Aby bylo osivo kvalitní, sklízíme jen rostliny zdravé a dobře vyzrálé. Semena v nich musí být plně vyvinutá, suchá či schnoucí, vybarvující se nebo již plně vybarvená. Pro dobré vyzrávání semenných rostlin je ideální teplé, sušší počasí a za stejného počasí také sklízíme. V zásadě můžeme postupovat dvěma způsoby.

Postupný sběr

Při něm sklízíme vždy jen ty části semenných rostlin, které jsou zralé, sklízíme postupně, jak dozrávají, tedy několikrát. U hrachu, fazolí, bobu a dalších luskovin otrháváme jednotlivé suché lusky; u mrkve, petržele či pastináku ostřiháváme zahradními nůžkami zralé okolíky.

Ze salátu prsty vytrháváme části otevírající se bílým chmýřím. U zelí, kedlubnu, tuřínu a dalších brukvovitých odtrháváme větévky se zralými šešulemi, u měsíčku lékařského sbíráme ty květy, v nichž jsou již suchá semena. Semenné části sbíráme například do misky nebo do malého kbelíku a po sběru je vysypeme na bedničky vyložené papírem k doschnutí. Dosušujeme je nejlépe na půdě nebo na jiném suchém místě, kde proudí vzduch. Výhodou postupné sklizně je, že vždy volíme jen ty části, které jsou v optimální zralosti. Sbíráme také jen části rostlin, například lusky, pak máme méně hmoty a potřebujeme menší prostor k dosušení a následně se nám bude vše i snáze loupat a čistit. Nevýhodou je, že musíme sklízet opakovaně.

Jednorázová sklizeň

U ní vyčkáme na nejvhodnější čas a sežneme nebo vytrháme celé rostliny. Vedle zeleniny sklízíme také některé bylinky, například meduňku nebo šantu. Rostliny svážeme do snopků a zavěsíme je pod střechu, aby zvolna doschly. Výhodou jednorázové sklizně je úspora práce a času. Pokud semenaříme tam, kde pobýváme jen občas (třeba na chalupě), je to někdy i nutnost. Velmi důležité je správně odhadnout čas sklizně, abychom získali opravdu kvalitní osivo. Pokud bychom sklízeli předčasně, semena nebudou vyvinutá a zaschla by, při pozdní sklizni zase hrozí, že vypadnou na zem. Rozhodnutí, zda sklízet, nebo vyčkat, vyžaduje určitou zkušenost a cit.

Pro začátečníky je schůdnou cestou kombinace obou metod. Zpočátku sklízíme několikrát postupně a pak požneme nebo vytrháme celý zbylý porost. Některé druhy vyžadují postupnou sklizeň a prakticky je nelze sklidit naráz (např. kozí brada fialová), u jiných je naopak jednorázová sklizeň jednodušší. Nejsme-li si jistí, zkušebně vyloupneme pár typických lusků, abychom si ověřili, jestli jsou semena již zralé.

Tipy pro úspěšné semenaření

  • Nejlepší osivo nese hlavní výhon, z bočních výhonů bývá již drobnější.
  • Někteří semenáři dávají přednost sklizni celých rostlin, tedy včetně kořenů. Například ředkve vytrhneme celé a dosušujeme je i s bulvami.
  • Pokud sklízíme celé rostliny, rozprostřeme pod ně plachtu, na které zachytíme vypadlá semena.
  • Již při sběru rostliny popíšeme názvem druhu, odrůdy a rokem sklizně.
  • Semena mrkve jsou zralá tehdy, když se původně otevřený okolík svine do středu.

Foto: autor a archiv Gengelu