Hliněné květináče a kameninové nádoby oživí venkovská stavení

Základním a oblíbeným typem jsou květináče z pálené hlíny. Ty uplatníme především u chat a chalup, kde nadělají v kombinaci se správně zvolenými barvami květů velkou parádu. Pokud zvolíme například muškáty s červenými květy a k nim přidáme drobné lobelky šarlatové, vznikne záplava krásných květů.

Kameninové nádoby jsou podstatně robustnější a těžší, avšak neméně vhodné pro použití u chalup nebo stylových rodinných domů. Tam dokážou nadělat mnoho parády díky svému elegantnímu vzhledu. Oblíbili jsme si především nižší velké hrnce s uchy, i když někteří z nás používají i menší zeláky. V nižším profilu nádob dáváme pozor na vydatnou zálivku, protože pokud nádobě chybí odtokový otvor, kořenový systém rostlin pak může stát ve vodě.

Moderní plastové nádoby

Dobrou službu odvedou i klasické květináče i truhlíky z termoplastického materiálu, nejčastěji polypropylenu nebo akrylát nitril butadien styrenu. Jde o látky, které se hojně používají nejen v rámci výroby zahradních nádob. Mají velmi dobrou barevnou stálost a díky různým požadavkům na vzhled je k dispozici obrovská škála velikostí i barev. Výhodou těchto nádob je možnost celoročního užití - snášejí dobře i mrazy.

Na dně plastových nádob jsou odtokové otvory pro přebytečnou vodu, kterou zachytíme do podmisky. Ta musí mít průměr alespoň o dva centimetry větší než je průměr ve spodní části květináče. Podmisky používáme nejvíce v sušším počasí, kdy nám pomohou se zadržováním vláhy. S hnojením si počínáme opatrně, protože z podmisek často pijí i kočky nebo drobní pěvci a umělé hnojivo by jim mohlo přivodit těžké zdravotní problémy.

Obrovský rozmach zažívají v posledních několika letech samozávlahové truhlíky. Nabízejí se v tradičních odstínech cihlové nebo hnědé barvy, kde na dno je vložena přepážka, pod kterou je vodní rezervoár. Kořenový systém díky tomu získává vlhkost podle vlastní potřeby.

V době, kdy řada z nás pořizuje nové bydlení nebo staví vlastní domek, se mnohem více začal uplatňovat design. A tak se objevily nádoby, které imitují proutěný vzhled.

Další možností je, že si sestavíme nádoby v barevném provedení, které se nám líbí nejvíce. S tímto konceptem přišel před několika lety jeden z tuzemských výrobců. Původně byl určený pro pokojové rostliny, ale následně jej rozšířili i na venkovní nádoby a truhlíky. Ke spodní části nádoby, která je rezervoárem vody, si zvolíme barvu či odstín pěstební části podle svých potřeb. K výběru je téměř padesát barevných verzí.