Na zahradě to žije i v zimě aneb prosincové zahradničení
1. 12. 2017

Na zahradě to žije i v zimě aneb prosincové zahradničení

Prosincová zahrada nemusí být smutná, zvláště pokud ji zdobí suchá stébla trav, barevné plody dřevin, stálezelené keře a stromy či dokonce kvetoucí zimní jasmín. Spí jen napůl – jak se o ni starat?

Ve vyšších polohách už zima paní zima naděluje sníh. Pro půdu a kořeny rostlin je sněhová pokrývka tou nejlepší ochranou. Ale větve stromků a keřů může příval mokrého sněhu polámat. Sněhové podušky proto opatrně setřásáme, keře, které by sníh mohl rozlomit, schováme pod přístřešky. Pomohou jednoduché jehlany svázané z tyček, které sníh rozdrobí, konstrukci můžeme obalit i netkanou textilií nebo dočasně poklást prkny. Pozor na to, že stálezelené rostliny potřebují i světlo. Štíhlé keře lze svázat do kuželu.

 Keře ochrání před těžkým sněhem i pouhá konstrukce stříšek

Tam, kde hrozí naopak holomrazy, kontrolujeme ochranu vůči nim. Citlivé rostliny schová sláma, chvojí a suché listí. Pro suchomilné rostliny je vhodné chvojí, netkaná textilie, nebo dokonce poklop z igelitového pytle. Chvojí můžeme zavěsit i na opory, po kterých se pnou růže a další vytrvalé popínavky – poslouží především jako ochrana proti mrazivému větru. Kontrolovat je třeba i ochranu stromků proti okusu – mladé sazenice, které přijdou o kůru i lýko, uhynou.

Stálezelené dřeviny mohou v zimě trpět suchem, protože jejich listy si žádají svůj příděl i v tomto chladném období. Dokud není půda promrzlá, dopřejeme jim štědrou dávku vláhy, aby se voda dostala až ke kořenům. Zálivku potřebují především neopadavé listnáče, jako jsou buxusy, rododendrony a azalky, a také stálezelené bambusy a vřesy.

Čisté budky

V zimě je ochrana dřevin na nás, na jaře ji můžeme předat ptákům, kteří z nich oberou miliony mšic. Pokud však na naší zahradě zahnízdí. Vyvěsíme proto ptačí budky a stávající vyčistíme. V zimě mohou budky posloužit ptákům jako noční útočiště, brzy zjara si je budou moci vybrat jako domov pro založení rodiny.

Okrasné kapusty zdobí zahradu i v zimě, podobně jako hlohyně

Zimní květiny a zelenina

Navzdory chladu kvetou v průběhu zimy vřesovce, vilíny, čemeřice. Okouzlující jsou i okrasné kapusty, které právě až první mrazíky přimějí, aby se dosyta vybarvily. Pokud zimní krásky na naší zahradě chybí, můžeme je vysadit na jaře nebo na podzim. Kapustu je možné v létě vypěstovat ze semínek, na podzim ze sazeniček, nebo v zimě zakoupit již vzrostlé a vybarvené rostliny.

I mezi zeleninou existují druhy, kterým mráz ani sníh nevadí. Ne že by v zimě bujně rostly, jen vydrží čerstvé - narůst musí již koncem léta a na podzim. Patří mezi ně salát kozlíček polníček, špenát, růžičková kapusta, pór nebo kadeřávek. Jestliže zeleninu nechrání sněhová peřina, prospěje jí ochrana proti vysušujícímu větru, změnám teplot i srnkám a zajícům. Poslouží chvojí nebo bílá netkaná textilie.  

Barborka ve váze je krásnou oslavou zimního slunovratu

Barborka ve váze

Na svátek svaté Barbory, tedy 4.12, se tradičně odebírá větévka ovocného stromu, aby na štědrý den vykvetla. Nejvhodnější jsou větvičky třešní a višní, včetně nádherné sakury, ale také mandloně, jabloně, kdoulovce či kaliny. Stačí jedna větvička v jednoduché váze, a výsledek je okouzlující. Zlaté květy, které vynikají v kombinaci s chvojím, poskytne vděčná forzýtie. Ovšem pozor, pokud máme v pokoji teplo vyšší než 22 °C a více, uřízneme si větvičku až o týden později, pokud si přejeme květy na štědrovečerním stole. Naši předci počítali s třemi týdny, protože mívali doma chladněji.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětmínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS