojíme.
  • Rostliny musí mít kvalitní substrát a zajistit je třeba i správný odtok vody z květináče, proto na dno nasypeme dostatečnou drenáž.
  • Květiny nenecháváme zbytečně stát ani v misce s vodou. Vodu nestříkáme do korunky, květiny zaléváme k patě kmene.
  • Korunku podle potřeby zaštipujeme a vyraší–li na kmínku ještě nějaké pupeny, ihned je vyštípneme.
  • Důležité je také řádné zazimování na světlém místě a s teplotou kolem 10 °C.

Při vhodné péči se z květin můžeme těšit po mnoho let, s věkem budou nabývat na kráse. K dalším balkonovkám, které lze pěstovat ve stromkové podobě, patří třeba také osteospermum, hlazenec či otočník.