Miniaturní růže, půvabné společnice na balkón či malou zahrádku
15. 10. 2017

Miniaturní růže, půvabné společnice na balkón či malou zahrádku

Jsou drobné vzrůstem, radosti však přinesou mnoho. Stačí jim velmi malý venkovní prostor, například terasa či balkon. Hodí se i na skalku a okraje záhonů, vynikají kompaktním tvarem a bohatě kvetou.

Zakrslé růže jsou mezi ostatními růžemi vcelku novou skupinou. Ne že by se o ně pěstitelé nesnažili již dříve, ale až nyní jsou nově vyšlechtěné rostlinky opravdu odolné a zdravé. Samozřejmě jsou i krásné a efektní – a o to jde především. Můžeme jimi tedy ozdobit balkon, terasu, schodiště nebo jinou plochu, kde nelze sázet přímo do země.

Odůrda Flirt

Miniaturní růže se ale výborně uplatní i v zahradě – hodí se do skalek, na okraje záhonků a všude tam, kde chceme rostlinu s kompaktním tvarem a bohatým kvetením. Růže má ráda vzdušné a světlé místo, ale postačí jí půlden slunečního svitu. Pokud je sázíme do volné půdy, staráme se o ně jako o každé jiné růže.

 Pěstování v nádobě

Zakrslé růže se hodí do nádobOčkovaná růže má hlubší kořeny, proto potřebuje prostornou nádobu. Za minimální hloubku považujeme 40 cm, totéž platí o šířce a délce. Nádoba musí mít spodní odtok a vhodnou misku pod ním, abychom nemuseli zalévat tak často. Moderní velké truhlíky mají zásobníky na vodu a knotovou závlahou, takže je stačí jen kontrolovat. V letních vedrech obecně se nádoby na terasách silně přehřívají, proto je chráníme před sluncem. Mají-li dvojitou stěnu, tím lépe, jinak je ohradíme malým dřevěným plůtkem, jinou dekorací či před ně postavíme další nádoby s rostlinami. Alternativou k očkovaným jsou růže množené řízkováním, které mají menší kořenový bal a fungují i v drobnějších nádobách. Není jich však takový výběr, protože ne každá odrůda je vhodná k zakrslému růstu.

V sezóně růže potřebuje dostatečné zalévání a hnojení, a to plnými minerálními hnojivy na jaře a poté v červenci a v srpnu. Před zimou nádoby izolujeme proti promrznutí, nebo přesuneme na chladné, bezmrazé místo.

Autor Vladimíra Prouzová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS