Množení afrických fialek zvládne i začátečník
19. 7. 2017

Množení afrických fialek zvládne i začátečník

Africké fialky u nás patří k nejoblíbenějším pokojovým květinám: mají atraktivní květy v mnoha barvách a odstínech a dlouho kvetou. Saintpaulie kvetou prakticky celoročně v několika vlnách s krátkými přestávkami, v nichž si odpočinou. Navíc se velmi snadno množí listovými řízky.

Africké fialky jsou vyšlechtěné v mnoha barvách.

Saintpaulie - po kom se jmenuje?

Saintpaulie patří do čeledi Gesneriaceae (podpětovité) a jsou příbuzné s gloxíniemi. Navzdory lidovému názvu africké fialky nemají s evropskými violkami nic společného. Koncem 19. století je v pohoří Usambara na jihu Afriky objevil baron Walter von Saint Paul-Illaire (1860 - 1940) a dostaly po něm i jméno. Poprvé je úspěšně pěstovali v Americe a odtud se brzy rozšířily do celého světa.

Nejsnadněji množíme africké fialky listovými řízky.
Mnozí milovníci saintpaulií se stávají zapálenými sběrateli a okna jejich bytů hýří všemi barvami. Získat veškeré barevné odchylky je téměř nemožné, šlechtitelé navíc každoročně přicházejí s novými a novými exempláři. Africké fialky se už dávno neodlišují jen barvou, ale také květy, které mohou být drobné i obří, plnokvěté, poloplnokvěté nebo jednoduché, jednobarevné, dvoubarevné a podobně.

Jak množit africké fialky?

Rostliny množíme nejčastěji vegetativně, to znamená, že semena nehrají roli. Nové jedince získáváme z části matečných rostlin, konkrétně z listů. Nepotřebujeme k tomu speciální pařníčky ani kryty, odtržený list i se stonkem ochotně koření ve sklenici s vodou nebo zapíchnutý do květináčku se zeminou.

List umístíme do zeminy.

Asi po osmi týdnech se na bázi řapíku začnou tvořit mladé rostlinky. Mladý trsíček můžeme nechat růst, jak je. Pokud chceme sazeniček více, můžeme je od sebe opatrně oddělit a rozsadit.

Pro Receptář Ludmila Dušková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS