Lze zahradničit bez rašeliny?
29. 1. 2016

Lze zahradničit bez rašeliny?

Rašelina je v moderním pěstitelství důležitým materiálem. Její zásoby se však tenčí. Ekologičtí zahradníci ji proto používat nechtějí. Čím ji nahradit a ještě ušetřit?

Nežli se začala používat, obešli se i ti nejlepší zahradníci bez rašeliny. Mělo by to proto jít i nyní.

Humus, základ úrody

i

Minerální hnojiva dodají rostlinám potřebné látky, ale bez obohacení půdy o organického hnojení její dlouhodobá úrodnost a zdraví klesá.

Rašelina je cenná pro vysoký obsah humusových látek (huminových kyselin a huminu). Ty se však nacházejí i v půdě. Složité dusíkaté látky nazývané humusové tvoří půdní mikroorganismy za pomoci enzymů z různých organických zbytků. V půdě humusové látky zadržují vodu a živiny, udržují ji zdravou. Čím více jich obsahuje, tím je úrodnější Humusové látky navíc rostlinám přímo poskytují vitaminy, antibiotické látky, podporují činnost jejich enzymů a hormonů.

Zásoby rašeliny se tenčí

Některé rostliny, například kapradiny, jsou na dostatek humusu v půdě obzvlášť náročné. Rašelinné, kyselé formy humusu jsou potřebné pro rododendrony a další kyselomilné rostliny. Z toho plyne, že rašelinu se skutečně vyplatí používat pouze u úzké skupiny kyselomilných rostlin, jako jsou velkoplodé borůvky, zahradní brusinky, azalky a rododendrony.

Čím rašelinu nahradit?

  • Rostlinám, které nevyžadují kyselou půdní reakci, bohatě postačí kvalitní kompost. Uzrálý kompost obsahuje mnoho blahodárného humusu. A vyrobíme jej zdarma z posečené trávy, listí, podrcených větví, zbytků zeleniny…
  • Obzvlášť bohatý na huminové kyseliny je trus žížal, které se do kompostu samy nastěhují, výkonné kalifornské žížaly lze i chovat.
  • Půdu vylehčující lignin, který rašelina obsahuje, lze nahradit například pilinami, kokosovými vlákny, jemnou dřevěnou štěpkou z listnatých dřevin (u kyselomilných rostlin i z jehličnatých či z jejich borky), agroperlitem.
  • Substrát pro výsevy, kde mnoho živin není žádoucí, lze připravit například z krtinců a agroperlitu.

Půdu lze vylehčit kompostovanou štěpkou i listím

Královské zahradničení bez rašeliny

Kdyby byla rašelina používána pouze tam, kde jsou veškeré její vlastnosti skutečně využity, její spotřeba by rapidně klesla. Ostatně i britské Královské zahradnické společnosti se v jejích zahradách podařilo používání rašeliny omezit tak, že tvoří necelé procento z jejich substrátů – používají ji pouze u speciálních skupin rostlin, u všech jiných volí kvalitní náhrady a podporují v tom i britské zahradníky a zahrádkáře, kteří si dříve zahradničení bez rašeliny nedovedli představit.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS