Zmíněné dilema se dá vyřešit šalamounsky - klidně totiž můžeme zkombinovat kupované květiny z květinářsví s těmi, které vyrostou na naší zahradě či je natrháme na louce. Snížíme tak finanční i ekologické náklady a zároveň kytice nebude vypadat tuctově. Naopak, upoutá pozornost svou neobvyklostí.

Jak vybírat a kombinovat?

Květy z květinářství bývají obvykle větší, stabilnější a mají delší pevnější stonky. Proto se hodí jako základ kytice, kterou následně můžeme doplnit celou škálou těch "obyčejných", přesto však krásných květin z domácích zdrojů. V květinářstvích se někdy dají koupit i značně exotické druhy, ale já většinou vystačím s těmi běžnějšími. Osvědčily se mi růže, gerbery, karafiáty, jícnovky (Eustoma) a lilie. Silně exotické květy se totiž hůře kombinují, bývají hodně dominantní a ne vždy se v daném vegetačním období na zahradě najde dostatečně skromný doprovod pro exotickou krásku, který se s ní nebude v kytici vzhledově prát. Pokud chcete kombinovat takovéto typy květů a nejste (jako nejsem ani já) zkušenými floristy, pak doporučuji volit k nim ze zahrady spíš jen jemnou doprovodnou zeleň – například listy bohyšek, chřestu či větvičky modřínu snese i nápadná květina jako anturie či strelicie.

Zatímco většina dovozových květů v květinářstvích je dostupná celoročně, domácí květiny nám určuje aktuální vegetační období. Pokud plánujete vázat takové kytice častěji, doporučuji zasadit si na zahradě hlavně takové druhy, které mají dlouhou dobu kvetení a dají se používat dobře jako doprovodné. Nejlépe se mi osvědčují rostliny s "chundelatým" květenstvím: kontryhel, mavuň, hortenzie, šater, řebříček, perovskie, řimbaba.

Z výraznějších květin se uplatní hlavně mečíky, ostrožky, orlíčky, růže, hlaváče, jarmanky, třapatky a zvonky.

Jako doprovodná zeleň jsou skvělé listy bohyšek, bergenií, chřestu, ale i větvičky okrasných stromů a keřů a také zahradní bylinky.

Z volné přírody lze samozřejmě takto používat pouze rostliny, které nejsou chráněné či nerostou v chráněných územích. Ale stačí se rozhlédnout kolem sebe a objevíte půvab obyčejných květin, třeba i prostých rumištních pelyňků a heřmánků. Velmi dobře se uplatní miříkovité rostliny – nestrhávají na sebe pozornost, ale při bližším pohledu je stavba jejich jemných květenství krásnou ozdobou.

Kupované květy jsou často sterilní, navíc bývají ošetřené proti různým chorobám a škůdcům, proto jsou zpravidla trvanlivější. I tak ale většina domácích květin vydrží bez problémů několik dní, potom je můžeme případně ve váze vedle trvanlivých kupovaných nahradit opět jinými.

A jdeme vázat...

Na ukázku jsem připravila čtyři různé kytice – dvě jarní, dvě letní. Seznam použitých rostlin uvádím u jednotlivých kytic.

Nastříhané květiny z louky a zahrady nejprve zbavíme všech listů na stonku – listy by překážely při vázání a hlavně by potom ve váze zahnívaly. Všechny květy otočíme na chvíli „hlavou dolů“ a vytřepeme případné broučky. Také tím sklepeme pyl (kupované květy, pokud jsou sterilní, pyl nemají). Nevýhodou domácích rostlin bývá obvykle kratší stonek, takže pro velké asymetrické kytice se nehodí. Dlouhý stonek mívají mečíky, čajové hybridy růží, slunečnice, zahradní kopretiny, třapatky, ostrožky a hortenzie. Většina ostatních květin se tak hodí spíš pro kulaté kytice s kratšími stonky.

Připravíme si k ruce všechny očištěné květy, lýko nebo stužku na svázání, zahradnické nůžky a nádobu s vodou. Začneme dominantním květem/květy, který bude potom bodem přitahujícím první pozornost. Mezi dominantnější květy se většinou hodí méně výrazné podpůrné rostliny, ty již výše zmíněné „chundelaté“, a také neutrální zeleň. Není třeba se vyhýbat ani užitkové zahradě – víte, jak krásně vypadá v kytici květenství kopru a fenyklu, nebo třeba list mangoldu se zářivě červeným řapíkem? Hotovou kytici zastřihneme na stejnou délku stonků zahradnickými nůžkami a ihned vložíme do připravené vody, abychom květinám co nejvíce prodloužili životnost.

Jarní kytice I:

  • kupované: růžové a tmavočervené růže
  • zahradní: kontryhel, mavuň, listy šalvěje a bohyšky

Jarní kytice II:

  • kupované: červené růže, růžové minikarafiáty
  • zahradní: kontryhel, mavuň, meduňka, větvičky habru

Letní kytice I:

  • kupované: oranžové gerbery
  • zahradní: rozrazil klasnatý
  • luční: řebříček obecný, srpek obecný, pelyněk černobýl

Letní kytice II:

  • kupované: oranžové gerbery
  • luční: heřmánek pravý, kakost luční, pastinák luční (planý pastinák), klasy pšenice, starček přímětník