Kvítí místo trávníku: Jak sít a sázet půdopokryvné rostliny?
28. 4. 2018

Kvítí místo trávníku: Jak sít a sázet půdopokryvné rostliny?

Zapojený koberec mateřídoušek, plamének, rozchodníků, barvínku a dalších plazivých rostlin je půvabný, voňavý a přitom nenáročný. Ovšem je třeba jej správně založit.

Půdopokryvné rostliny jsou pestrou náhradou trávníku, která nevyžaduje sečení ani zálivku. Mnohé druhy snesou i sešlapávání, pokud není příliš intenzivní. Mezi porosty mohou být položeny také ploché kameny – šlapáky, nebo jimi vést cestičky oblázků či písku, které nabízejí chodidlům příjemné hmatové vjemy a zdravou masáž.

poláhavy tymián, Thymus serpyllum, skvělá půdopokryvná bylinka pro slunná místa

Výsadba půdopokryvných rostlin

Zapojený koberec z půdopokryvných rostlin je velmi nenáročný a neprorůstá Poléhavý tymián a další půdopokryvné rostliny můžete vysazovat i vysévatplevelem. Při výsadbě ale sazeničky péči potřebují, dokud se neujmou a nezesílí.

  • Půda by měla být co nejdůkladněji odplevelená – dokud nevytvoří rostliny zápoj, plevel je může přemoci.
  • Sazeničkám do začátku dopřejeme dávku kompostu a pomalu působícího organického hnojiva (dobře rozleželého hnoje, nebo sušených granulí z fermentovaného hnoje a rohoviny).
  • I suchomilné druhy potřebují zálivku do doby, než se bezpečně ujmou. Půda pro ně by však měla být propustná – stínomilné rostliny naopak snáší i půdy těžší a vlhčí.
  • Velmi levnou variantou je na připravenou, odkrytou a odplevelenou půdu půdopokryvné trvalky vysít. Po dobu vzcházení nesmí výsevy zaschnout, a nežli se porost zapojí, je třeba odstraňovat bujně rostoucí plevele, které by je utlačovaly. 

 

Půdopokryvné plamenky se rozrůstají do šířky

Plazivé rostliny se množí poléhavými oddenky, šlahouny, kořeny. Rychle se proto rozrůstají do šířky – šlahouny můžeme i směrovat na místa, kde si rozrůstání přejeme a upevnit je k zemi očky z drátu. Čím více sazeniček vysadíme, případně semínek zasejeme, tím dříve bude vytvořen hustý porost (setí nesmí být tak husté, aby se rostlinky tísnily a konkurovaly si). V případě sazeniček však hraje svou roli i finanční náročnost – i řídce vysazené se časem rozrostou a plochu pokryjí. Do té doby plochy mezi nimi mulčujeme. 

Autor Jana Bucharová.

Související články

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS